სახალხო დამცველი ნიკა გვარამიას მიმართ თბილისის სააპელაციო სასამართლოს განაჩენს ეხმაურება
სახალხო დამცველი უკიდურეს შეშფოთებას გამოხატავს თბილისის სააპელაციო სასამართლოს მიერ ნიკა გვარამიას მიმართ დღეს გამოტანილ განაჩენთან დაკავშირებით.
საზოგადოებას შევახსენებთ, რომ ჯერ კიდევ 2019 წელს სახალხო დამცველმა, ე.წ. რეკლამების ეპიზოდთან დაკავშირებით, სასამართლოს მეგობრის მოსაზრებით მიმართა თბილისის საქალაქო სასამართლოს. სახალხო დამცველის შეფასებით, დაუშვებელი იყო ნიკა გვარამიას მსჯავრდება მის მიერ მენეჯერული გადაწყვეტილების მიღებისთვის (ე.წ. რეკლამების ეპიზოდი), რაც შესაძლებელია თეორიულად გამხდარიყო სამოქალაქო სამართლებრივი დავის საგანი, მაგრამ არა პირის მიმართ სისხლისსამართლებრივი დევნის საფუძველი.
სამწუხაროდ, პირველი ინსტანციის სასამართლომ ნიკა გვარამია დამნაშავედ სცნო და არ გაითვალისწინა სამოქალაქო და სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობის გამიჯვნის ფუნდამენტური პრინციპები. სააპელაციო სასამართლომ კი, ხსენებული სამართლებრივი საკითხების სწორად შეფასების ნაცვლად, კიდევ უფრო მძიმე გადაწყვეტილება მიიღო და ნიკა გვარამიას მიმართ სასჯელის სახით თავისუფლების აღკვეთა გამოიყენა იმ ქმედების გამო, რომელიც თავისი შინაარსით სამოქალაქო სამართლებრივია და რომლის სისხლისსამართლებრივად მიჩნევის მტკიცებულებები სისხლის სამართლის საქმეში არ მოიპოვება.
გარდა ამისა, სააპელაციო სასამართლომ ძალაში დატოვა პირველი ინსტანციის გადაწყვეტილება ე.წ. მანქანის ეპიზოდში ნიკა გვარამიას მსჯავრდებასთან დაკავშირებით. სახალხო დამცველის შეფასებით, პირველი ინსტანციის სასამართლოს განაჩენი პრობლემური იყო ამ ეპიზოდშიც. ერთი მხრივ, საკითხი მნიშვნელოვანწილად ჰგავდა საკორპორაციო-სამართლებრივ ჭრილში ე.წ. რეკლამების ეპიზოდს, მეორე მხრივ კი არსებით გარემოებებთან დაკავშირებით სრულიად დაუსაბუთებელი იყო.
სახალხო დამცველის აპარატმა უკვე მიმართა თბილისის სააპელაციო სასამართლოს და გამოითხოვა განაჩენი. დასაბუთებული განაჩენის მიღებისთანავე სახალხო დამცველი საზოგადოებას დამატებით წარუდგენს საქმის დეტალურ შეფასებას.
სახალხო დამცველი შეახსენებს საზოგადოებას, რომ 2022 წლის 8 ივნისს მან მიმართა საქართველოს პრეზიდენტს და მართლმსაჯულების არსებითი ხარვეზების გათვალისწინებით, ნიკა გვარამიას დარღვეული უფლებების საპასუხოდ, შეწყალების უფლებამოსილების გამოყენებისკენ მოუწოდა.

Public Defender Responds to Tbilisi Court of Appeal Judgement against Nika Gvaramia
The Public Defender expresses extreme concern regarding the judgment delivered today by Tbilisi Court of Appeal against Nika Gvaramia.
We remind the public that back in 2019, the Public Defender applied to Tbilisi City Court with amicus curiae brief regarding the so-called advertisement episode. According to the Public Defender's assessment, it was inadmissible to convict Nika Gvaramia for making a managerial decision (the so-called advertisement episode), which could have theoretically become the subject of a civil law dispute, but should not have become the basis for criminal prosecution.
Unfortunately, the court of first instance found Nika Gvaramia guilty and did not take into account the fundamental principles of separation of civil and criminal liabilities. The Court of Appeal, instead of correctly evaluating the mentioned legal issues, made an even more severe decision and used imprisonment as a punishment against Nika Gvaramia for the action, which, in its content, is covered by civil law and there is no evidence in the criminal case that would prove the action to be criminal.
In addition, the Court of Appeal upheld the decision of the court of first instance regarding the conviction of Nika Gvaramia in the so-called car episode. According to the Public Defender, the judgement of the court of first instance was problematic in that episode as well. On the one hand, the issue was similar to the so-called advertisement episode from the point of view of corporate law, and on the other hand, it was completely unfounded in relation to the substantial circumstances.
The Public Defender’s Office has already applied to the Tbilisi Court of Appeal and demanded access to the judgement. Upon receiving the reasoned judgement, the Public Defender will additionally present a detailed assessment of the case to the public.
The Public Defender reminds the public that on June 8, 2022, she appealed to the President of Georgia and, taking into account the substantial shortcomings of justice, called on her to use the pardon power in response to the violated rights of Nika Gvaramia.