სახალხო დამცველის ინიციატივით შეხვედრა გაიმართა ხელისუფლებასა და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებს შორის
2023 წლის 6 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველის ინიციატივით მრგვალი მაგიდა გაიმართა მთავრობის ადმინისტრაციის, პარლამენტის, სახალხო დამცველის აპარატის, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლების მონაწილეობით.
შეხვედრაზე ქვეყანაში ადამიანის უფლებების დაცვის აქტუალური საკითხები და საქართველოს 2022-2030 წლების ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნული სტრატეგიის სამოქმედო გეგმის შემუშავების პროცესთან დაკავშირებული საკითხები განიხილეს.
დისკუსიის ძირითად თემებს წარმოადგენდა ადამიანის უფლებების დაცვის გამოწვევები, ნდობის პრობლემა ცენტრალურ ხელისუფლებასა და სამოქალაქო სექტორს შორის, თანამშრომლობის და გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში ეფექტიანი გზების დასახვის აუცილებლობა, ფუნდამენტური და სისტემური ცვლილებების განხორციელების საჭიროება. ისაუბრეს ასევე, ადამიანის უფლებათა სამოქმედო გეგმაში უმცირესობების და მოწყვლადი ჯგუფების უფლებების სათანადოდ ასახვის მნიშვნელობაზე.
საქართველოს სახალხო დამცველმა შეხვედრაზე ხაზი გაუსვა სამოქალაქო სექტორსა და ხელისუფლებას შორის დიალოგის აუცილებლობას და შემდგომში ამ პროცესში ჩართვის მზადყოფნა გამოთქვა.
შეხვედრა გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP), გაეროს ადამიანის უფლებების უმაღლესი კომისრის ოფისის (OHCHR) და ევროკავშირის (EU) ფინანსური მხარდაჭერით გაიმართა.

On Public Defender’s Initiative, Meeting was Held between Authorities and Representatives of Civil Sector
On June 6, 2023, on the initiative of the Public Defender of Georgia, a roundtable was held with the participation of the representatives of the Administration of Government, Parliament, Public Defender’s Office, international and non-governmental organizations.
Participants in the meeting spoke about important issues relating to the protection of human rights and development of an action plan of Georgia’s national human rights strategy for 2022-2030.
The main topics of discussion were the challenges relating to the protection of human rights, the lack of trust between the central government and the civil sector, the need to establish effective ways in the process of cooperation and decision-making, the necessity of implementing fundamental and systemic changes, as well as the importance of properly reflecting the rights of minorities and vulnerable groups in the human rights action plan.
The Public Defender of Georgia emphasized the need for dialogue between the civil sector and the Government and expressed his readiness to engage in this process.
The meeting was financially supported by the United Nations Development Programme (UNDP), the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights (OHCHR) and the European Union (EU).