სამუშაო შეხვედრა ფემიციდის შემთხვევების მონიტორინგისა და აღრიცხვის შესახებ
2023 წლის 3 ოქტომბერს, გაეროს ქალთა ორგანიზაციის (UN Women) მხარდაჭერით, ფემიციდის შემთხვევების მონიტორინგისა და აღრიცხვის შესახებ საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის, საქართველოს პროკურატურის და საქართველოს უზენაესი სასამართლოს წარმომადგენლების ერთობლივი სამუშაო შეხვედრა ჩატარდა.
სამუშაო შეხვედრის ფარგლებში ფემიციდის მონიტორინგის მეთოდოლოგიები და პრაქტიკაში არსებული გამოწვევები განიხილეს. სახალხო დამცველის წარმომადგენლებმა მონაწილეებს ქალების და გოგოების გენდერული მკვლელობის (ფემიციდი/ფემინიციდი) შემთხვევების სტატისტიკის წარმოების გაეროს 2022 წლის მეთოდოლოგიური ჩარჩო გააცნეს.
შეხვედრაზე ქალებისა და გოგოების გენდერული მკვლელობების სტატისტიკის წარმოების სირთულეებზე იმსჯელეს და სტატისტიკის შეგროვებისა და ანალიზის ერთიანი მეთოდოლოგიის დანერგვის მიზნით სამომავლო საქმიანობები დაგეგმეს, რომელიც ყველა შესაბამისი უწყების მონაწილეობით განხორციელდება.

Working Meeting on Monitoring and Measuring Cases of Femicide
On October 3, 2023, with the support of UN Women, a joint working meeting was held between representatives of the Public Defender’s Office of Georgia, the Prosecutor's Office of Georgia and the Supreme Court of Georgia. The theme of the meeting was the monitoring of the cases of femicide and producing the relevant statistics.
Femicide monitoring methodologies and challenges in practice were discussed at the meeting. Representatives of the Public Defender introduced the participants to the 2022 United Nations statistical framework for measuring the gender-related killing of women and girls (femicide/feminicide).
The meeting participants also discussed the difficulties of producing statistics on gender-based killings of women and girls and planned future activities for the purpose of introducing a common methodology for collecting and analyzing statistics, which will be implemented with the involvement of all relevant agencies.