სახალხო დამცველმა საკონსტიტუციო სასამართლოს სარჩელით მიმართა
2017წლის 15 დეკემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა კონსტიტუციური სარჩელით მიმართა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს.
სახალხო დამცველმა მიიჩნია, რომ სისხლის სამართლის კოდექსის 3781და 3782მუხლები არ შეესაბამება საქართველოს კონსტიტუციის 42- მუხლის მე-5 პუნქტსა და მე-17 მუხლის პირველ და მე-2 პუნქტებს.
სადავო მუხლები აწესებს სასჯელს დროებითი მოთავსების იზოლატორსა თუ პენიტენციურ დაწესებულებაში მოთავსებული პირისათვის აკრძალული საგნის გადაცემის (3781), აგრეთვე აკრძალული საგნის შეძენის, შენახვის, ტარების, მოხმარების ან/და ამ საგნით სარგებლობისთვის (3782). აღსანიშნავია, რომ აკრძალული ნივთების სია დადგენილია მინისტრის ბრძანებით.
ნებისმიერი დანაშაული და სასჯელი მკაფიოდ უნდა იყოს განსაზღვრული სისხლის სამართლის კოდექსით. ამასთანავე, სისხლისსამართლებრივი ნორმა უნდა იყოს მკაფიო და განჭვრეტადი, ხოლო პირის სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა უნდა გამომდინარეობდეს მაღალი საკანონმდებლო ლეგიტიმაციის მქონე აქტიდან - კანონიდან და არა კონკრეტული მინისტრების მიერ გამოცემული ბრძანებებიდან, რომლებიც ნებისმიერ დროს მინისტრის ერთპიროვნული გადაწყვეტილებით შეიძლება შეიცვალოს. შესაბამისად, დროებითი მოთავსების იზოლატორსა თუ პენიტენციურ დაწესებულებებში მოთავსებული პირებისთვის აკრძალული ნივთების ფლობისთვის სისხლისსამართლებრივი პასუხისმგებლობა არ უნდა გამომდინარეობდეს მინისტრის ბრძანებიდან.
ამავდროულად, სახალხო დამცველს მიაჩნია, რომ დროებითი მოთავსების იზოლატორსა თუ პენიტენციურ დაწესებულებაში სამოქალაქო ბრუნვაში არსებული ნივთების ფლობა (მაგალითად, ბანქო, შაქარი, საფუარი) არ შეიძლება იწვევდეს პირის თავისუფლების აღკვეთას. ეს სასჯელი მკვეთრად შეუსაბამოა საქართველოს კონსტიტუციასთან, სასჯელის არაპროპორცულობის გამო.

On December 15, 2017, the Public Defender of Georgia filed a constitutional suit with the Constitutional Court of Georgia.
The Public Defender considered that Articles 3781 and 3782 of the Criminal Code of Georgia did not comply with paragraphs 5 of Article 42 and paragraphs 1 and 2 of Article 17 of the Constitution of Georgia.
The disputed articles impose penalties for transfer of prohibited items to persons placed in the temporary detention facility or penitentiary facility (3781), as well as for purchase, storage, carriage and/or use of prohibited items (3782). It should be noted that the list of prohibited items is determined by minister's order.
Any offense and punishment should be clearly defined by the Criminal Code. In addition, the criminal norm should be clear and foreseeable, and criminal responsibility should be derived from an act of high legislative legitimacy, such as law, and not from the order issued by a minister, which may at any time be replaced by other minister's personal decision. Consequently, criminal liability for possessing prohibited items by persons placed in temporary detention facilities or penitentiary facilities should not be based on a minister's order.
At the same time, the Public Defender considers that possession of items of civic consumption in the temporary detention facilities or penitentiary facilities (such as, cards sugar, yeast) should not lead to deprivation of person’s liberty, as it is clearly incompatible with the Constitution of Georgia due to its disproportionality.