საქართველოს სახალხო დამცველი მოძრაობა „შინ ევროპისკენ“ მიერ წარმოებულ კამპანიაში მონაწილეების მიმართ განხორციელებულ თავდასხმებს ეხმიანება
2022 წლის 29 და 30 ივნისს აქტიურად ვრცელდება ინფორმაცია სხვადასხვა ლოკაციაზე მოძრაობა „შინ ევროპისკენ“ მიერ წარმოებული საინფორმაციო კამპანიის ჩაშლის მცდელობებისა და მასში მონაწილე პირების მიმართ განხორციელებული ფიზიკური თუ სიტყვიერი თავდასხმების შესახებ. კერძოდ, მედიის ცნობით, უფლებადამცველებს, სტუდენტებს და პოლიტიკოსებს, რომლებიც ევროინტეგრაციისა და 3 ივლისს დაგეგმილი მშვიდობიანი შეკრების შესახებ ინფორმაციის გავრცელების მიზნით მოსახლეობას ხვდებიან, საქმიანობის განხორციელებაში ადგილზე მობილიზებული აგრესიული ჯგუფები უშლიან ხელს.[1] ერთ-ერთ მსგავს ძალადობრივ ინციდენტს ადგილი ჰქონდა სახელმწიფო უნივერსიტეტის მაღლივ კორპუსშიც.
საქართველოს სახალხო დამცველი ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ წინასწარ გაცხადებული მშვიდობიანი აქციის ორგანიზება და ამ მიზნით, საინფორმაციო ბარათების გავრცელება სრულად დაცულია შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლებით, რომლის სრულფასოვანი რეალიზების უზრუნველყოფა ხელისუფლების ვალდებულებას წარმოადგენს. გასათვალისწინებელია, რომ კამპანიაში მონაწილე პირებზე განხორციელებული თავდასხმები და მათ საქმიანობაში ხელშეშლის სხვა ფაქტები ქმნის დამაშინებელ გარემოს და შეიცავს დანაშაულის ნიშნებს, აღნიშნულის კი შესაძლოა მსუსხავი ეფექტი ჰქონდეს ქვეყანაში შეკრებისა და გამოხატვის თავისუფლებით სარგებლობაზე და ემსახურებოდეს აგრესიისა და ძალადობის წაქეზებას.
ამდენად, საქართველოს სახალხო დამცველი მოუწოდებს სამართალდამცავ ორგანოებს, შესაბამისი რესურსის მობილიზებით, ხელი შეუწყონ მოძრაობა „შინ ევროპისკენ“ მიერ წარმოებული საინფორმაციო კამპანიების მშვიდ და უსაფრთხო ვითარებაში წარმართვას და დროულად აღკვეთონ მის წინააღმდეგ გამოვლენილი სამართალდარღვევები, დანაშაულებრივი ქმედებები და მათი მცდელობები. ხოლო, დანაშაულის შემცველ ფაქტებზე დაიწყოს გამოძიება. ამავდროულად, მნიშვნელოვანია, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ადმინისტრაციამ ეფექტიანად უზრუნველყოს სტუდენტთა უსაფრთხოება დაწესებულების ტერიტორიაზე მესამე პირთა დაშვების კონტროლისა და ინციდენტებზე მყისიერი რეაგირების გზით.

Public Defender Responds to Attacks on Participants in Campaign “Going Home to Europe”
On June 29 and 30, 2022, reports have been actively spread on the attempts to disrupt the information campaign of the Going Home to Europe movement at various locations and physical and verbal attacks on its participants. In particular, according to the media, human rights activists, students and politicians, who meet with population to spread information about European integration and the peaceful gathering scheduled for July 3, are hindered by aggressive groups mobilized on the ground.[1] One such violent incident took place in one of the buildings of Tbilisi State University.
The Public Defender of Georgia emphasizes that the organization of a pre-announced peaceful rally and distribution of information cards for this purpose are fully protected by the freedom of assembly and expression, and it is the responsibility of the Government to ensure the realization of the above. It should be noted that attacks on campaign participants and obstruction of their activities create a frightening environment and contain elements of crime, which may have a detrimental effect on the freedom of assembly and expression and serve to incite aggression and violence in the country.
Thus, the Public Defender of Georgia calls on the law enforcement agencies, by mobilizing appropriate resources, to facilitate the conduct of information campaigns by the "Going Home to Europe" movement in a calm and safe environment and to timely prevent violations, criminal acts and attempts, as well as to launch investigations into offences. At the same time, it is important for the administration of Tbilisi State University to effectively ensure the safety of students by controlling the entry of third parties into the area of the institution and immediately responding to incidents.