შეხვედრები პოლიციის თანამშრომლებთან შიდა ქართლის, იმერეთის და სამეგრელოს რეგიონებში ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის შესახებ
2022 წლის აგვისტოსა და სექტემბერში საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის გენდერის დეპარტამენტის უფროსის მოვალეობის შემსრულებელმა სოფიო რუსეცკიმ და გენდერის დეპარტამენტის მთავარმა სპეციალისტმა ანა ლობჟანიძემ შეხვედრები გამართეს შინაგან საქმეთა სამინისტროში დასაქმებულ პირებთან შიდა ქართლის (გორში და ხაშურში), იმერეთის (ქუთაისში) და სამეგრელოს (ზუგდიდში) მუნიციპალიტეტებში.
პოლიციის თანამშრომლებთან გამართულ შეხვედრებზე განიხილეს ძალადობის მსხვერპლი ქალებისა და სხვადასხვა მოწყვლად ჯგუფს მიკუთვნებული ქალების დაცვის და დახმარების სერვისებზე მისაწვდომობის საკითხი. აგრეთვე, ხაზი გაუსვეს ძალადობის ფორმების, ძალადობის გამოვლენის და სამართალდამცავი უწყებების მიმართ მიმართვიანობის ტენდენციებს. შეხვედრის მიმდინარეობისას პოლიციის თანამშრომლებმა ოჯახში ძალადობის, ფემიციდის, პრევენციული ღონისძიებების, ქალთა ეკონომიკური გაძლიერების და გამოძიების ეტაპზე არსებული სხვადასხვა გამოწვევების შესახებ ისაუბრეს.

Meetings with Police Officers in Shida Kartli, Imereti and Samegrelo Regions about Women and Domestic Violence
In August and September 2022, the Acting Head of the Gender Department of the Public Defender’s Office, Sopio Rusetski, and the Chief Specialist of the Gender Department, Ana Lobzhanidze, held meetings with employees of the Ministry of Internal Affairs in Shida Kartli (Gori and Khashuri), Imereti (Kutaisi) and Samegrelo (Zugdidi) municipalities.
The topics discussed included access to protection and support services for female victims of violence and women belonging to various vulnerable groups, forms of violence, reporting of violence to the law enforcement agencies and detection of incidents of violence. Police officers talked about domestic violence, femicide, preventive measures, women's economic empowerment and challenges encountered during the investigation stage.
The Gender Department of the Public Defender’s Office continues to hold informational meetings on violence against women and domestic violence in the regions.