სახალხო დამცველისა და ევროპის საბჭოს საქართველოს ოფისის ერთობლივი განცხადება ფსიქიკური ჯანმრთელობის მსოფლიო დღესთან დაკავშირებით
10 ოქტომბერს მსოფლიო ფსიქიკური ჯანმრთელობის დღეს აღნიშნავს. აღნიშნული დღის დაარსებით, მსოფლიოს ფსიქიკური ჯანმრთელობის ფედერაცია მიზნად ისახავს ფსიქიკური ჯანმრთელობის საკითხებზე საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას და სფეროს განვითარების მხარდასაჭერად ძალისხმევის მობილიზებას. მიმდინარე წელს, 10 ოქტომბრის მთავარი თემაა „ფსიქიკური ჯანმრთელობა ყველასთვის! მეტი ინვესტიცია - მეტი მისაწვდომობა".[1]
საქართველოში დღემდე გადაუჭრელ გამოწვევად რჩება ფსიქიკური ჯანმრთელობის შესახებ საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება და სტიგმის შემცირება, ფსიქიკური ჯანმრთელობის პრობლემის მქონე პირთა სოციალურ ინტეგრაციასა და რეაბილიტაციაზე დაფუძნებული სერვისების განვითარება, ფსიქოაქტიური ნივთიერებების მიღებით გამოწვეული ფსიქიკური და ქცევითი აშლილობების სათანადო ფსიქიატრიული და ნარკოლოგიური სერვისებით უზრუნველყოფა, სტაციონარული მომსახურების მიმღებ პირთა საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამაში ჩართვა და ფსიქიატრიის დარგის საჭირო ადამიანური რესურსით უზრუნველყოფა. ამ დრომდე არ შემუშავებულა როგორც დეინსტიტუციონალიზაციის, ისე სუიციდის პრევენციის სტრატეგია.
„ყველა ეს პრობლემა განსაკუთრებულ დატვირთვას იძენს პანდემიის ფონზე. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია, რომ სახელმწიფომ მეტი ძალისხმევა მიმართოს მოსახლეობისთვის ხელმისაწვდომი ფსიქოლოგიური კონსულტაციის სერვისების შეთავაზებაზე, განსაკუთრებით თვითიზოლაციის რეჟიმსა და საკარანტინო სივრცეებში განთავსებულ პირთათვის“, - განაცხადა სახალხო დამცველმა.
„ვუერთდებით საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატს და ვაქვეყნებთ ერთობლივ განცხადებას, რათა კვლავ ხაზგასმით აღვნიშნოთ, რაოდენ მნიშვნელოვანია ხმა ავიმაღლოთ ჩვენში ღრმად ფესვგადგმული სტიგმის წინააღმდეგ. დროა ერთობლივად მოვმართოთ ჩვენი ძალისხმევა“, - განაცხადა ევროპის საბჭოს საქართველოს ოფისის ხელმძღვანელმა ნატალია ვუტოვამ.
მსოფლიოში ფსიქიკური ჯანმრთელობის პრობლემა დაახლოებით მილიარდ ადამიანს აქვს. ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის მონაცემებით, ყოველ მეოთხე ოჯახში ერთ წევრს მაინც აღენიშნება ფსიქიკური დაავადება[2] და მიუხედავად პრობლემის სიდიდისა, ხარისხიან სამედიცინო მომსახურებაზე წვდომა ადამიანთა მხოლოდ მცირე ნაწილს აქვს.

Joint Statement by Public Defender and Council of Europe Office in Georgia on World Mental Health Day
The World Mental Health Day is marked on October 10. By founding this day, the World Federation for Mental Health aims to raise public awareness of mental health issues and mobilize efforts to support the development of the field. This year, the main theme of October 10 is “Mental health for all! More investment - more access.”[1]
Raising public awareness and reducing stigma about mental health, as well as developing services focused on social integration and rehabilitation of people with mental health problems, providing appropriate psychiatric and narcologicalservices for mental and behavioral disorders caused by the use of psychoactive substances, ensuring the enrollment of inpatients in the universal health care programme and providing necessary human resources in the field of psychiatry remain unresolved challenges in Georgia. No deinstitutionalization or suicide prevention strategy has been developed so far.
„All these problems are gaining special importance in the context of the pandemic. Therefore, it is important for the state to make more efforts to offer accessible psychological services to the population, especially for those in self-isolation and quarantine areas,“ the Public Defender said.
„We join the Office of the Public Defender in Georgia and release a joint statement to stress again that it is important to raise the voice against the stigma that has a deep root in our societies. It is time to mobilise all our efforts,“ said Natalia Voutova, Head of the Council of Europe Office in Georgia.
About a billion people worldwide suffer from mental health problems. According to the World Health Organization, at least one member in each fourth family has mental disorders and despite the magnitude of the problem, only a small percentage of people have access to quality medical care.