საქართველოს სახალხო დამცველი აძლიერებს თანამშრომლობას ევროპის საბჭოსთან
2025 წლის 8-10 სექტემბერს, საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლები სამუშაო ვიზიტით სტრასბურგში, ევროპის საბჭოში იმყოფებოდნენ. ვიზიტის ფარგლებში, მათ შესაძლებლობა მიეცათ, უშუალოდ შეხვედროდნენ ევროპის ადამიანის უფლებათა დაცვის ძირითად სტრუქტურებს, გაეზიარებინათ ერთმანეთის გამოცდილება და განესაზღვრათ თანამშრომლობის ახალი მიმართულებები.
საქართველოს სახალხო დამცველი, როგორც ქვეყნის ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტი, მნიშვნელოვან როლს ასრულებს სამოქალაქო, პოლიტიკური, ეკონომიკური, სოციალური და კულტურული უფლებების დაცვასა და ხელშეწყობაში.
სამი დღის განმავლობაში დელეგაციამ შეხვედრები გამართა სოციალურ უფლებათა ევროპულ კომიტეტთან, ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოსთან, ადამიანის უფლებათა კომისართან, ევროპის ადგილობრივ და რეგიონულ ხელისუფლებათა კონგრესთან და სხვა მნიშვნელოვან სტრუქტურებთან. განხილვის მთავარი საკითხები შეეხებოდა შრომით უფლებებს, ჯანდაცვას, განათლებას, გარემოსდაცვით სამართლიანობას და მოწყვლადი ჯგუფების - ბავშვების, ქალების, ხანდაზმულებისა და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვას.
ვიზიტმა სახალხო დამცველის წარმომადგენლებს საშუალება მისცა, კიდევ უფრო გაეღრმავებინათ კომპეტენცია სოციალური და ეკონომიკური უფლებების მონიტორინგისა და ხელშეწყობის მიმართულებით, ასევე, გაეძლიერებინათ თანამშრომლობა ევროპელ პარტნიორებთან. ევროპის საბჭოს ინსტიტუტებთან გამოცდილების გაზიარება სახალხო დამცველის აპარატს დაეხმარება უფრო ეფექტიანად უზრუნველყოს ადამიანის უფლებების დაცვა საქართველოში და ხელი შეუწყოს ქვეყნის დაახლოებას საერთაშორისო სტანდარტებთან.
აღნიშნული ინიციატივა ნათლად უსვამს ხაზს საქართველოს სახალხო დამცველისა და ევროპის საბჭოს ერთობლივ ძალისხმევას, უზრუნველყონ სოციალური უფლებების ეფექტიანი დაცვა ყველასთვის, განსაკუთრებით კი ყველაზე მოწყვლადი ჯგუფებისთვის.“
სასწავლო ვიზიტი ორგანიზებულია ევროპის საბჭოს პროექტის„სოციალური და ეკონომიკური უფლებების განმტკიცება საქართველოში“ფარგლებში. პროექტი წარმოადგენს საქართველოსთვისევროპის საბჭოს 2024-2027წწ სამოქმედო გეგმისნაწილს.

Public Defender of Georgia Strengthens Cooperation with Council of Europe
On September 8-10, 2025, representatives of the Public Defender's Office of Georgia paid a working visit to the Council of Europe in Strasbourg. During the visit, they had the opportunity to meet personally with representatives of the main European human rights structures, share their experiences and identify new areas of cooperation.
The Public Defender of Georgia, as the country's national human rights institution, plays an important role in the protection and promotion of civil, political, economic, social and cultural rights.
During three days, the delegation held meetings with the European Committee of Social Rights, the European Court of Human Rights, the Commissioner for Human Rights, the Congress of Local and Regional Authorities of Europe and other important structures. The main issues of discussion were labour rights, health care, education, environmental justice, and the protection of the rights of vulnerable groups - children, women, older people and persons with disabilities.
The visit allowed the representatives of the Public Defender to further deepen their competence in the field of monitoring and promoting social and economic rights, as well as to strengthen cooperation with European partners. Sharing experience with the institutions of the Council of Europe will help the Public Defender’s Office to more effectively ensure the protection of human rights in Georgia and to promote the country’s approximation to international standards.
This initiative clearly emphasizes the joint efforts of the Public Defender of Georgia and the Council of Europe to ensure the effective protection of social rights for all, especially for the most vulnerable groups.
The study visit is organized within the framework of the Council of Europe project “Strengthening Protection of Social and Economic Rights in Georgia”. The project is part of the Council of Europe's 2024-2027 Action Plan for Georgia.