სახალხო დამცველმა უვადო პატიმართა მართლმსაჯულების საკითხებთან დაკავშირებით სპეციალური ანგარიში წარმოადგინა
2025 წლის 19 მაისს საქართველოს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა „უვადო თავისუფლებააღკვეთილი მსჯავრდებულების მიმართ განხორციელებული მართლმსაჯულებისა და პირობით ვადამდე გათავისუფლების საკანონმდებლო და პრაქტიკული ანალიზი“ წარმოადგინა.
სპეციალურ ანგარიშში საქართველოს პენიტენციურ სისტემაში მყოფი უვადო მსჯავრდებულთათვის სასჯელის შეცვლის, შემსუბუქების, შეწყვეტის ან პატიმრობიდან პირობით გათავისუფლებისათვის საჭირო პროცედურები, მათზე შეღავათის გავრცელების საერთაშორისო პრაქტიკა და საქართველოში არსებული გარანტიების და მექანიზმების ევროპულ სტანდარტებთან შესაბამისობის საკითხი არის განხილული.
თავის გამოსვლაში სახალხო დამცველმა სისხლის სამართლის საქმეთა გაცნობის შედეგად გამოკვეთილ ხარვეზებზე და პენიტენციურ სისტემაში სასჯელის მოხდის პერიოდში უვადო მსჯავრდებულებთან მიმართებით გამოვლენილ ტენდენციებზე ისაუბრა და მართლმსაჯულების სამართლიანი აღსრულების მნიშვნელობას გაუსვა ხაზი.
ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდნენ ასევე, საქართველოს უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარის მოადგილე, სისხლის სამართლის საქმეთა პალატის თავმჯდომარე ლევან თევზაძე, საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა დაცვისა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარე რატი იონათამიშვილი და საქართველოს იუსტიციის მინისტრის მოადგილე გიორგი დგებუაძე.

Public Defender Presents Special Report on Administration of Justice relating to Life-Sentenced Prisoners
On May 19, 2025, the Public Defender of Georgia, Levan Ioseliani, presented the Legislative and Practical Analysis of Administration of Justice and Parole of Life-Sentenced Prisoners.
The special report reviews the procedures required for commutation, mitigation, termination of sentence or parole of life-sentenced prisoners in the Georgian penitentiary system, the international practice of extending leniency to them, and the compliance of guarantees and mechanisms available in Georgia with European standards.
In his speech, the Public Defender spoke about the shortcomings identified as a result of the study of criminal cases and the trends identified in the penitentiary system in relation to life-sentenced prisoners during the period of serving their sentences, and emphasized the importance of fair administration of justice.
The event was also addressed by Levan Tevzadze, Deputy Chairman of the Supreme Court of Georgia and Chairman of the Criminal Chamber, Rati Ionatamishvili, Chairman of the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia, and Giorgi Dgebuadze, Deputy Minister of Justice of Georgia.