საქართველოს სახალხო დამცველმა სასამართლოს მეგობრის ზოგადი მოსაზრებით მიმართა თბილისის საქალაქო სასამართლოს
2025 წლის 7 ნოემბერს სახალხო დამცველმა სასამართლოს მეგობრის (Amicus Curiae) ზოგადი მოსაზრებით მიმართა თბილისის საქალაქო სასამართლოს, რომელშიც შეკრების მონაწილეთა მიერ სახის დაფარვის შემთხვევებთან დაკავშირებით უფლებრივი სტანდარტია განხილული.
საჯაროდ გავრცელებული ინფორმაციის საფუძველზე, სახალხო დამცველის აპარატისთვის ცნობილი გახდა, რომ ბოლო პერიოდში, საერთო სასამართლოები დიდი რაოდენობით საქმეებს განიხილავენ საქართველოს სამართალდარღვევათა კოდექსის 1741 მუხლის მე-10 ნაწილის საფუძველზე, რაც შეკრების მონაწილეების მიერ სახის ნიღბით ან ნებისმიერი სხვა საშუალებით დაფარვის შემთხვევებს უკავშირდება. შეკრების მონაწილეების მიერ სახის დაფარვის მსგავსი უპირობო საკანონმდებლო აკრძალვა სახალხო დამცველმა ჯერ კიდევ უკანასკნელ საპარლამენტო ანგარიშში გააკრიტიკა და მისი გაუქმება მოითხოვა. პერიოდულად, დასახელებული აკრძალვის დარღვევაზე პასუხისმგებლობა გამკაცრდა და მათ შორის, სახდელდადებული პირის მიერ იმავე ქმედების ჩადენისთვის სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა დაწესდა.
აპარატის მიერ კანონმდებლობისა და შესაბამისი დადგენილებების გაცნობის შედეგად, გამოიკვეთა, რომ ამგვარი საქმეების განხილვისას, თბილისის საქალაქო სასამართლოს მსჯელობა უწევს შეკრების თავისუფლების მრავალ ასპექტთან დაკავშირებით, რომელიც უფლებით დაცულ სფეროსა და მისი შეზღუდვის ფარგლებს უკავშირდება. ვინაიდან მსგავსი არაერთი საქმე, შესაძლოა, მომავალშიც გახდეს თბილისის საქალაქო სასამართლოს განხილვის საგანი და შესაბამისი პრაქტიკის ჩამოყალიბება ამჟამად მიღებული გადაწყვეტილებებით ხდება, სახალხო დამცველმა გადაწყვიტა, თბილისის საქალაქო სასამართლოსთვის სასამართლოს მეგობრის ზოგადი მოსაზრება წარედგინა. სასამართლოს მეგობრის ზოგადი მოსაზრება სათანადო უფლებრივი სტანდარტის დამკვიდრების ხელშეწყობას ემსახურება და მიემართება ყველა იმ საქმეს, რომლის ფარგლებშიც, სასამართლოს მსგავს ფაქტობრივ გარემოებებზე მოუწევს მსჯელობა.
იმისთვის, რომ კოდექსის განსახილველი ნორმა ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის კონვენციასთან და სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების შესახებ საერთაშორისო პაქტთან შესაბამისად განიმარტოს, სასამართლოს მეგობრის მოსაზრებაში, მათ შორის, განხილულია ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს, გაეროს ადამიანის უფლებათა კომიტეტის და ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის (OSCE/ODIHR) მიერ დადგენილი რელევანტური სტანდარტი. აღნიშნული სტანდარტის თანახმად, დაუშვებელია შეკრების მონაწილეების მიერ სახის დაფარვისათვის პასუხისმგებლობის დაკისრება როცა შეკრების მონაწილეთა ქცევა არის მშვიდობიანი და საკუთარ ვინაობას არ ფარავენ, ძალადობრივი ქმედების ჩადენის თუ არსებითად საზოგადოებრივი წესრიგის ხელყოფის მიზნით.

On November 7, 2025, the Public Defender of Georgia filed a general amicus curiae brief with Tbilisi City Court, in which he discusses the legal standard relating to face covering by participants in assemblies.
Based on publicly available information, the Public Defender's Office has learned that recently, common courts have been considering a large number of cases based on part 10 of Article 1741 of the Criminal Code of Georgia, which is related to face covering by participants in assemblies with a mask or any other means. The Public Defender criticized such an unconditional legislative ban on face covering by participants in assemblies in his last parliamentary report and demanded its repeal. Periodically, the liability for the violation of the above-mentioned prohibition has been tightened, including by the imposition of criminal liability for the same act by a person subject to the penalty.
As a result of examining legislation and relevant decrees, the Office found out that when considering such cases, Tbilisi City Court has to consider many aspects of freedom of assembly, which are related to the sphere protected by the right and the scope of the restriction of the right. Since a number of similar cases may also become the subject of consideration by Tbilisi City Court in the future and the relevant practice is being established by the decisions currently adopted, the Public Defender decided to submit a general amicus curiae brief to Tbilisi City Court. The document serves to facilitate the establishment of an appropriate legal standard and is addressed to all cases within the framework of which the court will have to consider similar factual circumstances.
In order to interpret the provision of the Code in question in accordance with the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms and the International Covenant on Civil and Political Rights, the amicus curiae brief, among other things, reviews the relevant standard established by the European Court of Human Rights, the UN Human Rights Committee and the OSCE/ODIHR. According to this standard, it is not permissible to hold participants of an assembly liable for covering their faces when their behavior is peaceful and they do not conceal their identity for committing a violent act or substantially disturbing public order.