სახალხო დამცველმა კახეთის რეგიონში მდებარე ბავშვთა სააღმზრდელო დაწესებულებები მოინახულა
2025 წლის 25 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა კახეთის რეგიონში მდებარე ბავშვთა სააღმზრდელო დაწესებულებები მოინახულა, ინფრასტრუქტურა დაათვალიერა და იქ მცხოვრები ბავშვების საცხოვრებელ პირობებსა და უფლებრივ მდგომარეობას გაეცნო.
სახალხო დამცველის შეფასებით, კახეთში, ისევე როგორც ზოგადად ქვეყანაში, მდებარე მცირე საოჯახო ტიპის ბავშვთა სახლებში არასაკმარისია, ან საერთოდაც არ არსებობს ინდივიდუალურ საჭიროებებზე მორგებული სერვისები.
განსაკუთრებით მწვავედ დგას რთული ქცევისა და ფსიქიკური ჯანმრთელობის პრობლემების მქონე არასრულწლოვნებისთვის განგრძობითი, სათანადო და ინტეგრირებული სერვისების მიწოდების საკითხი.
საქართველოს სახალხო დამცველი განაგრძობს სახელმწიფო ზრუნვაში მყოფ არასრულწლოვანთა უფლებრივი მდგომარეობის შესწავლა-შეფასებას და ხაზს უსვამს, როგორც ბავშვებისთვის, ისე მათთან მომუშავე სპეციალისტებისთვის საჭირო მხარდამჭერი სერვისების განვითარებისა და გაძლიერების აუცილებლობას.

On June 25, 2025, the Public Defender of Georgia, Levan Ioseliani, visited childcare institutions in the Kakheti region, inspected the infrastructure, and received information about the living conditions and rights of children living there.
According to the Public Defender, in Kakheti, as in the country in general, small group homes have insufficient or no services tailored to individual needs.
Provision of continuous, appropriate, and integrated services to minors with difficult behavior or mental health problems is particularly acute.
The Public Defender of Georgia continues to study and assess the rights of minors in state care and emphasizes the need to develop and strengthen support services for both children and specialists working with them.