საქმიანობის ანგარიშები.
საქართველოში ადამიანის უფლებების მიმართულებით არსებული გამოწვევები და სახალხო დამცველის როლი ევროინტეგრაციის გზაზე
2022 წლის 2 დეკემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა, USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამის მხარდაჭერით ღონისძიება გამართა, სადაც საქართველოში ადამიანის უფლებების მიმართულებით არსებული გამოწვევებსა და ევროინტეგრაციის გზაზე სახალხო დამცველის როლზე ისაუბრა.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოს აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური მისების და ასევე, სახალხო დამცველის აპარატის პარტნიორი სამოქალაქო და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
„მთავარი ღირებულება, რაც ამ აპარატს ამოძრავებს, არის დამოუკიდებელი, დემოკრატიული ძლიერი საქართველოს შენება. თითოეული ჩვენი ქმედება მიმართულია იქითკენ, რომ ნაკლებად ირღვეოდეს ადამიანის უფლებები, თანაბარი შესაძლებლობები გააჩნდეს ყველას და ღირსეულ გარემოში გვიწევდეს ცხოვრება. ვამაყობ, რომ საქართველოს სახალხო დამცველმა პირნათლად შეასრულა საქართველოს ევროინტეგრაციის გზაზე დაკისრებული როლი.
განვლილი პერიოდის განმავლობაში სახალხო დამცველის აპარატი და პირადად მე ხშირად ვხდებოდით პოლიტიკური მანიპულაციის, პროპაგანდის, თავდასხმის ობიექტი, რასაც განაპირობებდა ჩვენი უპირობო არჩევანი, ვყოფილიყავით ყველა ადამიანის დამცველი ამ ქვეყანაში, მიუხედავად მათი პოლიტიკური თუ სხვა კუთვნილებისა. ძალიან დიდი იმედი მაქვს, მომავალი სახალხო დამცველი ასევე ურყევად გააგრძელებს ამ გზას, რადგან საქართველოში ყველა ადამიანს სჭირდება სახალხო დამცველი, მიუხედავად მისი ამჟამინდელი პოზიციის თუ უფლებრივი მდგომარეობისა,“ - განაცხადა საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ შეხვედრის გახსნაზე მისასალმებელი სიტყვით გამოსვლისას.
ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩმა საქართველოში კელი დეგნანმა, ევროკავშირის დელეგაციის ხელმძღვანელმა პაველ ჰერჩინსკიმ, გაეროს მუდმივმა კოორდინატორმა საბინე მახლიმ და ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელმა ნატალია ვუტოვამ სახალხო დამცველისა და სახალხო დამცველის აპარატის კონსტიტუციურ მოვალეობასა და მისი ყოველდღიური საქმიანობის დიდ მნიშვნელობაზე ისაუბრეს. მადლობა გადაუხადეს ნინო ლომჯარიას 5 წლის განმავლობაში გაწეული თავდადებული შრომისთვის და ხაზი გაუსვეს აპარატის თანამშრომელთა მაღალ კვალიფიკაციას.
სახალხო დამცველმა თავის მოხსენებაში - „ადამიანის უფლებების გამოწვევები, მიღწევები და სამომავლო შესაძლებლობები ევროპული ინტეგრაციის გზაზე“, ხუთწლიანი საქმიანობის ანგარიში, ადამიანის უფლებების დაცვის მიმართულებით მიღწეული შედეგები და სამომავლო რეკომენდაციები წარმოადგინა.
ღონისძიების დამსწრეები ასევე, გაეცნენ ვიდეოს, რომელშიც სახალხო დამცველი და სახალხო დამცველის მოადგილეები ადამიანის უფლებათა მიმართულებებზე, მთავარ გამოწვევებზე, მიღწევებზე, ინსტიტუციისადმი საზოგადოების დამოკიდებულებასა და აპარატის როლსა და მნიშვნელობაზე საუბრობენ.

Human Rights Challenges in Georgia and Public Defender’s Role in European Integration Process
On December 2, 2022, the Public Defender of Georgia held an event with the support of the USAID Rule of Law Programme, where she spoke about human rights challenges in Georgia and the role of the Public Defender in the European integration process.
The event was attended by representatives of the executive and legislative branches of government, diplomatic missions accredited in Georgia, as well as civil and international organizations partnering with the Public Defender’s Office.
"The main value that drives this Office is the building of independent, democratic and strong Georgia. Each of our actions is directed towards reducing violations of human rights, providing equal opportunities for everyone and ensuring dignified environment for life. I am proud that the Public Defender of Georgia has honestly fulfilled the role assigned to her on the path of Georgia's European integration.
During this period, the Public Defender’s Office and I, personally, have often become the object of political manipulation, propaganda and attacks, which was caused by our unconditional choice to be the defender of all people in this country, regardless of their political and other affiliations. I very much hope that the future Public Defender will continue this path, because every person in Georgia needs a Public Defender, regardless of his/her current position or rights situation," Public Defender of Georgia Nino Lomjaria said in her opening speech.
United States Ambassador to Georgia Kelly Degnan, Head of the European Union Delegation Pawel Herczynski, UNResidentCoordinatorin Georgia Sabine Machland Head of the Council of Europe Office Natalia Voutova spoke about the constitutional duties of the Public Defender and the Public Defender’s Office and the great importance of their daily activities. They thanked Nino Lomjaria for her dedicated work for 5 years and emphasized the high qualifications of the employees of the Office.
In her report "Human Rights Challenges, Achievements and Future Opportunities on the Path of European Integration", the Public Defender presented a five-year activity report, the results achieved in terms of protection of human rights and future recommendations.
The participants in the event also watched a video in which the Public Defender and the Deputies of the Public Defender talk about human rights directions, main challenges, achievements, public attitude towards the institution and the role and importance of the Office.