საქართველოს სახალხო დამცველის განცხადება ხანდაზმულთა საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით
1 ოქტომბერს მსოფლიო ხანდაზმულთა საერთაშორისო დღეს აღნიშნავს, რომლის დაწესება 1990 წელს მიღებულ გაეროს რეზოლუციას უკავშირდება და მიზნად ისახავს საზოგადოების განვითარებაში ხანდაზმულ პირთა წვლილის აღიარებას.
მსოფლიოში მოსახლეობის დაბერების კვალდაკვალ დღის წესრიგში დგება ხანდაზმულ პირთა უფლებების სათანადო დაცვის უზრუნველყოფა. აღნიშნულის გათვალისწინებით, გაერთიანებული ერების ორგანიზაცია დღესაც მოუწოდებს[1] სახელმწიფოებს გააძლიერონ ძალისხმევა ხანდაზმული ადამიანების განსაკუთრებული საჭიროებების და გამოწვევების საპასუხოდ. ვინაიდან, ადეკვატური ხელშეწყობის პირობებში მათ მნიშვნელოვანი წვლილის შეტანა შეუძლიათ საზოგადოების სრულფასოვნად ფუნქციონირებაში.
სწორედ ამიტომ, 2018 წელს ხანდაზმულთა საერთაშორისო დღე ეძღვნებათ „ხანდაზმულ ჩემპიონებს ადამიანის უფლებათა დაცვის სფეროში“[2] - მათ, ვინც საკუთარი ცხოვრება მიუძღვნეს ადამიანის უფლებების განვითარებას, სრულყოფასა და ევოლუციას ადგილობრივ თუ საერთაშორისო დონეზე მოღვაწეობით და წვლილი შეიტანეს თავისუფალი მსოფლიოს შექმნის პროცესში.
მიუხედავად უკანასკნელი ათწლეულების მანძილზე საერთაშორისო დონეზე გადადგმული პროგრესული ნაბიჯებისა, ხანდაზმულთა უფლებრივი მდგომარეობის გაუმჯობესების კუთხით საქართველოში კვლავაც მრავალი გამოწვევაა. სახალხო დამცველი ყოველწლიურად საუბრობს ამ მიმართულებით ქვეყანაში არსებულ პრობლემებზე და არაერთი რეკომენდაციით მიმართავს რელევანტურ სახელმწიფო უწყებებს. სამწუხაროდ, უნდა ითქვას, რომ გარკვეული ჩარჩო დოკუმენტების მიღების მიუხედავად, სახელმწიფო ვერ დგამს ეფექტურ ნაბიჯებს ხანდაზმულ პირთა ყოფის გასაუმჯობესებლად.
სისტემურ პრობლემებს შორის კვლავ აქტუალურია ხანდაზმულთა ასაკის ნიშნით დისკრიმინაცია, მათ მიმართ ძალადობა, მათ შორის ოჯახში ძალადობა, მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური და საცხოვრებელი პირობები, სიღარიბისა და უსახლკარობის საფრთხე, ფიზიკური გარემოს მისაწვდომობის პრობლემა, უწყვეტი განათლების სისტემის ხარვეზები, ხანდაზმულებზე ზრუნვის ყოვლისმომცველი გრძელვადიანი სტრატეგიის არარსებობა, სოციალური მომსახურების არაეფექტურობა, არასაკმარისი მიზნობრივი პროგრამები, ადგილობრივ დონეზე ხანდაზმულთა კეთილდღეობაზე ზრუნვის მიზნით გატარებული ღონისძიებების ნაკლებობა და სხვა.
დასახელებულ პრობლემებზე ასევე ყურადღება გამახვილდა გაეროს დამოუკიდებელი ექსპერტის როზა კორნფელდ მატეს ანგარიშში,[3] რომელიც 2018 წელს საქართველოში მისი ოფიციალური ვიზიტის შედეგებს ასახავს. ექსპერტი ვიზიტის ფარგლებში შეხვდა სახალხო დამცველის აპარატის წარმომდგენლებს და გაიზიარა სახალხო დამცველის შეფასებები ხანდაზმული მოსახლეობის უფლებების დაცვის კუთხით არსებულ გამოწვევებთან დაკავშირებით.
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატი აქტიურად გააგრძელებს ხანდაზმულ პირთა უფლებების დაცვის მიმართულებით საქმიანობას და იმედოვნებს, რომ ხელისუფლების ორგანოები მიიღებენ დროულ და ეფექტიან ზომებს ამ პირთა მიერ ადამიანის უფლებებითა და ფუნდამენტური თავისუფლებებით თანაბარი სარგებლობის უზრუნველსაყოფად.

Public Defender’s Statement on The International Day of Older Persons
The International Day of Older Persons is marked on October 1, the establishment of which is related to the adoption of United Nations’ Resolution in 1990 and is aimed at recognizing the contribution of older persons to the development of society.
The adequate protection of the rights of older persons is becoming more and more significnat as the world population ages. Considering this, the United Nations urges the states to strengthen efforts to address the needs and challenges of older persons, as they can make significant contribution to the proper functioning of society, if adequately promoted.
Exactly that’s why the International Day of Older Persons 2018 is dedicated to “Older Human Rights Champions” – those, who have devoted their lives to the development, improvement and evolution of human rights at the local and international level and contributed to the creation of a free world.
Despite the progressive steps taken internationally over the last decades, Georgia still faces many challenges in the field of protection of the rights of order persons. The Public Defender talks about the problems of older persons and addresses relevant state agencies with a number of recommendations each year. Regrettably, it should be noted that despite the adoption of certain framework documents, the state cannot take effective steps to improve the lives of order persons.
The challenges faced by older persons include discrimination on the ground of age, violence (including domestic violence), poor social and economic conditions, danger of poverty and homelessness, lack of access to physical environment, shortcomings in the continuous education system, lack of a long-term care strategy for older persons, insufficient targeted programs, lack of measures taken at the local level, etc.
The mentioned issues were also underlined in the report of United Nations’ independent expert Rosa Kornfeld Matte , which outlined the results of the expert’s official visit to Georgia in 2018. During the visit, the expert met with representatives of the Public Defender's Office and shared the recommendations of the Public Defender regarding the challenges in the field of protection of the rights of older people.
The Public Defender’s Office will actively continue to work on the rights of older persons and hopes that the authorities will take timely and effective measures to ensure older person’s equal enjoyment of human rights and fundamental freedoms.