სახალხო დამცველი მიხეილ სააკაშვილის N12 პენიტენციურ დაწესებულებაში გადაყვანას ეხმიანება
საქართველოს სახალხო დამცველი ეხმიანება მიხეილ სააკაშვილის N12 პენიტენციურ დაწესებულებაში დაბრუნებას და, უპირველეს ყოვლისა, საზოგადოებას შეახსენებს, რომ 2021 წლის 27 დეკემბერს გორის სამხედრო ჰოსპიტალში შესვლის უფლება არ მიეცათ სახალხო დამცველის რწმუნებულს და ექსპერტთა ჯგუფის წევრს. ექიმ-ნევროლოგს არ მიეცა შესაძლებლობა, შეხვედროდა მიხეილ სააკაშვილს, გაცნობოდა მის სამედიცინო დოკუმენტაციას და შეეფასებინა მისი მდგომარეობა. პაციენტის ნევროლოგიური მდგომარეობის შეფას­­ება მნიშვნელოვანი იქნებოდა განსაკუთრებით იმის გათვალისწინებით, რომ სწორედ ამ პერიოდში იქნა მიღებული გადაწყვეტილება პენიტენციურ სისტემაში პაციენტის დაბრუნების შესახებ. სამწუხაროდ, ეტაპირება განხორციელდა ისე, რომ გადაწყვეტილების მიღების პროცესში არ იკვეთება სახელმწიფო კონსილიუმის ჩართულობა, ხოლო აღნიშნული გადაწყვეტილების მონიტორინგის შესაძლებლობა არ მიეცა არც სახალხო დამცველის ექსპერტთა ჯგუფს.
2021 წლის 30 დეკემბერს, პატიმრის N12 დაწესებულებაში დაბრუნების შემდგომ, სახალხო დამცველის რწმუნებულებმა ორჯერ სცადეს მიხეილ სააკაშვილთან შეხვედრა და გასაუბრება. სახალხო დამცველის რწმუნებულებმა მოიპოვეს სამედიცინო დოკუმენტაცია, ასევე გაესაუბრნენ დაწესებულების ექიმსა და ადმინისტრაციის წარმომადგენლებს, რომლებმაც დააფიქსირეს, რომ ეტაპირების პროცესში არასათანადო მოპყრობას ადგილი არ ჰქონია. პაციენტის ჯანმრთელობის მდგომარეობიდან გამომდინარე, მიხეილ სააკაშვილთან გასაუბრება ვერ მოხერხდა, თუმცა მისმა ადვოკატებმა დაადასტურეს, რომ მის მიმართ 30 დეკემბერს არასათანადო მოპყრობა არ განხორციელებულა.
სახალხო დამცველი მიიჩნევს, რომ მიხეილ სააკაშვილის ჯანმრთელობის მდგომარეობის მართვის პროცესში აქტიურად უნდა ჩაერთოს სახელმწიფო კონსილიუმი და შესრულდეს სახალხო დამცველის ექსპერტთა ჯგუფის მიერ გაცემული რეკომენდაციები. ამავდროულად, სახალხო დამცველის ექსპერტთა ჯგუფი საკუთარი უფლებამოსილების ფარგლებში გააგრძელებს მკურნალობის ტაქტიკის მონიტორინგს. ექსპერტთა ჯგუფის წევრთა ნაწილის დატვირთული გრაფიკიდან გამომდინარე, ჯგუფის სრულად შეკრება ამ ეტაპისთვის ვერ ხერხდება. მიუხედავად ამისა, ექსპერტთა ჯგუფი ეცდება, რომ უახლოეს პერიოდში სრულყოფილად შეისწავლოს პაციენტის სამედიცინო სტატუსი და მისთვის დანიშნული მკურნალობის ადეკვატურობა.

Public Defender Responds to Mikheil Saakashvili’s Transfer to Penitentiary Establishment No. 12
The Public Defender of Georgia echoes the return of Mikheil Saakashvili to Penitentiary Establishment No. 12 and, first of all, reminds the public that on December 27, 2021, an authorized representative of the Public Defender and a member of the Public Defender’s group of experts were not allowed to enter the Gori Military Hospital. The neurologist was not given the opportunity to meet with Mikheil Saakashvili, see his medical records or assess his condition. Evaluating the patient's neurological condition would be particularly important given that it was during this very period that the decision to return the patient to the penitentiary system was made. Unfortunately, Saakashvili was escorted to the penitentiary facility without the involvement of the state council in the decision-making process or the monitoring of the decision by the Public Defender’s group of experts.
On December 30, 2021, after the prisoner returned to Establishment No. 12, the Public Defender’s representatives twice tried to meet with him. They obtained medical records and talked to the facility’s doctor and administration, who noted that no ill-treatment had taken place during the transfer. Mikheil Saakashvili could not be interviewed due to his health condition, however, his lawyers confirmed that he had not been ill-treated on December 30.
The Public Defender believes that the state council should be actively involved in the process of managing Mikheil Saakashvili's health condition and the recommendations issued by the Public Defender’s group of experts should be implemented. At the same time, the Public Defender’s group of experts will continue to monitor the treatment tactics. Due to the busy schedule of some members, it is not possible for the group to assemble in full at this stage. Nevertheless, the group will try to thoroughly study the medical status of the patient and the adequacy of his treatment in the near future.