საქართველოს სახალხო დამცველი სოფელ ხურვალეთიდან მოქალაქის გატაცების ფაქტს ეხმაურება
2018 წლის 29 სექტემბერს დილით, გორის მუნიციპალიტეტის სოფელ ხურვალეთში, საკუთარი ბაღიდან ოკუპირებული ტერიტორიის მიმართულებით საქართველოს მოქალაქე, სამი არასრულწლოვნის დედა მაია ოთინაშვილი გაიტაცეს. თვითმხილველების მიერ სახალხო დამცველისათვის მიწოდებული ინფორმაციით, შეიარაღებული, ნიღბიანი პირების მიერ მოქალაქის გატაცება საქართველოს კონტროლირებადი ტერიტორიიდან, მავთულხლართიდან დაახლოებით 50 მეტის მანძილზე მოხდა. გავრცელებული ინფორმაციით, 2 ოქტომბერს მაია ოთინაშვილს დე ფაქტო სასამართლომ ე.წ. „საზღვრის უკანონო გადაკვეთის“ ბრალდებით ორთვიანი წინასწარი პატიმრობა შეუფარდა. მას ასევე „ბრალად ედება“ თანხის სანაცვლოდ მოქალაქეების „საზღვრის უკანონო გადაკვეთაში“ დახმარება.
აღსანიშნავია, რომ გატაცების ადგილას მაია ოთინაშვილის ოჯახის ახლობლები რეგულარულად შედიან. თუმცა, თავად მაია ოთინაშვილი მეუღლესთან და სამ შვილთან ერთად გორში ცხოვრობს, რაც კიდევ უფრო აბსურდულს ხდის დე ფაქტო უშიშროების სამსახურის ბრალდებებს. სახალხო დამცველის ინფორმაციით, რამდენიმე დღის განმავლობაში, ოჯახის წევრებს არ ჰქონდათ საკმარისი ინფორმაცია დაკავებულის ზოგადი მდგომარეობის და უსაფრთხოების შესახებ.
სოფელი ხურვალეთი გამყოფი ხაზის სოფლებს შორის ერთ-ერთი ყველაზე მეტად დაზარალებული სოფელია. მავთულხლართების გავლების შედეგად სოფლის 36 ჰა სასოფლო სამეურნეო მიწა, საძოვრები, სასაფლაო და რამდენიმე სახლი ოკუპირებულ ნაწილზე მოექცა, სარწყავი წყალი 2008 წლიდან გადაკეტილი აქვს დე ფაქტო ხელისუფლებას, ადამიანების გატაცებები და დაკავებები თითქმის ჩვეულ მოვლენად იქცა. ადგილობრივთა განცხადებით, რუსი და ოსი ე.წ. „მესაზღვრეები“ ხშირად გადმოდიან მავთულხლართების გავლით საქართველოს კონტროლირებად ტერიტორიაზე. ბოლო გატაცების შემთხვევა 2018 წლის ივნისში მოხდა. აღსანიშნავია, რომ მაია ოთინაშვილი ხურვალეთიდან უკვე მე-5 დაკავებული ქალია, რაც კიდევ ერთხელ წარმოაჩენს კონფლიქტით დაზარალებული ქალების უკიდურესად მძიმე მდგომარეობას.
პრობლემებს კიდევ უფრო ამძიმებს ისიც, რომ საერთაშორისო უფლებადაცვითი და სადამკვირვებლო ორგანიზაციები კონფლიქტურ რეგიონებში ვერ ახერხებენ შეღწევას. 2008 წლის აგვისტოს 6 პუნქტიანი ცეცხლის შეწყვეტის ხელშეკრულების დარღვევით, რუსეთის ფედერაცია აბრკოლებს ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის მანდატის გავრცელებას საოკუპაციო ხაზის ორივე მხარეს. სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ საერთაშორისო საზოგადოებამ უნდა გაააქტიუროს ძალისხმევა, მათ შორის რუსეთის დარწმუნების გზით, კონფლიქტურ რეგიონებში საერთაშორისო წარმომადგენლობების დაშვების უზრუნველსაყოფად. ცხინვალში დღეს არ არის არცერთი დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი უწყება, ადგილობრივი თუ საერთაშორისო, რომელიც პირადად შეხვდებოდა დაკავებულებს და ინფორმაციას გაუზიარებდა ოჯახის წევრებს.
სახალხო დამცველი მიმართავს საქართველოს მთავრობას, საერთაშორისო ორგანიზაციებს, უმკაცრესად დააყენონ რუსეთის ფედერაციის მიერ საქართველოს მოქალაქეების სიცოცხლისა და თავისუფლების, თავისუფალი გადაადგილების უფლების დარღვევის ფაქტები; ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების თანათავმჯდომარეებს - მოლაპარაკების დღის წესრიგში შეიტანონ დაკავებულთა შესახებ ინფორმაციის გაცვლის უფრო ეფექტიანი მექანიზმის შექმნა ან არსებული, ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის ეგიდით მოქმედი ცხელი ხაზის მუშაობის გაფართოება და დახვეწა. ეს შეიძლება მოიცავდეს დაკავებულის პირდაპირ სატელეფონო კავშირს ოჯახთან, კონკრეტული პირებისათვის პატიმართა/დაკავებულთა მდგომარეობის, დაკავების პირობების შემოწმების მანდატის მინიჭებას, და ა.შ. ამის გარდა, უაღრესად მნიშვნელოვანია წითელი ჯვრის საერთაშორისო კომიტეტს რესეთის ფედერაციისა და დე ფაქტო ხელისუფლებებმა მისცენ შეუფერხებელი და შეუზღუდავი დაშვება ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მდებარე დახურულ დაწესებულებებში.

Public Defender of Georgia responds to the detention in Khurvaleti
Update: New circumstances have become known to the Public Defender of Georgia about Maia Otinashvili, detained at the occupation line with Tskhinvali Region/South Ossetia. According to the family of the detainee, she was beaten. The family claims, that she was beaten at the Russian base located in occupied villages of Tsinagari. Even though the detained has a lawyer, neither he/she has not been able to visit Maia Otinashvili in prison. According to the family, no independent observer was able to visit the detainee, which increases their doubts about the physical assault.
On the morning of 29th of September 2018 in the village of Khurvaleti, Gori Municipality, a citizen of Georgia, mother of three minors, Maia Otinashvili was detained in her own garden. According to the information provided to the Public Defender by the eyewitnesses, armed persons with masks kidnapped the woman from the Tbilisi-controlled territory, about 50 meters from the barbed wire fence. Reportedly, on 2nd of October, Maia Otinashvili was sentenced by the de facto court to pre trail detention for two months on the charges of “illegal crossing of the border”. She is also charged with helping citizens in “illegal crossing of the border” in exchange for money.
It has to be mentioned, that the acquaintances of the family regularly visit the area, where Otinashvili was kidnapped. While, Maia Otinashvili herself with her spouse and three children lives in Gori, which makes the claim of the de facto security services sound even more absurd. According to the information provided to the Public Defender, family members do not have enough information about the general condition and security of the detained.
The village of Khurvaleti is one of the most severely harmed villages along the boundary line. After the installation of the barbed wired fences, 36 hectares of agricultural land and pastures, cemetery and several houses remained on the occupied territory; since the year of 2008 de facto government stopped providing the village with irrigation water; kidnappings and detentions have become regular. According to the locals, Russian and Ossetian so called “border guards” often cross the barbed wire fences to Georgian controlled territory. Most recent case of kidnapping happened in June 2018. It has to be mentioned, that Maia Otinashvili is the fifth detained woman from Khurvaleti, which clearly reflects extremely difficult situation of the conflict-affected women.
The problems are aggravated by the fact that international human rights and monitoring organizations do not have access to conflict regions. In violation of the Six Point Peace Plan from August 2008, the Russian Federation hinders the access of the EU Monitoring Mission on both sides of the conflict divide. Public Defender believes, that international community should enhance their efforts, including by convincing Russian Federation to give international representations access to the conflict regions. To date, there is no independent and impartial organization in Tskhinvali, neither international, nor local that could personally meet the detainees and share the information with the families.
Public Defender calls on the Government of Georgia and the international organizations to strictly raise the cases of violation of the right to life and security and freedom of movement of Georgian citizens; to the co-chairs of Geneva International Discussions - to include in the negotiation agenda the creation of a more effective information exchange mechanism on the detained persons or refinement and broadening the scope of the existing mechanism of the EU Monitoring Mission. It could include, but not limited to, direct contact of the detainee with the family, giving specific persons the mandate to personally assess the situation of the detainee and the detention conditions. Furthermore, it is of utmost importance that the International Committee of the Red Cross enjoys unimpeded access to all of the closed facilities on the occupied territories.