სახალხო დამცველის სპეციალური განცხადება გამოხატვის თავისუფლებისა და საკარანტინე ღონისძიებების მოქმედებების თაობაზე
2020 წლის 9 ნოემბრიდან ძალაში შევიდა საქართველოს მთავრობის დადგენილება, რომლის მიხედვითაც აიკრძალა „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად 22:00-05:00 საათებში გადაადგილება სხვადასხვა ქალაქების ტერიტორიაზე. პარალელურად, 9 ნოემბერს თბილისში, რუსთაველის გამზირზე მიმდინარეობს საპროტესტო აქცია, სადაც ადამიანები აპროტესტებენ ამ შეზღუდვას და საარჩევნო დარღვევებს.
სახალხო დამცველი განსაკუთრებულ ყურადღებას აქცევს საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის საკითხს და ამ კუთხით ეფექტური საკანონმდებლო და ადმინისტრაციული ზომების მიღების აუცილებლობას, რათა ქვეყანაში სიცოცხლისა და ჯანმრთელობის უფლება იყოს დაცული.
თუმცა განვმარტავთ, „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ“ საქართველოს კანონი შესაძლებლობას იძლევა შეიზღუდოს გადაადგილების თავისუფლება, და არა შეკრება-მანიფესტაციის უფლება. შესაბამისად, მთავრობის დადგენილების გამოყენება მანიფესტაციის და გამოხატვის აკრძალვის მიზნით, არაკონსტიტუციური იქნება.
დემოკრატიულ საზოგადოებაში საზოგადოების წევრებს უნდა ჰქონდეთ შესაძლებლობა გამოთქვან აზრი ნებისმიერი შეზღუდვის თაობაზე, მათ შორის შეკრებისა და მანიფესტაციის გზით გააპროტესტონ საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის დაცვის მიზნით შემოღებული შეზღუდვის კანონიერება, მისი ეფექტურობა და მიზანშეწონილობა. სწორედ ამ ტიპის შესაძლებლობა განასხვავებს დემოკრატიულ სახელმწიფოს არადემოკრატიულისგან.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, სახალხო დამცველი მოუწოდებს სახელმწიფო ორგანოებს, პატივი სცენ მანიფესტანტების გამოხატვის თავისუფლებას და თავი შეიკავონ აქციის მონაწილეთა სანქცირებისგან იმ რეგულაციების დარღვევის გამო, რომელიც კრძალავს სხვადასხვა ქალაქებში 22:00-05:00 საათებში გადაადგილებას.
ამავდროულად, სახალხო დამცველი მოუწოდებს მანიფესტანტებს, შეკრებისას დაიცვან დისტანცია, გამოიყენონ პირბადე და სხვა დამცავი საშუალებები ვირუსის გავრცელების თავიდან ასაცილებლად.

Public Defender’s Special Statement on Freedom of Expression and Quarantine Measures
The decree of the Government of Georgia, which prohibits movement in cities in accordance with the Law of Georgia on Public Health from 22:00 to 05:00, took effect on November 9, 2020. At the same time, on November 9, a rally is ongoing on Rustaveli Avenue in Tbilisi, where people are protesting against the above restriction and election violations.
The Public Defender pays special attention to public health and the necessity of taking effective legislative and administrative measures in order to protect the right to life and health.
However, we would like to clarify that the Law of Georgia on Public Health allows for the restriction of freedom of movement and not the right to assembly-demonstration. Consequently, using the governmental decree to ban a demonstration and expression would be unconstitutional.
In a democratic society, members of society should have the opportunity to express their views on any restrictions, including to argue, through assembly and demonstration, about the lawfulness, effectiveness and appropriateness of the restrictions imposed for the purpose of protecting public health. It is exactly this type of opportunity that distinguishes a democratic state from an undemocratic one.
In view of the above, the Public Defender calls on the state authorities to respect the freedom of expression of demonstrators and to refrain from sanctioning them for violating the regulations that prohibit movement in cities from 22:00 to 05:00.
At the same time, the Public Defender calls on the demonstrators to keep distance during the assembly and use masks and other protective equipment in order to prevent the spread of the virus.