ტრენინგი ჯანმრთელობის დაცვის უფლების თაობაზე
2022 წლის 28 და 29 ივლისს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლებისთვის სამართლის დოქტორმა კლერ ლუგარმა გამართა ტრენინგი თემაზე - ჯანმრთელობის უფლების დაცვა ევროპაში. ღონისძიება ევროკავშირის საქართველოს წარმომადგენლობისა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით გაიმართა.
ღონისძიების გახსნაზე მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს საქართველოს სახალხო დამცველის პირველმა მოადგილემ თამარ გვარამაძემ და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ადამიანის უფლებათა პოლიტიკის განვითარების ეროვნულმა კოორდინატორმა ნინო ჯომარჯიძემ.
ოლსტერის უნივერსიტეტის სამართლის სკოლის ლექტორმა, დოქტორმა კლერ ლუგარმა ორდღიანი შეხვედრების პერიოდში ისაუბრა ადამიანის უფლებებზე დაფუძნებულ ჯანმრთელობისადმი მიდგომებზე, ჯანმრთელობის უფლების განხორციელების სახელმწიფო მექანიზმებზე, სამართლებრივ ვალდებულებებზე ეროვნულ, რეგიონულ და საერთაშორისო დონეზე, მათ შორის, ევროპის სოციალური ქარტიისა და ადამიანის უფლებათა სასამართლოს მექანიზმების გამოყენებით. ასევე იქნა განხილული კოვიდ 19 პანდემიის პერიოდში ჯანმრთელობის უფლების დაცვის გამოწვევები და სახელმწიფოს რეაგირება მათზე.

Training on the Right to Health
On July 28 and 29, 2022, Dr. Claire Lugar held a training for the employees of the Public Defender’s Office of Georgia on the protection of the right to health in Europe. The event was held with the support of the EU Delegation to Georgia and the United Nations Development Programme (UNDP).
Tamar Gvaramadze, First Deputy Public Defender of Georgia, and Nino Jomarjidze, UNDP National Coordinator for Human Rights Policy Development, delivered opening remarks at the event.
During the two-day meetings, Dr. Claire Lugar, a lecturer at the University of Ulster Law School, spoke about human rights-based approaches to health, state mechanisms for implementing the right to health, legal obligations at the national, regional and international levels, including the European Social Charter and the mechanisms of the Court of Human Rights, as well as the challenges of protecting the right to health during the Covid-19 pandemic and the State's response to them.