შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საერთაშორისო დღე - 2025
3 დეკემბერს მსოფლიო შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა საერთაშორისო დღეს აღნიშნავს, რომლის მიზანია საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება ამ პირთა უფლებების შესახებ.
2025 წელს ამ დღის აღნიშვნის თემაა - „შშმ პირთათვის ინკლუზიური საზოგადოების განვითარება სოციალური პროგრესის ხელშეწყობის მიზნით.
მთელ მსოფლიოში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ადამიანები და მათი ოჯახები წინააღმდეგობებს აწყდებიან სოციალური განვითარების სფეროში. ისინი ხშირად ცხოვრობენ სიღარიბეში, განიცდიან დისკრიმინაციას დასაქმებისას, უმეტესად არაფორმალურ სექტორში არიან დასაქმებული და სხვებთან შედარებით დაბალ ანაზღაურებას იღებენ. არასაკმარისია მათი სოციალური დაცვის ღონისძიებები, ხოლო სახელმწიფო ზრუნვის სისტემაში მყოფთ ავტონომია შეზღუდული აქვთ.
საქართველოში შშმ პირები არაერთი გამოწვევის წინაშე დგანან. წლების მანძილზე პრობლემად რჩება მათ საჭიროებებზე მორგებული სახელმწიფო სერვისების სიმწირე, მომსახურებების გეოგრაფიული დაფარვა და მომლოდინეთა რიგები, მათ შორის, აუტიზმის მქონე ბავშვებისათვის. განსაკუთრებით აღსანიშნავია ზრდასრულ შშმ პირთათვის განკუთვნილი რეაბილიტაცია/აბილიტაციის პროგრამების ნაკლებობა, რაც უარყოფითად აისახება მათი დამოუკიდებელი ცხოვრების უფლების რეალიზების ხარისხზე. არასაკმარისი პროგრამების გამო ისინი მოკლებულნი არიან შესაძლებლობას სრულფასოვნად ჩაერთონ საზოგადოებრივ ცხოვრებაში.
შეფერხებულია შესაძლებლობის შეზღუდვის სტატუსის განსაზღვრის ბიოფსიქოსოციალური მოდელზე გადასვლის პროცესი და შეფასება ისევ სამედიცინო მოდელის მიხედვით ხდება, რაც გამორიცხავს ამ პროცესში პირის ინდივიდუალური საჭიროებების გათვალისწინებას.
გამოწვევად რჩება ფსიქიკური ჯანმრთელობის პრობლემების მქონე პირთა უფლებრივი მდგომარეობა. აღნიშნულთან დაკავშირებით ვრცლად იხილეთ სახალხო დამცველის განცხადება ფსიქიკური ჯანმრთელობის მსოფლიო დღესთან დაკავშირებით.
შშმ პირთა დამოუკიდებელი ცხოვრებისა და დეინსტიტუციონალიზაციის მიზნით გატარებული ღონისძიებები არასაკმარისია. შშმ პირთა ნაწილი კვლავ დიდი ზომის რეზიდენტულ დაწესებულებებში ცხოვრობს. საცხოვრისის სერვისები, იშვიათი გამონაკლისების გარდა, ვერ უზრუნველყოფს სოციალურ ინკლუზიასა და ბენეფიციარების დამოუკიდებელი ცხოვრებისთვის მომზადებას. ხშირია შშმ პირთა ავტონომიაში ჩარევისა და ინსტიტუციური რეჟიმის ჩარჩოებში მოქცევის შემთხვევები, რაც შეუსაბამოა დეინსტიტუციონალიზაციის მიზნებთან.
გაუარესებულია მდგომარეობა შშმ პირთა საზოგადოებრივ და პოლიტიკურ ცხოვრებაში მონაწილეობის მიმართულებით. სხვა საკითხებთან ერთად, ადგილი აქვს შშმ პირთა/შშმ პირთა უფლებებზე მომუშავე საზოგადოებრივი ორგანიზაციების ნაკლებ ჩართულობას გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში.
შშმ პირთა მისაწვდომობა, იქნება ეს გარემოზე, ინფორმაციასა თუ მომსახურებებზე, კვლავ გამოწვევას წარმოადგენს.
განსაკუთრებულ ყურადღებას საჭიროებს ინკლუზიური განათლების უწყვეტობა და შემდგომში დასაქმების უფლების რეალიზაცია, რაც შშმ პირთა დამოუკიდებელი ცხოვრების მომზადებისთვის აუცილებელ წინაპირობას წარმოადგენს.
სოციალური განვითარების სამი ძირითადი მიმართულება - სიღარიბის აღმოფხვრა, დასაქმებისა და ღირსეული შრომის ხელშეწყობა ყველასთვის და სოციალური ინტეგრაცია, ერთმანეთთან მჭიდროდ არის დაკავშირებული და მუდმივ ხელშეწყობას საჭიროებს.
საქართველოს სახალხო დამცველი კიდევ ერთხელ მოუწოდებს შესაბამის პასუხისმგებელ უწყებებს, გადადგან ქმედითი ნაბიჯები ქვეყანაში ინკლუზიური საზოგადოების განვითარების ხელშეწყობისთვის, ამ პროცესში შშმ პირთა აქტიური მონაწილეობით, რაც თავის მხრივ ხელს შეუწყობს სოციალური პროგრესის მიღწევას საზოგადოების ყველაწევრისთვის.

International Day of Persons with Disabilities - 2025
On December 3, the world celebrates the International Day of Persons with Disabilities, which aims to raise public awareness of the rights of these persons.
The theme for the 2025 International Day of Persons with Disabilities is “Fostering disability-inclusive societies for advancing social progress.”
Around the world, people with disabilities and their families face obstacles in the field of social development. They often live in poverty, experience discrimination in employment, are mostly employed in the informal sector, and receive lower wages than others. Their social protection measures are insufficient, and those in the state care system have limited autonomy.
In Georgia, people with disabilities face a number of challenges. For years, the lack of state services tailored to their needs, the geographical coverage of services, and waiting lists, including for children with autism, have remained problematic. Of particular note is the lack of rehabilitation/habilitation programmes for adult people with disabilities, which negatively affects the quality of realization of their right to independent living. Due to the insufficient programmes, they are deprived of the opportunity to fully participate in public life.
The process of transitioning to the biopsychosocial model of determining disability status is delayed, and the assessment is still carried out according to the medical model, which excludes consideration of the individual needs of a person in this process.
The human rights situation of persons with mental health problems remains a challenge. For more information, see the Public Defender's statement on World Mental Health Day.
The measures taken to ensure deinstitutionalization and independent living of persons with disabilities are insufficient. Some persons with disabilities still live in large residential institutions. Housing services, with rare exceptions, fail to ensure social inclusion and prepare beneficiaries for independent living. There are frequent cases of interference in the autonomy of persons with disabilities and placement within the framework of an institutional regime, which is incompatible with deinstitutionalization goals.
The situation regarding the participation of persons with disabilities in public and political life has deteriorated. Among other issues, there is a lack of involvement of persons with disabilities/civil society organizations working on the rights of persons with disabilities in the decision-making process.
Accessibility of the environment, information or services, also remains a challenge.
The continuity of inclusive education and the subsequent realization of the right to employment, which is a necessary prerequisite for the preparation of persons with disabilities independent living, require special attention.
The three main directions of social development - poverty eradication, promotion of employment and decent work for all, and social integration, are closely interconnected and require constant support.
The Public Defender of Georgia once again calls on the relevant responsible agencies to take effective steps to promote the development of an inclusive society in the country, with the active participation of persons with disabilities in this process, which in turn, will contribute to the achievement of social progress for all members of society.