სახალხო დამცველის განცხადება ორი მცირეწლოვანი ბავშვის დაღუპვასთან დაკავშირებით
საქართველოს სახალხო დამცველი ღრმა მწუხარებასა და თანაგრძნობას გამოხატავს ბათუმში ორი მცირეწლოვანი ბავშვის ტრაგიკული გარდაცვალების გამო.
ვუსამძიმრებთ ოჯახს, ახლობლებს და სრულიად საქართველოს.
ადამიანების სიცოცხლისა და ჯანმრთელობისთვის უსაფრთხო გარემოს შექმნა სახელმწიფოს უპირველესი ვალდებულებაა. ხოლო ბავშვთა სიცოცხლისა და კეთილდღეობის დაცვა უნდა იყოს სახელმწიფოს მთავარი პრიორიტეტი.
ეს ტრაგედია კიდევ ერთხელ მიუთითებს სახელმწიფოს ვალდებულებაზე პასუხისმგებლობით მოეკიდოს ურბანულ დაგეგმარებას, უზრუნველყოს საჯარო სივრცეების უსაფრთხოება და მათი მუდმივი მონიტორინგი, რათა თავიდან იქნას აცილებული მსგავსი ტრაგიკული შემთხვევები.
სახალხო დამცველი კიდევ ერთხელ გამოხატავს მწუხარებას დაღუპულთა ოჯახების წინაშე და მოუწოდებს შესაბამის უწყებებს:
* უზრუნველყონ სწრაფი და ობიექტური გამოძიება, რათა დადგინდეს პასუხისმგებელი პირები და მათ დაეკისროთ კანონით გათვალისწინებული პასუხისმგებლობა;
* შეიმუშაონ ეფექტიანი პრევენციული და რეაგირების მექანიზმები საჯარო სივრცეებსა და სამშენებლო-ინფრასტრუქტურულ პროექტებზე უსაფრთხოების ნორმების დაცვის მიზნით.

The Public Defender of Georgia expresses deep sorrow and sympathy over the tragic death of two young children in Batumi.
We offer our condolences to the family, relatives and all of Georgia.
Creating a safe environment for the life and health of people is the primary obligation of the State, while protecting the life and well-being of children should be the main priority of the State.
This tragedy once again indicates the State's obligation to responsibly approach urban planning, ensure the safety of public spaces and their constant monitoring in order to prevent similar tragic incidents.
The Public Defender once again expresses his condolences to the families of the deceased and calls on the relevant agencies to:
- Ensure a prompt and objective investigation in order to identify those responsible and hold them accountable as provided for by law;
- Develop effective preventive and response mechanisms to ensure safety standards in public spaces and construction-infrastructure projects.