საქართველოს სახალხო დამცველის სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება პროფესიასთან დაკავშირებული გენდერული როლების შესახებ
2019 წლის 16 აგვისტოს საქართველოს სახალხო დამცველმა გენდერის ნიშნით სავარაუდო შევიწროებასთან დაკავშირებულ საქმეზე სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება წარუდგინა სიღნაღის რაიონულ სასამართლოს. განმცხადებლის ინტერესებს სახალხო დამცველის აპარატში ააიპ „პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისთვის“ წარმოადგენს.
განმცხადებელი არის ქალი, რომელიც საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის სპორტულ გაერთიანებაში დასაქმებული იყო ძიუდოს მწვრთნელის პოზიციაზე. სარჩელში აღნიშნული იყო, რომ განმცხადებელი ხელმძღვანელი პირების მხრიდან არის სამუშაო ადგილზე შევიწროების მსხვერპლი.
სასამართლოს მეგობრის მოსაზრებაში სახალხო დამცველმა აღნიშნა, რომ განმცხადებლის შრომითი უფლებების შეზღუდვა შესაძლოა გამოწვეული იყოს მისი შეუსაბამო ქცევით პროფესიასთან დაკავშირებულ, მცდარი სტერეოტიპებით განპირობებულ გენდერულ როლებთან, რაც გენდერის ნიშნით დისკრიმინაციად უნდა იქნეს მიჩნეული. საერთაშორისო აქტების და საქართველოს სასამართლოების პრეცედენტული სამართლის ფონზე, სახალხო დამცველმა ასევე მიმოიხილა სამუშაო ადგილზე შევიწროებასთან დაკავშირებული სტანდარტები.
ამავე დოკუმენტში აღნიშნულია, რომ პროფესიებთან და გენდერულ როლებთან დაკავშირებით საზოგადოებაში არსებული სტერეოტიპების და წინასწარგანწყობების გათვალისწინებით, სახალხო დამცველმა მნიშვნელოვნად მიიჩნია, აღნიშნულ დავაზე სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება წარედგინა.

On August 16, 2019 the Public Defender of Georgia filed amicus curie brief regarding alleged harassment on ground of gender to the Sighnaghi District Court. The applicant’s interest at PDO is presentenced by the Partnership of Human Rights (PHR).
The applicant is a woman, employed as a Judo trainer at sports union of Sagarejo Municipality. The application refers to being a victim of harassment at the workplace by her superiors.
In the amicus curie brief the Public Defender noted that restrictions of labor rights of the applicant might be result of wrongful, stereotypical understanding of gender roles regarding her profession that should be considered as discrimination on grounds of gender. In light of international conventions and case law of Common Courts of Georgia, the Public Defender also reviewed standards related to harassment at the workplace.
The document also emphasizes that taking into account stereotypes and prejudices existing in society related to professions and gender roles, PDO considers important to submit amicus curie brief on the mentioned case.