სპონტანური შეკრება/მანიფესტაციის დროს ადგილობრივი თვითმმართველობის 5 დღით ადრე გაფრთხილების ვალდებულება არაკონსტიტუციურად იქნა ცნობილი
2023 წლის 14 დეკემბერს საკონსტიტუციო სასამართლომ დააკმაყოფილა საქართველოს სახალხო დამცველის კონსტიტუციური სარჩელი[1] და სპონტანური შეკრების/მანიფესტაციის დროს მუნიციპალიტეტის აღმასრულებელი ორგანოს 5 დღით ადრე გაფრთხილების ვალდებულება არაკონსტიტუციურად მიიჩნია.
კერძოდ, საქართველოს კონსტიტუციის 21-ე მუხლის პირველ პუნქტთან მიმართებით არაკონსტიტუციურად იქნა ცნობილი „შეკრებებისა და მანიფესტაციების შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-8 მუხლის პირველი პუნქტის ის ნორმატიული შინაარსი, რომელიც ითვალისწინებს შეკრების/მანიფესტაციის ჩატარებამდე არაუგვიანეს 5 დღის ვადაში მუნიციპალიტეტის აღმასრულებელი ორგანოს გაფრთხილების ვალდებულებას, როდესაც ამ ვადაში გაფრთხილება, შეკრების/მანიფესტაციის სპონტანურობის გათვალისწინებით, შეუძლებელია.
საგულისხმოა, რომ საკონსტიტუციო სასამართლოს პლენუმმა აღნიშნული გადაწყვეტილებით შეცვალა სასამართლოს პრეცედენტული სამართლით მანამდე დამკვიდრებული პრაქტიკა, რომელიც საქართველოს კონსტიტუციის 21-ე მუხლის პირველი პუნქტით დაცული სფეროს ნაწილად არ მოიაზრებდა ხალხისა და ტრანსპორტის მოძრაობის ადგილას სპონტანური საპროტესტო მანიფესტაციის, წინასწარი გაფრთხილების გარეშე, შეუფერხებლად ჩატარების უფლებას.[2]
საკონსტიტუციო სასამართლოს განცხადებით, საქართველოს ისტორიული გამოცდილება ცხადყოფს, რომ შეკრებისა და მანიფესტაციების უფლება ქართული საზოგადოებისთვის განსაკუთრებული მნიშვნელობისაა. ათწლეულების მანძილზე სწორედ საჯარო შეკრება წარმოადგენდა სახელმწიფოებრივი ინტერესების დაცვის, საზოგადოებრივი აზრის ფორმირების, პროტესტის გამოხატვის, იდეების, ღირებულებების გარშემო გაერთიანებისა თუ ბრძოლის ეფექტიან და ძალზე ხშირად გამოყენებულ საშუალებას.[3]
საკონსტიტუციო სასამართლოს გადაწყვეტილების თანახმად, საქართველოს კონსტიტუციის 21-ე მუხლით დაცული შეკრების თავისუფლება იცავს როგორც წინასწარ ორგანიზებული, ასევე, სპონტანური შეკრებისა და მანიფესტაციის გამართვის შესაძლებლობას, ვინაიდან ცალკეულ შემთხვევაში შეკრებისა და მანიფესტაციის ეფექტიანობა სწორედ მყისიერებას, დროში დაყოვნების თავიდან აცილებასა და საზოგადოებრივი რეაქციის დაუყოვნებლივ გამოხატვას მოითხოვს, შესაბამისად, სპონტანური შეკრებისა და მანიფესტაციის ჩატარების უფლება, მათ შორის, ტრანსპორტის სავალ ადგილას ან ტრანსპორტის მოძრაობის შეფერხებით, ექცევა შეკრებისა და მანიფესტაციის თავისუფლების დაცულ სფეროში.[4]
[1] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2023 წლის 14 დეკემბრის N3/3/1635 გადაწყვეტილება საქმეზე „საქართველოს სახალხო დამცველი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“. ხელმისაწვდომია: https://www.constcourt.ge/ka/judicial-acts?legal=16052;
[2] საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2002 წლის 5 ნოემბრის №2/2/180-183 გადაწყვეტილებითა და 2010 წლის 10 ნოემბრის №4/482,483,487,502 საოქმო ჩანაწერით დადგენილი სტანდარტი;

Court Declares Unconstitutional the Obligation of Organizers of Spontaneous Assembly/Demonstration to Warn Local Self-Government 5 Days before the Assembly/Demonstration
On December 14, 2023, the Constitutional Court granted the constitutional lawsuit[1] of the Public Defender of Georgia and declared unconstitutional the obligation of the organizers of spontaneous assemblies/demonstrations to notify the executive body of the municipality about the organization of a spontaneous assembly/demonstration 5 days before it is held.
In particular, the normative content of paragraph 1 of Article 8 of the Law of Georgia on Assemblies and Demonstrations, which provides for the obligation to notify the executive body of the municipality no later than 5 days before the assembly/demonstration is held, was declared unconstitutional in relation to paragraph 1 of Article 21 of the Constitution of Georgia, in cases when it is not possible to timely notify the relevant body given the spontaneity of the assembly/demonstration.
It is significant that with the said decision, the plenum of the Constitutional Court changed the practice previously established by case law, which did not consider the right to hold unhindered spontaneous demonstration at the places where transport or people move, without prior warning, to be part of the sphere protected by paragraph 1 of Article 21 of the Constitution of Georgia.[2]
According to the Constitutional Court, the historical experience of Georgia shows that the right to assembly and demonstration is of special importance for the Georgian society. For decades, public assemblies have been an effective and frequently-used means of protecting state interests, forming public opinion, expressing protest, uniting or fighting around ideas and values.[3]
According to the decision of the Constitutional Court, the freedom of assembly protected by Article 21 of the Constitution of Georgia protects the right to both pre-organized and spontaneous assembly/demonstration, since the effectiveness of assemblies and demonstrations in certain cases requires avoiding time delays and immediate expression of public reaction, respectively, the right to conduct spontaneous assembly/demonstration, including on the roadway or by disrupting traffic, falls within the protected area of freedom of assembly and demonstration.[4]
[1] Judgement No. 3/3/1635 of the Constitutional Court of Georgia of December 14, 2023 in the case of the Public Defender of Georgia v. the Parliament of Georgia. Available at: https://www.constcourt.ge/ka/judicial-acts?legal=16052;