სახალხო დამცველის აპარატის შუამდგომლობით, აქონდოპლაზიის სინდრომის ეფექტიანი მართვისა და მკურნალობის გაიდლაინების შემუშავების პროცესში დაავადების მქონე ბავშვთა მშობლების წარმომადგენელიც ჩაერთვება
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის შუამდგომლობით, ჯანდაცვის სამინისტროში შეიქმნება სამუშაო ჯგუფი, სადაც აქონდოპლაზიის სინდრომის ეფექტიანი მართვისა და მკურნალობის ეროვნული სახელმძღვანელო წესების, პროტოკოლების და რეკომენდაციის შემუშავების პროცესში დარგის ექსპერტებთან ერთად ამ დაავადების მქონე ბავშვთა მშობლების წარმომადგენელიც იქნება ჩართული.
სახალხო დამცველის წარმომადგენელმა საკითხის განხილვაში მშობლების ჩართვის შესახებ წინადადება 2023 წლის 29 მარტს, იშვიათი დაავადებების მქონე ბენეფიციარებისთვის სერვისებსა და მედიკამენტებზე ხელმისაწვდომობის მიმართულებით მომუშავე საკოორდინაციო საბჭოს სხდომაზე წამოაყენა.
სახალხო დამცველს აქონდოპლაზიის სინდრომის მქონე ბავშვთა მშობლები დაუკავშირდნენ და მათი შვილების მკურნალობის უზრუნველყოფაში დახმარება სთხოვეს. სახალხო დამცველის აპარატი პირველივე დღეებიდან, აქტიურ კომუნიკაციაშია, როგორც მშობლების, ისე ჯანდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლებთან და გააგრძელებს მუშაობას ბავშვების ჯანდაცვის უფლების რეალიზების უზრუნველსაყოფად, მათ შორის, მედიაციას ზემოაღნიშნული პრობლემების გადასაჭრელად.

Following Public Defender’s Mediation, Representative of Parents of Children with Achondroplasia Syndrome will be Involved in Development of Guidelines for Effective Management and Treatment of Disease
Following the mediation of the Public Defender’s Office, a working group will be created in the Ministry of Health, where a representative of parents of children with achondroplasia syndrome will be involved in the process of developing national guidelines, protocols and recommendations for the effective management and treatment of achondroplasia syndrome together with the relevant experts.
On March 29, 2023, the Public Defender’s representative presented a proposal on the involvement of parents in the discussion of the issue at the meeting of the coordination council working in the direction of access to services and medicines for beneficiaries with rare diseases.
Parents of children with achondroplasia syndrome contacted the Public Defender and asked for help in ensuring treatment for their children. From the very first days, the Public Defender’s Office has been in active communication with both parents and representatives of the Ministry of Health and will continue efforts to ensure the realization of children's right to health care, including mediation to solve the above-mentioned problems.