სამუშაო შეხვედრა/სემინარი ფსიქიატრიული დაწესებულებების წარმომადგენლებთან
2022 წლის 3-4 ნოემბერს, ბაკურიანში, სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლებმა ფსიქიატრიული დაწესებულებების წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრა/სემინარი გამართეს, რომელზეც ფსიქიატრიული დაწესებულებების პრობლემებზე იმსჯელეს.
სახალხო დამცველის აპარატის პრევენციის ეროვნული მექანიზმის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა სემინარის მონაწილეებს სახალხო დამცველის მანდატი, პრევენციის ეროვნული მექანიზმის საქმიანობა და სახალხო დამცველის მიერ ფსიქიატრიულ დაწესებულებებთან დაკავშირებით შემუშავებული რეკომენდაციები გააცნეს.
შშმ პირთა უფლებების შესახებ გაეროს კონვენციის განხორციელების მონიტორინგზე და ფსიქიკური ჯანმრთელობის უფლებასთან დაკავშირებით არსებული გაეროს კონვენციის სტანდარტზე ისაუბრეს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის დეპარტამენტის თანამშრომლებმა.
სამუშაო შეხვედრის ფარგლებში გამართულ დისკუსიებზე შეხვედრის მონაწილეებმა ფსიქიატრიულ დაწესებულებებში მოთავსებულ პირთა უფლებრივ მდგომარეობაზე იმსჯელეს და ერთმანეთს ინფორმაცია გაუზიარეს.

Working Meeting/Seminar with Representatives of Psychiatric Institutions
On November 3-4, 2022, in Bakuriani, employees of the Public Defender's Office held a working meeting/seminar with representatives of psychiatric institutions, where the topics of discussion were the problems in psychiatric hospitals.
Representatives of the Department of the National Preventive Mechanism of the Public Defender’s Office spoke about the mandate of the Public Defender, activities of the National Preventive Mechanism and recommendations developed by the Public Defender regarding psychiatric institutions.
Representatives of the Department of the Rights of Persons with Disabilities talked about the monitoring of the implementation of the UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities and the standard of the Convention relating to the right to mental health.
During the discussions held within the framework of the seminar, participants discussed the rights situation of persons placed in psychiatric institutions and exchanged information with each other.
The event was supported by the USAID-PDO partnership programme of the grant agreement between the Public Defender’s Office and the United States Agency for International Development (USAID).