სახალხო დამცველი მარნეულის შშმ პირთა დღის ცენტრის თანამშრომლებს და ბენეფიციართა ოჯახის წევრებს შეხვდა
2025 წლის 4 სექტემბერს საქართველოს სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი მარნეულში ჩავიდა და სახალხო დამცველის ქვემო ქართლის ოფისში მარნეულის სოციალური სერვისების ცენტრის „ბავშვი, ოჯახი, საზოგადოების“ თანამშრომლებსა და ბენეფიციართა ოჯახების წევრებს შეხვდა.
შეხვედრაზე ისაუბრეს დღის ცენტრში არსებულ პრობლემებზე, მათ შორის, რეგიონის ცენტრიდან მოშორებით მდებარე სოფლებში სერვისების მიწოდებასთან დაკავშირებულ გამოწვევებზე, ფინანსური რესურსების სიმწირეზე, რაც შედეგად კვალიფიციური პერსონალის მოზიდვას უშლის ხელს. ბენეფიციართა წარმომადგენლებმა დღის ცენტრის სამუშაო საათების გაზრდის სურვილი გამოთქვეს.
საუბრისას განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილეს შშმ პირთა მიმართ არსებულ სტრეტეოტიპულ დამოკიდებულებასა და სტიგმაზე და საზოგადოების, მათ შორის, შშმ პირთა ოჯახის წევრთა და ახლობელთა მხარდაჭერის და ცნობიერების დონის ამაღლების აუცილებლობაზე.
საქართველოს სახალხო დამცველი მუდმივად ეწევა შშმ პირთა მომსახურებების მონიტორინგს, გამოკვეთს პრობლემებს და მათი გადაჭრის მიზნით ამზადებს რეკომენდაციებს შესაბამისი სახელმწიფო უწყებების მიმართ.

Public Defender Meets with Employees of Marneuli Day Care Center for Persons with Disabilities and Beneficiaries’ Family Members
On September 4, 2025, the Public Defender of Georgia, Levan Ioseliani, arrived in Marneuli and met with employees of the Marneuli Social Services Center “Child, Family, Society” and beneficiaries’ family members at the Public Defender’s Kvemo Kartli Office.
The meeting discussed the problems at the day care center, including the challenges related to providing services in villages located far from the regional center, and the scarcity of financial resources, which, as a result, prevents the attraction of qualified personnel. Representatives of the beneficiaries expressed their desire to increase the working hours of the day care center.
During the conversation, special attention was paid to the existing stereotypical attitude and stigma towards persons with disabilities, the need to support them and raise awareness among the public, including family members and relatives of persons with disabilities.
The Public Defender of Georgia constantly monitors services for persons with disabilities, identifies problems and prepares recommendations for the relevant state agencies to solve the problems.