საქართველოს სახალხო დამცველმა გაეროს ბავშვის უფლებათა კომიტეტს საკითხთა ნუსხა წარუდგინა
2021 წლის 30 ივნისს საქართველოს სახალხო დამცველმა გაეროს ბავშვის უფლებათა კომიტეტს (90-ე წინა სასესიო სამუშაო ჯგუფის შეხვედრისთვის) ქვეყანაში ბავშვის უფლებათა დაცვის მიმართულებით არსებულ მწვავე საკითხთა ნუსხა წარუდგინა.
სახალხო დამცველი დოკუმენტში მიუთითებს, რომ სიცოცხლის უფლების დაცვის მხრივ, საქართველოში კვლავ გამოწვევად რჩება ბავშვთა სუიციდის პრევენცია და ოჯახში ძალადობის ფაქტებზე რეაგირებისა და ბავშვზე ზრუნვის სისტემის არაეფექტიანობა. ასევე აღნიშნავს, რომ სახელმწიფო ვერ უზრუნველყოფს სექსუალური ძალადობის მსხვერპლი ბავშვის საჭიროებების დროულ გამოვლენას და მის მხარდაჭერასა და რეაბილიტაციაზე ორიენტირებული ქმედითი ღონისძიებების გატარებას. სახალხო დამცველი ყურადღებას ამახვილებს ქვეყანაში ბავშვთა უკიდურესად მძიმე სიღარიბეზე, ქუჩაში მცხოვრებ და მომუშავე ბავშვთა საჭიროებებსა და შშმ ბავშვების წინაშე არსებულ გამოწვევებზე.
საკითხთა ნუსხაში მიმოხილულია საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე სოფლებში მცხოვრები ბავშვების საჭიროებებიც, განათლების უფლების ხელმისაწვდომობის, სოციალური ინტეგრაციის, ჯანმრთელობის დაცვის სერვისებით სარგებლობის, ფსიქო-სოციალური კეთილდღეობისა და ცხოვრების სათანადო დონის უზრუნველყოფის კუთხით.
სახალხო დამცველი კომიტეტს მოუწოდებს ყურადღება გაამახვილოს და საქართველოს მოთხოვოს ანგარიშგება სახელმწიფო ზრუნვის ქვეშ მყოფი ბავშვების უფლებრივ მდგომარეობაზე და დიდი ზომის დაწესებულებების დეინსტიტუციონალიზაციის პროცესზე. სახალხო დამცველი მიუთითებს, რომ სახელმწიფო წლების განმავლობაში დგას ისეთი გამოწვევების წინაშე, როგორიცაა ზრუნვის სისტემაში მყოფი ბავშვების მიმართ ძალადობის ფაქტების პრევენცია, მათზე რეაგირება, დროული გამოვლენა, ძალადობის მსხვერპლი ბავშვების რეაბილიტაცია, განათლებისა და ჯანმრთელობის უფლების დაცვა, სახელმწიფო ზრუნვის სისტემიდან გასული ბენეფიციარების მხარდაჭერა.
განათლების უფლების ხელმისაწვდომობის თვალსაზრისით, დოკუმენტში ასევე მიმოხილულია საგანმანათლებლო დაწესებულებებში არსებული მძიმე ინფრასტრუქტურული პრობლემები, სიღარიბეში, სახელმწიფო ზრუნვაში, რეგიონებში, და განსაკუთრებით, მაღალმთიან რეგიონებში მცხოვრები ბავშვების მდგომარეობა; შშმ და სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე ბავშვთა საგანმანათლებლო პროცესში სრულყოფილი ჩართვის მხრივ არსებული გამოწვევები.
2022 წლის ოქტომბერში საქართველოს მთავრობა გამარტივებული საანგარიშო პროცედურის მიხედვით წარადგენს გაეროს ბავშვის უფლებათა კონვენციის შესრულების შესახებ ანგარიშს გაეროს ბავშვთა უფლებების კომიტეტის წინაშე. ამ პროცედურის მიხედვით, კომიტეტი მონაწილე სახელმწიფოს კონკრეტული ინფორმაციის მისაღებად 30 შეკითხვას - მოხსენებამდე საკითხთა ნუსხას უგზავნის. აღნიშნული პროცესის მიზანია სახელმწიფოს მიერ კონვენციისა და მისი ორი დამატებითი ოქმის (გაერთიანებული ანგარიშგების შემთხვევაში) იმპლემენტაციასთან დაკავშირებული ღონისძიებებისა და მოვლენების შესახებ ინფორმაციის მიღება. მონაწილე სახელმწიფოს პასუხები საკითხთა ნუსხაზე წარმოადგენს კონვენციის შესრულების პერიოდულ ანგარიშს.
საქართველოს სახალხო დამცველის მიერ წარდგენილ საკითხთა ნუსხა გაეროს ბავშვის უფლებათა კომიტეტისთვის დამხმარე დოკუმენტია, რათა სახელმწიფოსთვის შეკითხვებისა და პრობლემური საკითხების ჩამონათვალის განსაზღვრის დროს გაითვალისწინოს სახალხო დამცველის შეფასებები ქვეყანაში არსებული მდგომარეობის შესახებ.

Public Defender Submits List of Issues to UN Committee on the Rights of the Child
On June 30, 2021, the Public Defender of Georgia submitted a list of issues relating to the protection of the rights of the child to the UN Committee on the Rights of the Child (for the 90th pre-sessional working group meeting).
The Public Defender indicates in the document that the ineffectiveness of the prevention of child suicide, response to domestic violence and child care system remains a challenge in Georgia in terms of the protection of the right to life. She also notes that the State fails to identify victims of sexual violence in a timely manner or to take effective measures to support and rehabilitate them. The Public Defender focuses on the extreme poverty of children in the country, the needs of children living and working on the streets, and the challenges faced by children with disabilities.
The list of issues also reviews the needs of children living in the villages adjacent to the occupation line in terms of their access to education, social integration, health care services, psycho-social well-being and adequate standards of living.
The Public Defender calls on the Committee to demand from Georgia to report on the rights situation of children in state care and the process of deinstitutionalization of large institutions. The Public Defender points out that it has been problematic for the State for years to prevent, timely detect or respond to child abuse, ensure rehabilitation of child victims of violence, protect children’s right to education and health or support beneficiaries after they leave the state care system.
In terms of access to education, the document reviews the severe infrastructural problems in educational institutions, as well as the situation of children living in poverty, state care, or regions, especially in mountainous regions; challenges in terms of full inclusion of children with disabilities and special educational needs in the educational process.
In October 2022, the Government of Georgia will submit a report on the implementation of the UN Convention on the Rights of the Child to the UN Committee on the Rights of the Child in accordance with a simplified reporting procedure. Under this procedure, the Committee sends 30 questions - a list of issues to the State Party to get specific information prior to reporting. The purpose of this process is to provide the State with information on the measures and developments related to the implementation of the Convention and its two Optional Protocols (in case of a unified report). The States Parties' response to the list of issues shall be a periodic report on the implementation of the Convention.
The list of issues submitted by the Public Defender of Georgia is a supporting document for the UN Committee on the Rights of the Child, which takes into account the Public Defender's assessments of the situation in the country to determine the list of questions and problematic issues for the State.