სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ აქტიური მონაწილეობა მიიღო ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტების ევროპული ქსელის ღონისძიებებში
2025 წლის 19-20 ნოემბერს ბრიუსელში ევროპის ადამიანის უფლებათა ეროვნული ინსტიტუტების ევროპული ქსელის (ENNHRI) საერთო კრება და მმართველი ორგანოს სხდომები გაიმართა, რომელშიც საქართველოს სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ თამარ გვარამაძემ მიიღო მონაწილეობა, როგორც ბორდის წევრმა.
ბორდის და შემდეგ საერთო კრებაზე საბოლოოდ დამტკიცდა ქსელის 2026-2030 წლებისთვის სტრატეგიული გეგმა, ასევე ქსელის ფარგლებში სამუშაო ჯგუფების მუშაობის განახლებული წესები და მმართველ სუბიექტებში წევრთა არჩევნების წესები.
20 ნოემბერს, ბორდის და საერთო კრების პარალელურად გაიმართა მაღალი დონის დისკუსია ადამიანის უფლებების გამოწვევებთან დაკავშირებით. თამარ გვარამაძე უძღვებოდა მეორე პანელს, სადაც მოწვეული იყვნენ ადამიანის უფლებათა ინსტიტუტების ევროპულის ქსელის პარტნიორი ორგანიზაციის წარმომადგენლები, ევროპის საბჭოს ადამიანის უფლებათა კომისარი მაიკლ ო ფლაერტი, ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის (ეუთო/ოდირი) დირექტორის მოადგილე თეა ჯალიაშვილი, გაეროს ადამიანის უფლებათა უმაღლესი კომისრის წარმომადგენელი ევროპის რეგიონში კრისტინა მეინეკე და სხვა პარტნიორები. პანელზე იმ გამოწვევებზე ისაუბრეს, რომლებიც ართულებს საერთაშორისო ორგანიზაციების ეფექტურ მუშაობას ადამიანის უფლებების დასაცავად. ასევე, განიხილეს სამომავლო პრიორიტეტები და ადამიანის უფლებათა დაცვის ეროვნულ ინსტიტუტებთან თანამშრომლობის შესაძლებლობები.

On November 19-20, 2025, the General Assembly and the governing body meetings of the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI) were held in Brussels, in which the First Deputy Public Defender of Georgia, Tamar Gvaramadze, participated as a member of the Board.
The Board and the General Assembly finally approved the Network's Strategic Plan for 2026-2030, the updated work rules for the Network working groups, as well as the rules for the election of members of governing entities.
On November 20, a high-level discussion was held in parallel with the General Assembly and Board meeting regarding human rights challenges. Tamar Gvaramadze chaired the second panel, which brought together representatives of partner organizations of the European Network of Human Rights Institutions, Council of Europe Commissioner for Human Rights Michael O'Flaherty, Deputy Director of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR) Tea Jaliashvili, Representative of the UN High Commissioner for Human Rights for Europe Christina Meinecke, and other partners. The panel discussed the challenges that complicate the effective work of international organizations to protect human rights. Future priorities and opportunities for cooperation with national human rights institutions were also discussed.