საინფორმაციო ბიულეტენი
2014 წლის 7 ივლისს სახალხო დამცველმა გასული თვის საინფორმაციო ბიულეტენი წარმოადგინა. ბიულეტენში ფართოდ არის მიმოხილული ევროპის საბჭოში გამართული შეხვედრები, რომელიც საქართველოს ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულების გაფორმებას დაემთხვა; ასევე, ადამიანის უფლებების დაცვის საკითხებზე საქართველო-ევროკავშირის ყოველწლიური დიალოგის მეშვიდე შეხვედრა, სადაც სახალხო დამცველმა ანგარიში წარმოადგინა საქართველოში არსებული ზოგადი ვითარების შესახებ; საუბარია ესპანეთის ომბუდსმენთან ქალბატონ სოლედად ბეჩერილთან შეხვედრაზე და გამოცდილების გაზიარებაზე.
ბიულეტენში შესულია სახალხო დამცველის მიერ რაჭა–ლეჩხუმისა და ქვემო სვანეთის რეგიონის მოსახლეობასთან გამართული შეხვედრები, საქართველოს მთიანი რეგიონების პრობლემები და მათი გადაჭრის გზების ძიება.
ივნისში სახალხო დამცველმა საზოგადოებას წარუდგინა სპეციალური ანგარიში ეფექტური გამოძიების საკითხებზე; შშმ პატიმართა მდგომარეობის ანგარიში და სპეციალური საინფორმაციო ნარკვევი გამყოფ ხაზზე დაკავებებისა და პატიმართა მდგომარეობის შესახებ.
წინამდებარე ბიულეტენში სიახლეა; დაემატა ახალი თავი – წარმატებული საქმეები, სადაც იხილავთ იმ საქმეებს, რომლებზეც გაგზავნილმა რეკომენდაციებმა, წინადადებებმა, მიმართვებმა თუ სხვა ღონისძიებებმა, შედეგი გამოიღო და ცალკეული ადამინებისა თუ ადამიანთა ჯგუფის დარღვეული უფლებები აღდგა.
შეგიძლიათ გაეცნოთ სახალხო დამცველის აპარატის მიერ გაგზავნილ რეკომენდაციებსა და წინადადებებს ხელისუფლებისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების მიმართ; ინფორმაციას ღონისძიებების, შეხვედრების შესახებ; ასევე, საერთაშორისო სივრცეში ადამიანის უფლებათა მდგომარეობის კუთხით არსებულ სიახლეებს.

Bulletin – Periodic Edition, June, 2014
On July 7, 2014, Public Defender of Georgia has presented Information Bulletin of June. This bulletin covers many events, meetings at the Council of Europe which coincided the signature of the Association Agreement between Georgia and European Union; the 7th annual dialogue between the European Union (EU) and Georgia on human rights protection in our country; also an official visit to the Ombudsman of Spain, Ms. Soledad Becerril Bustamante about shearing their experience.
This bulletin covers the visit in Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti regions and meeting with local population; problems of mountainous regions of Georgia and finding the ways of their solving.
In June, Public Defender has presented his report on the issues of effective investigation to public, where discussed the importance of the establishment of relevant mechanism of effective investigation; Second big report on the State of Persons With Disabilities in the penitentiary facilities and special information brief on the detention cases along the administrative boundary line of Abkhazia and South Ossetia and conditions of prisoners.
This Bulletin covers a new chapter “Successful Cases” where you can see the recommendations, proposals, appeals with successful results, restored rights of individuals or group of individuals; recommendations and proposals to the Government and Self-Government Bodies; Information about the events and meetings; also, international news on human rights’ protection.