სახალხო დამცველის აპარატის ბავშვის უფლებათა დეპარტამენტი 2022-2025 წლების სტრატეგიასა და სამოქმედო გეგმაზე მუშაობს
2022 წლის 2-3 აგვისტოს სახალხო დამცველის აპარატის სტრუქტურული ერთეულების წარმომადგენლებმა სამუშაო შეხვედრა გამართეს, რომელზეც სახალხო დამცველის აპარატის ბავშვის უფლებათა დეპარტამენტის სტრატეგია და 2022-2025 წლების სამოქმედო გეგმის პრიორიტეტები, მიზნები, ამოცანები და ძირითადი აქტივობები განსაზღვრეს.
განხილულ საკითხებს დიდი მნიშვნელობა აქვს სახალხო დამცველის უფლებამოსილების ეფექტური განხორციელებისთვის, ბავშვის უფლებების პოპულარიზაციისა და ქვეყანაში არასრულწლოვანთა უფლებების განუხრელად დაცვის ხელშესაწყობად.
სამუშაო შეხვედრა გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) პროექტის - საქართველოს სახალხო დამცველის შესაძლებლობების გაძლიერების ფარგლებში ჩატარდა და მას პოლიტიკის ექსპერტი ანა კვერნაძე უძღვებოდა.
4 და 5 აგვისტოს, ასევე გაეროს ბავშვთა ფონდის (UNICEF) მხარდაჭერით, ექსპერტებმა ანა არგანაშვილმა და ანა აბაშიძემ სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომელთათვის გამართეს ტრენინგი, არასრულწლოვნებთან კომუნიკაციის საკითხებზე. შეხვედრაზე ისაუბრეს სახალხო დამცველის უფლებამოსილების ფარგლებში განსახორციელებელ საქმიანობაზე, მათ შორის, თავად ბავშვებთან მათზე მორგებული მიდგომებით კომუნიკაციის ასპექტებზე. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ გაეროს ბავშვთა ფონდის მხარდაჭერითა და ექსპერტების ჩართულობით, იგეგმება შიდა სახელმძღვანელო დოკუმენტის შექმნა ბავშვებთან კომუნიკაციის ასპექტებზე.
გაეროს ბავშვთა ფონდის მხარდაჭერით, სახალხო დამცველის აპარატის მიერ ჩატარებული აქტივობები არსებითად მნიშვნელოვანია არასრუწლოვანთა უფლებების დაცვის, მათზე მორგებული სისტემური მიდგომების დანერგვისა და ბავშვის საუკეთესო ინტერესების გათვალისწინებით, საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის საქმიანობის ხელშეწყობის თვალსაზრისით.

Public Defender’s Department of the Rights of the Child Working on 2022-2025 Strategy and Action Plan
On August 2-3, 2022, representatives of the structural units of the Public Defender’s Office held a meeting to develop the strategy of the Public Defender’s Department of the Rights of the Child and to determine the priorities, goals, tasks and main activities of the 2022-2025 action plan.
The issues discussed are of great importance for the effective implementation of the authority of the Public Defender, popularization of children’s rights and promotion of their unwavering protection.
The meeting was held within the framework of the United Nations Children's Fund (UNICEF) project “Strengthening the Capacities of the Public Defender of Georgia” and it was chaired by political expert Ana Kvernadze.
On August 4 and 5, with the support of the United Nations Children's Fund (UNICEF), experts Ana Arganashvili and Ana Abashidze held training for the employees of the Public Defender’s Office, the theme of which was communication with children. The activities to be implemented within the framework of the authority of the Public Defender, including aspects of communication with children with child-tailored approaches, were discussed during the training. It should also be noted that with the support of the United Nations Children's Fund and the involvement of experts, it is planned to create an internal guidance document on aspects of communication with children.
The activities carried out by the Public Defender’s Office, with the support of the United Nations Children's Fund, taking into account the best interests of the child, are essentially important for protecting children’s rights, introducing systemic approaches tailored to them and promoting activities of the Public Defender’s Office.