სახალხო დამცველი ტელეკომპანია „იბერიის“ წარმომადგენლებს შეხვდა
2018 წლის 13 სექტემბერს საქართველოს სახალხო დამცველი ნინო ლომჯარია პირადად შეხვდა ტელეკომპანია „იბერიის“ წარმომადგენლებს და მათ წინაშე მდგარ პრობლემებს გაეცნო. ნინო ლომჯარიამ მხარდაჭერა გამოუცხადა ტელეკომპანიას და აღნიშნა, რომ სახალხო დამცველი თავისი რესურსისა და მანდატის ფარგლებში ყველაფერს გააკეთებს, რათა დაიცვას მედიის დამოუკიდებლობა.
„ტელეკომპანიის საქმიანობის დამოუკიდებლობა განსაკუთრებულ მნიშვნელობას იძენს ქვეყანაში მიმდინარე საარჩევნო კამპანიის პერიოდში. წინასაარჩევნო გარემოსა და პროცესების დემოკრატიულად განვითარებისთვის აუცილებელია არ მოხდეს მედიის მაუწყებლობის შეჩერება. დღეს „იბერიის“ ჟურნალისტები შიშის ქვეშ მუშაობენ და ყოველ წუთს ელიან მაუწყებლობის შეწყვეტას. ასეთი ვითარება ცხადყოფს, რომ არის გარკვეული კითხვები, რომლებიც პასუხებს საჭიროებს.
არსებულ ვითარებაში აუცილებელია სახელმწიფომ ჟურნალისტებსა და კომპანიის წარმომადგენლებთან პირდაპირი კომუნიკაცია დაამყაროს და სახალხო დამცველი მზად არის ჩაერთოს ამ პროცესში, ხელი შეუწყოს დიალოგს და ერთგვარი შუამავლის როლი შეასრულოს მხარეებს შორის“, – განაცხადა სახალხო დამცველმა შეხვედრის დასრულების შემდეგ.
სახალხო დამცველის აპარატმა ტელეკომპანიისა და მისი მფლობელი „ომეგა ჯგუფის“ ირგვლივ მიმდინარე გარემოებების შესწავლა დაიწყო და მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე საქმის მასალებს პერიოდულად გაასაჯაროებს.
* მიმდინარე წლის 7 სექტემბერს ტელეკომპანია „იბერიის“ მფლობელებმა განაცხადეს, რომ ხელისუფლებამ ტელევიზიის დათმობა შესთავაზა და სანაცვლოდ „ომეგა ჯგუფს“ ფინანსური პრობლემების მოგვარებას დაპირდა.

The Public Defender meets with representatives of TV Company Iberia
On 13 September, 2018, the Public Defender of Georgia, Nino Lomjaria personally met with the representatives of TV Company Iberia and discussed the problems facing them. Nino Lomjaria expressed support for the company and noted that the Public Defender will do everything within its resources and mandate to protect the independence of the media.
"Independence of the TV Company's activities gains particular importance during the ongoing election campaign in the country. It is necessary for democratic development of the pre-election environment and processes that the media broadcasting does not get interrupted. Currently, Iberia TV journalists are working in fear and anticipation that the broadcasting may get cut any minute. This situation prompts that there are certain questions to be answered.
In the given situation, the state must establish direct communication with the journalists and company representatives and the Public Defender is ready to engage in this process, to promote dialogue and to act as a mediator between the parties," stated the Public Defender after the meeting.
The Public Defender's Office has started examination of the circumstances surrounding the TV Company and its owner Omega Group. Due to high public interest, the office will periodically publicize the case materials.
* On 7 September of the current year, the owners of the TV Company Iberia announced that the government offered them to give up the television and in exchange promised to solve the financial problems of the Omega Group.