სახალხო დამცველმა საქართველოს მთავრობას პანდემიასთან დაკავშირებული შეზღუდვების დაწესებისას რელიგიური გაერთიანებების თანასწორობის უფლების დაცვისკენ მოუწოდა
2020 წლის 21 დეკემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა ზოგადი წინადადებით მიმართა საქართველოს მთავრობას - კორონავირუსთან დაკავშირებით დაწესებული რეგულაციების ფარგლებში გაითვალისწინოს რელიგიური ორგანიზაციების საჭიროებები.
წინადადებას საფუძვლად დაედო საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილება, რომლის თანახმადაც 2020 წლის 28 ნოემბრიდან 2021 წლის 31 იანვრის ჩათვლით აიკრძალა 21:00 საათიდან 05:00 საათამდე გადაადგილება და საჯარო სივრცეში ყოფნა; აღსანიშნავია, რომ მსგავსი შეზღუდვა არ გავრცელდება შობის - 6 იანვრის ღამეს, ამავე პერიოდში სხვა რელიგიური გაერთიანებების დღესასწაულები კი, რომლებიც, შესაძლოა, ასევე ღამისთევით აღინიშნებოდეს, მთავრობის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში მოხსენიებული არ არის. ამასთან, საინფორმაციო საშუალებით გავრცელდა ინფორმაცია იმის თაობაზე, რომ რელიგიურმა ორგანიზაციებმა საშობაო ღვთისმსახურების აღსასრულებლად და ერთჯერადი საშვების მისაღებად სახელმწიფოს სიები უნდა წარუდგინონ. ზოგად წინადადებაში ასევე პრობლემურად არის განხილული პანდემიის პირველ ეტაპზე - 2020 წლის აპრილში ავტომობილებზე დაწესებული შეზღუდვებისას არადომინანტი რელიგიური გაერთიანებების მიერ საშვებით სარგებლობის საკითხი.
სახალხო დამცველის შეფასებით, მნიშვნელოვანია სახელმწიფოს მიერ დაწესებული რეგულაციები მსგავსად მიემართებოდეს ყველა რელიგიურ გაერთიანებას, რათა მათ თანასწორ საფუძველზე შეძლონ რელიგიის თავისუფლების რეალიზება. დაუშვებელია ექსკლუზიურად მხოლოდ ერთ რელიგიურ გაერთიანებას მიენიჭოს უპირატესობა და ბუნდოვანი დარჩეს სხვა გაერთიანებებისთვის ამავე უფლების ჩამორთმევის ლეგიტიმურობა. სახელმწიფომ სხვადასხვა რელიგიურ ორგანიზაციებთან აქტიური კომუნიკაციის შედეგად უნდა მიიღოს ამ ტიპის გადაწყვეტილებები.
აღნიშნულიდან გამომდინარე, სახალხო დამცველმა მოუწოდა საქართველოს მთავრობას - განიხილოს გამონაკლისის დაწესების შესაძლებლობა იმ რელიგიურ დღესასწაულებზე, რომელთა აღნიშვნაც ღამისთევას ითვალისწინებს; ნებისმიერი შეზღუდვა და მისგან დაწესებული გამონაკლისი შემთხვევები შემუშავდეს არადისკრიმინაციული მიდგომით, რომელიც თანასწორუფლებიანობის და სახელმწიფოს ნეიტრალობის მოთხოვნებს უპასუხებს; ასევე აღნიშნული გამონაკლისების შესახებ ინფორმაცია პროაქტიულად მიაწოდონ რელიგიურ გაერთიანებებს და აქტიური კონსულტაციები გამართონ ყველა რელიგიურ ორგანიზაციასთან და რელიგიის თავისუფლების ფარგლებში გამონაკლისზე მსჯელობისას ყველა რელიგიური გაერთიანების ინტერესი გაითვალისწინონ.

Public Defender Calls on Government to Protect Equality of Religious Associations when Imposing Pandemic-related Restrictions
On December 21, 2020, the Public Defender of Georgia addressed the Government of Georgia with a general proposal and called on it to take into account the needs of religious organizations within the framework of regulations against coronavirus.
The proposal was based on the decision of the Government of Georgia, according to which, movement and presence in public space between 21:00 and 05:00 has been restricted from November 28, 2020 to January 31, 2021; It should be noted that the restriction does not apply to Christmas night - January 6, while other religious holidays which may also be celebrated overnight in the same period are not mentioned in the statement issued by the Government. In addition, the media reported that religious organizations must submit lists to the State in order to perform Christmas services and obtain a one-time permit. The general proposal also refers to the issue of use of passes by non-dominant religious groups during restrictions imposed on vehicles during the first phase of the pandemic in April 2020.
According to the Public Defender, it is important that the regulations imposed by the State be equally applied to all religious associations, so that they can exercise their freedom of religion on an equal basis. It is inadmissible to give preference to exclusively one religious association and to obscure the legitimacy of deprivation of the same right for other associations. The State should make such decisions as a result of active communication with various religious organizations.
Based on the above, the Public Defender called on the Government of Georgia to consider the possibility of allowing exceptions on religious holidays that may be celebrated overnight; Any restrictions and respective exceptions should be based on a non-discriminatory approach that meets the requirements of equality and state neutrality; In addition, information should be proactively provided to religious associations about exceptions, active consultations should be held with all religious organizations and their interests should be taken into account when considering exceptions within the framework of freedom of religion.