სახალხო დამცველის განცხადება პენიტენციურ დაწესებულებებში არსებული პრობლემების შესახებ მედიაში გავრცელებულ ინფორმაციასთან დაკავშირებით
გაზრდილი საზოგადოებრივი ინტერესიდან გამომდინარე, გვსურს გამოვეხმაუროთ პენიტენციურ დაწესებულებებში, მათ შორის, N8 დაწესებულებაში არსებული პრობლემების შესახებ მედიაში გავრცელებულ ინფორმაციას.
საქართველოს სახალხო დამცველის პრევენციის ეროვნული მექანიზმი N8 დაწესებულებაში რეგულარულად აწარმოებს მონიტორინგს. გარდა პრევენციის ეროვნული მექანიზმის ვიზიტებისა, საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის სისხლის სამართლის მართლმსაჯულების დეპარტამენტის თანამშრომლები პენიტენციურ დაწესებულებებში (მათ შორის, N8 დაწესებულებაშიც) ყოველკვირეულ ვიზიტებს ახორციელებენ.
პენიტენციურ სისტემაში არსებული მდგომარეობა დეტალურად არის განხილული პრევენციის ეროვნული მექანიზმის 2024 წლის ანგარიშში.
ერთ-ერთ ყველაზე დიდ გამოწვევად რჩება დიდ პენიტენციურ დაწესებულებები და ზოგიერთ დაწესებულებაში, მათ შორის, ყველაზე დიდ N8 დაწესებულებაში არსებული გადატვირთულობა. ხარისხიანი კვების უზრუნველყოფის კუთხით გაცემულია არაერთი რეკომენდაცია, როგორც მენიუს გადახედვის, ასევე სურსათის ეროვნული სააგენტოს მიერ საკვების ხარისხის რეგულარულად, დაწესებულების ადმინისტრაციისთვის წინასწარი შეტყობინების გარეშე, შემოწმების შესახებ.
აღსანიშნავია, რომ პრევენციის ეროვნული მექანიზმი, შეტყობინების გარეშე, ახორციელებს მონიტორინგის თავისუფლების აღკვეთისა და სხვაგვარად შეზღუდვის ადგილებში, შეიმუშავებს ანგარიშებს და რეკომენდაციებს, რომელთა მიზანია წამებისა და სხვა სასტიკი, არაადამიანური ან დამამცირებელი მოპყრობისა და დასჯისგან დაცვის გარანტიების შექმნა.
2025 წლის 20 ნოემბრის მდგომარეობით, პრევენციის ეროვნულმა მექანიზმმა თავისუფლების აღკვეთისა და სხვაგვარად შეზღუდვის ადგილებში 114 მონიტორინგის ვიზიტი განახორციელა. სულ შეისწავლა 93 დაწესებულებაში, მათ შორის, პოლიციის დაწესებულებებში, დროებითი მოთავსების იზოლატორებში, პენიტენციურ დაწესებულებებში, სასამართლოს მოსაცდელ საკნებში, ფსიქიატრიულ სტაციონარებში, ხანდაზმულთა ინსტიტუციებში, მიგრანტთა დროებითი განთავსების ცენტრსა და სამხედრო ნაწილებში არსებული მდგომარეობა.
საქართველოს სახალხო დამცველი პრევენციის ეროვნული მექანიზმის ფუნქციის შესრულების მიზნით აგრძელებს მონიტორინგს თავისუფლების აღკვეთისა და სხვაგვარად შეზღუდვის ადგილებში. სახალხო დამცველის მიერ გაცემული რეკომენდაციების შესრულების მდგომარეობის შესახებ დეტალური ინფორმაცია მოცემული იქნება საქართველოს სახალხო დამცველის 2025 წლის საპარლამენტო და პრევენციის ეროვნული მექანიზმის ანგარიშში.

Public Defender's Statement on Media Coverage of Problems in Penitentiary Institutions
Due to increased public interest, we would like to respond to media coverage of problems in penitentiary institutions, including Establishment No. 8.
The National Preventive Mechanism of the Public Defender of Georgia regularly monitors Establishment No. 8. In addition to visits by the National Preventive Mechanism, employees of the Criminal Justice Department of the Public Defender's Office of Georgia conduct weekly visits to penitentiary institutions (including Establishment No. 8).
The current situation in the penitentiary system is reviewed in detail in the 2024 report of the National Preventive Mechanism.
One of the biggest challenges remains the large penitentiary institutions and the overcrowding in some institutions, including the largest Establishment No. 8. A number of recommendations have been issued to the institution administration in terms of ensuring quality food, both relating to the menu and regular, ad hoc food quality checks by the National Food Agency.
It is worth noting that the National Preventive Mechanism carries out monitoring in places of deprivation of liberty are any settings where a person isconfined to a restricted space without prior notice, develops reports and recommendations aimed at creating guarantees of protection from torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment.
As of November 20, 2025, the National Preventive Mechanism had carried out 114 monitoring visits to places of deprivation of liberty are any settings where a person isconfined to a restricted space. A total of 93 institutions were examined, including police institutions, temporary detention centers, penitentiary institutions, court waiting rooms, psychiatric hospitals, elderly institutions, temporary migrant accommodation centers, and military units.
The Public Defender of Georgia continues to monitor places of deprivation of liberty are any settings where a person isconfined to a restricted space in order to fulfill the function of the National Preventive Mechanism. Detailed information on the implementation of the recommendations issued by the Public Defender will be provided in the 2025 parliamentary and National Preventive Mechanism report of the Public Defender of Georgia.
The reports of the National Preventive Mechanism can be found at: https://ombudsman.ge/geo/preventsiis-erovnuli-mekanizmis-angarishebi