სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით არსებული პროგრესისა და ძირითადი გამოწვევების შესახებ ანგარიშის პრეზენტაცია
ევროპასთან ინტეგრაციის პროცესში საჯარო ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობის მნიშვნელობაზე ისაუბრა სახალხო დამცველმა სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებული პროგრესისა და ძირითადი გამოწვევების შესახებ ანგარიშის პრეზენტაციაზე.
ლევან იოსელიანის განცხადებით, ამ დიდი მნიშვნელობის მიუხედავად, საჯარო ინფორმაციაზე ხელმისაწვდომობა, გარკვეულ შემთხვევებში, კვლავ გამოწვევად რჩება, რასაც სახალხო დამცველისადმი ყოველწლიური მიმართვიანობაც ადასტურებს.
საქართველოში სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობასთან დაკავშირებით არსებული პროგრესისა და ძირითადი გამოწვევების შესახებ ანგარიში 2024 წლის 29 მარტს ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) წარმოადგინა.
პრეზენტაციაზე სახელმწიფო უწყებების, ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა და პრაქტიკოსმა იურისტებმა სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობის თაობაზე საკანონმდებლო რეგულირებას პრაქტიკა, ძირითადი კონსტიტუციური სტანდარტები, საჯარო ინფორმაციის მოთხოვნის გზით სასამართლო აქტების ხელმისაწვდომობის საკითხები და საკანონმდებლო ცვლილებების აღსრულების მიმართულებით გამოკვეთილი ხარვეზები განიხილეს.
ღონისძიებაზე სიტყვით გამოვიდნენ ასევე, IDFI-ს აღმასრულებელი დირექტორი გიორგი კლდიაშვილი, პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის უფროსის პირველი მოადგილე ოთარ ჩახუნაშვილი და USAID კავკასიის დემოკრატიის, უფლებებისა და მმართველობის ოფისის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი ქორინ როთბლუმი.

Presentation of Report on Progress and Key Challenges relating to Access to Judicial Acts
The Public Defender spoke about the importance of access to public information in the process of integration with Europe during the presentation of a report on the progress and main challenges related to access to judicial acts.
According to Levan Ioseliani, despite this great importance, access to public information, in certain cases, still remains a challenge, which is proved by the number of applications received by the Public Defender.
On March 29, 2024, the Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) presented a report on the progress and main challenges related to access to judicial acts in Georgia.
At the presentation, representatives of state agencies, local and international organizations and practicing lawyers discussed the legislative regulation of the accessibility of judicial acts, basic constitutional standards, accessibility of judicial acts through public information requests and the gaps identified in the direction of the implementation of legislative changes.
Giorgi Kldiashvili, Executive Director of IDFI, Otar Chakhunashvili, First Deputy Head of Personal Data Protection Service, and Corinne Rothblum, acting Deputy Director of the USAID/Caucasus Bureau for Democracy, Human Rights and Governance, also delivered speeches at the event.