ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის პრევენციის ზომების შეფასების შესახებ მონიტორინგის ინსტრუმენტის პრეზენტაცია
2023 წლის 7 ივლისს საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატისა და ევროპის საბჭოს ორგანიზებით, ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის პრევენციის ზომების შეფასების შესახებ მონიტორინგის ინსტრუმენტის პრეზენტაცია გაიმართა.
მონიტორინგის ინსტრუმენტი დაფუძნებულია ქალთა მიმართ ძალადობისა და ოჯახში ძალადობის პრევენციის და მის წინააღმდეგ ბრძოლის ევროპის საბჭოს კონვენციაზე და მისი მიზანია შეაფასოს სახელმწიფოს პრევენციის მექანიზმის გავლენა ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის საკითხებზე, გამოავლინოს კონკრეტული მიღწევები და გამოწვევები. დოკუმენტი ხელს შეუწყობს სახელმწიფო უწყებებს სამომავლო ნაბიჯების დაგეგმვასა და განხორციელებაში.
შეხვედრაზე საქართველოს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა ისაუბრა სტამბოლის კონვენციის რატიფიცირების შემდგომ ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის მიმართულებით მიღწეულ შედეგებზე, ასევე ყურადღება გაამახვილა იმ გამოწვევებსა და პრობლემებზე, რაც გენდერული ნიშნით ძალადობისა და ფემიციდის შემთხვევების შემცირებას აბრკოლებს.
შეხვედრაზე მისასალმებელი სიტყვით გამოსვლისას საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის ხელმძღვანელის მოადგილემ სტეფან სირბუმ, ევროპის საბჭოს გენდერული თანასწორობის განყოფილების უფროსმა კატერინა ბოლონეზემ და გრევიოს სამდივნოს წარმომადგენელმა ელიფ სარიადინსმა პრევენციისა და მონიტორინგის მექანიზმის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს და კიდევ ერთხელ გაუსვეს ხაზი საქართველოს მიერ მიღწეულ შედეგებს. მონიტორინგის ინსტრუმენტი ექსპერტებმა ვალენტინა ანდრასეკმა და ბაია პატარაიამ წარადგინეს. სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლებმა დამსწრე საზოგადოებას თავიანთი უწყებების მიერ განხორციელებული და დაგეგმილი პრევენციული ღონისძიებების შესახებ ინფორმაცია მიაწოდეს.
დოკუმენტი ევროპის საბჭოს პროექტის „ქალთა მიმართ ძალადობის აღსაკვეთად ინტეგრირებული მიდგომის ხელშეწყობა და გენდერული თანასწორობის გაძლიერება საქართველოში” ფარგლებში მომზადდა.

Presentation of Monitoring Tool for Assessing Measures for Prevention of Violence against Women and Domestic Violence
On July 7, 2023, a presentation of the monitoring tool for evaluating the measures for the prevention of violence against women and domestic violence was organized by the Public Defender’s Office and the Council of Europe.
The monitoring tool is based on the Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence, and its purpose is to assess the impact of the State's prevention mechanism on issues of violence against women and domestic violence, to identify specific achievements and challenges. The document will help state agencies in planning and implementing future steps.
At the meeting, Public Defender Levan Ioseliani spoke about the results achieved in the direction of combating violence against women and domestic violence after the ratification of the Istanbul Convention, and also focused on the challenges and problems that prevent the reduction in the number of cases of gender-based violence and femicide.
In their opening remarks, Stefan Sirbu, Deputy Head of the Council of Europe Office in Georgia, Caterina Bolognese, Head of the Gender Equality Division of the Council of Europe, and Elif Sariaydin, representative of the GREVIOSecretariat, spoke about the importance of the prevention and monitoring mechanism and once again emphasized the results achieved by Georgia. The monitoring tool was presented by experts Valentina Andrasek and Baia Pataraia. The representatives of the state agencies informed the attendees about the preventive measures implemented and planned by their agencies.
The document was prepared within the framework of the Council of Europe project "Promoting an Integrated Approach to End Violence against Women and Enhancing Gender Equality in Georgia".