სახალხო დამცველის საინფორმაციო კამპანია – „საზოგადოება წამების წინააღმდეგ“
სამართალდამცავი სისტემის წარმომადგენელთა მხრიდან მოქალაქეთა არასათანადო მოპყრობის, მათი უფლებების შელახვისა თუ წამების აღმოფხვრისათვის უკანასკნელ წლებში სახელმწიფოს მხრიდან ბევრი გაკეთდა. თუმცა, ჯერ კიდევ დიდი ძალისხმევაა საჭირო, რათა საქართველომ საბოლოოდ დაიმკვიდროს ღირსეული ადგილი ევროპული თანამეგობრობის ქვეყნებს შორის.
სამართალდამცავთა მხრიდან მოქალაქეთა არასათანადო მოპყრობასთან ბრძოლის მიზნით, საქართველოს სახალხო დამცველმა დაიწყო საინფორმაციო კამპანია „საზოგადოება წამების წინააღმდეგ“. კამპანიის ფარგლებში შეიქმნება სამართალდამცავთა მხრიდან მოქალაქეთა არასათანადო მოპყრობის მსხვერპლთა დაცვის სამოქალაქო ქსელი; დაგეგმილია შეხვედრები თემაზე მომუშავე პროფესიულ წრეების წარმომადგენლებთან, დაინტერესებულ პირებთან და ა.შ. მომზადდება საინფორმაციო ვიდეო რგოლი.
ბოლო სამი წლის განმავლობაში შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და პროკურატურაში სახალხო დამცველის მოთხოვნით 60 ფაქტზე დაწყებულ არცერთ გამოძიებას რეალური შედეგი არ მოჰყოლია. ხშირია სამართალდამცავთა მხრიდან კანონის მოთხოვნათა უხეში დარღვევის ფაქტები და, შესაბამისად მოქალაქეთა საჩივრები.
შექმნილი ვითარება არსებული საგამოძიებო სისტემის სერიოზულ ხარვეზზე და ამ სისტემის ძირეული რეფორმის აუცილებლობაზე მიუთითებს. უნდა შეიქმნას რეალურად დამოუკიდებელი სამსახური, რომელიც ქვეყნის სამართალდამცავი სისტემის თანამშრომელთა მიერ ჩადენილ სამართალდარღვევებს გამოიძიებს. აღსანიშნავია, რომ 2014 წლიდან დღემდე ამგვარი საგამოძიებო მექანიზმის შექმნა სახალხო დამცველის ერთ-ერთ ძირითად რეკომენდაციად რჩება.
სახალხო დამცველის აზრით, ხელი უნდა შევუწყოთ ისეთი საზოგადოების ჩამოყალიბებას, სადაც ადამიანის წამება და არასათანადო მოპყრობა ნებისმიერ შემთხვევაში გაუმართლებელი, დაუშვებელი და მკაცრად დასჯადია; სადაც სამსახურებრივი უფლებამოსილება მაღალი პროფესიონალიზმით განხორციელდება და ადამიანის მიმართ მოპყრობა ღირსებას დაეფუძნება; სადაც იმოქმედებს უსაფრთხოების შესაბამისი გარანტიები, ეფექტიანი სახელმწიფო და საზოგადოებრივი კონტროლი.
წამების და სხვა არასათანადო მოპყრობის პრევენცია სახელმწიფო პოლიტიკის ერთ-ერთი პრიორიტეტი უნდა იყოს. თუმცა, პრევენცია მხოლოდ წამების და სხვა არასათანადო მოპყრობის ფაქტებზე რეაგირებით არ უნდა შემოიფარგლოს. აუცილებელია დანაშაულის რისკების შემცირება (დაუსჯელობა, წამებისაგან დაცვის სათანადო გარანტიების არარსებობა, სამართალდამცველთა დაბალი პროფესიონალიზმი, არასაკმარისი ანგარიშვალდებულება, ცუდი სამუშაო პირობები, დაწესებულებების ნაკლები გამჭვირვალობა და ა.შ.)

A lot has been done by the state to prevent ill-treatment and torture of citizens, or violation of their rights by law enforcement officers in recent years. However, a lot of efforts are still needed to ensure that Georgia occupies a decent place in the European community.
In order to combat the ill-treatment of citizens by law enforcers, the Public Defender of Georgia launched an informational campaign Society against Torture, within the framework of which, a civilian network of protection of victims of ill-treatment will be set up; meetings are scheduled with professionals, stakeholders, etc; informational video will be prepared.
No real results have been achieved in the investigations of 60 cases, which were launched at the Ministry of Internal Affairs and the Prosecutor's Office at the Public Defender’s request in the last three years. Violations of law by law enforcement agencies are frequent and so are the complaints of citizens.
The mentioned situation indicates a serious shortcoming in the existing investigative system and the necessity to carry out fundamental reforms. A truly independent service should be established to investigate offenses committed by law enforcement officers. It is noteworthy that establishment of such an investigative mechanism has been one of the main recommendations of the Public Defender since 2014.
According to the Public Defender, we should promote establishment of a society where torture and ill-treatment are unjustified, inadmissible and strictly punishable; a society where duties are performed with high professionalism and treatment of human beings is based on dignity; a society with appropriate security guarantees, effective state and public control.
Prevention of torture and other ill-treatment should be one of the priorities of the state policy. However, prevention should not be limited only to responding to the cases of torture and other ill-treatment. It is necessary to reduce the risks of crime (impunity, lack of adequate safeguards against torture, low professionalism of law enforcement officers, lack of accountability, poor working conditions, less transparency of institutions, etc.)