საქართველოს სახალხო დამცველმა თიანეთის მერს ვიქტიმიზაციის აღმოფხვრის შესახებ რეკომენდაციით მიმართა
2019 წლის 2 თებერვალს საქართველოს სახალხო დამცველმა სამართლებრივი საშუალების გამოყენების გამო (ვიქტიმიზაცია) დისკრიმინაციის აღმოფხვრის რეკომენდაციით მიმართა თიანეთის მუნიციპალიტეტის მერს თამაზ მეჭიაურს.
განმცხადებელი დასაქმებული იყო თიანეთის მუნიციპალიტეტის ერთ-ერთ ადმინისტრაციულ ერთეულში მერის წარმომადგენლის პოზიციაზე. იგი გათავისუფლდა სამსახურიდან, რასაც საფუძვლად დაედო მუნიციპალიტეტის შიდა აუდიტის და ინსპექტირების სამსახურის დასკვნა განმცხადებლის მიერ მძიმე დისციპლინური გადაცდომის - საჯარო დაწესებულების და საჯარო პირის რეპუტაციის შელახვის შესახებ. აღნიშნული დასკვნის თანახმად კი, რეპუტაციის შელახვად შეფასებულია იყო განმცხადებლის მხრიდან საქართველოს სახალხო დამცველისთვის წარსულში მიმართვის ფაქტი, რომლის საფუძველზეც, 2018 წლის 5 მარტს თიანეთის მუნიციპალიტეტის მერის მიმართ რეკომენდაცია გაიცა. საქმის შესწავლის პროცესში, მოპასუხე ასევე მიუთითებდა, რომ განმცხადებელს წარსულში სხვა დისციპლინური სახდელებიც ჰქონდა დაკისრებული, რომლის საფუძველზე მერს მისი გათავისუფლების რეკომენდაცია მიეცა, თუმცა, განმცხადებელი სამსახურიდან არ გათავისუფლებულა.
რეკომენდაციაში სახალხო დამცველმა მიუთითა, რომ განმცხადებლის მხრიდან შესაძლოა მართლაც ჰქონდა ადგილი ცალკეულ გადაცდომებს, რომელთა გამოც კანონშესაბამისი პროცედურებით დაეკისრა ორი დისციპლინური სახდელი და მუნიციპალიტეტის წარმომადგენლების მხრიდან იმ გარემოებაზე აპელირება, რომ ორივე ზემოხსენებულ შემთხვევაში მერს ჰქონდა მისი სამსახურიდან გათავისუფლების რეკომენდაცია და უფლებამოსილება, თუმცა თავისი კეთილი ნებით დააკისრა მსუბუქი დისციპლინური სახდელი, ვერ იქნება შრომითი ურთიერთობის დისკრიმინაციული მოტივით შეწყვეტის საპირწონე არგუმენტი.
ამის საპირისპიროდ, სახალხო დამცველმა მიიჩნია, რომ პირისთვის დისციპლინური სახდელის დაკისრება და მისი სამსახურიდან გათავისუფლება იმის გამო, რომ მან საკუთარი უფლების აღდგენის მიზნით, საქართველოს სახალხო დამცველს მიმართა, ქმნის საშიშ პრეცედენტს, რომელმაც შესაძლოა სამომავლოდ მსუსხავი ეფექტი იქონიოს სხვა პირებისთვის და უფლების დაცვის სამართლებრივი საშუალების გამოყენებისთვის დამაშინებელ გარემოებად იქცეს.
ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, საქართველოს სახალხო დამცველმა რეკომენდაციით მიმართა თიანეთის მუნიციპალიტეტის მერს, აღადგინოს შრომითი ურთიერთობა განმცხადებელთან და მომავალში სამართლებრივი დაცვის საშუალების გამოყენებისას დაბრკოლება არ შეუქმნას თანამშრომლებს.

Public Defender of Georgia addressed Mayor of Tianeti with a recommendation to eradicate victimization
On February 2, 2019, Public Defender of Georgia addressed Tamaz Mechiauri, Mayor of Tianeti Municipality for eradicating discrimination due to application of legal means (victimization).
Applicant was employed at one of the administrative units of Tianeti Municipality as a representative of the Mayor. He/she was dismissed from work based on the conclusion of the internal audit and inspection service of the municipality finding grave disciplinary misconduct - for damaging the reputation of the public entity and the public official. According to the findings, appealing to the Public Defender of Georgia previously by the applicant resulting in addressing Tianeti Municipality Mayor with a recommendation on March 5, 2018 was assessed as damaging the reputation. During case examination, respondent was also indicating that applicant was imposed with other disciplinary sanctions previously too, based on which Mayor was recommended to dismiss him, however he has never done so.
In her recommendation, Public Defender indicated that, the applicant may indeed have committed a misconduct, which in turn resulted in the imposition of two disciplinary sanctions in accordance with the law. However, bringing to the attention of the facts by the municipality representatives that in both abovementioned cases Mayor had the recommendation and authority to dismiss the applicant, but in reverse, he has willingly imposed a light disciplinary measure cannot be considered as a counter-argument for terminating employment contract on a discriminatory basis.
In contrast, Public Defender considers that imposition of a disciplinary sanction on a person and his/her dismissal for having applied to the Public Defender of Georgia for restoration of his/her rights creates a dangerous precedent that may have a chilling effect on other persons in the future and may constitute a petrifying circumstance for the use of legal remedies.
Therefore, Public Defender of Georgia addressed the Mayor of Tianeti Municipality with a recommendation to restore the employment of the applicant and not to impede the employees while using legal remedies in future.