ხანდაზმულთა დაწესებულებებში ჩატარებული მონიტორინგის შემდგომი ანგარიში
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატმა ხანდაზმულთა დაწესებულებებში ჩატარებული მონიტორინგის შემდგომი ანგარიში მოამზადა, რომელიც 2022 წლის ივნისში, თბილისსა და აღმოსავლეთ საქართველოში - კახეთში, შიდა ქართლსა და რუსთავში მდებარე ხანდაზმულთა ხანგრძლივი მოვლის დაწესებულებებში ჩატარებული მონიტორინგის შედეგებს ასახავს.
საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლებმა, სპეციალური პრევენციული ჯგუფის ექსპერტებთან ერთად, სადღეღამისო სპეციალიზებულ დაწესებულებებში განთავსებულ ხანდაზმულ პირთა უფლებრივი მდგომარეობის და პირობების შესაფასებლად, 4 ხანდაზმულთა სადღეღამისო დაწესებულება მოინახულეს: 1. ა(ა)იპ რუსთავის „წმ. აკაკი მორჩილის სახელობის მოხუცებულთა სახლი“, 2. გორის მუნიციპალიტეტში, სოფელ ხურვალეთის სათემო ორგანიზაცია „ააიპ სახლი საზღვრებს გარეშე“, 3. ა(ა)იპ მოხუცებულთა პანსიონატი „სათნოების გზა“, თბილისში და 4. სიღნაღის რაიონში დაბა წნორის ხანდაზმულთა სახლი „ხანდაზმულთა სავანე ბეთელი“. მონიტორინგის დროს, ოთხივე დაწესებულებაში ერთად 78 ხანდაზმული პირი იმყოფებოდა.
მონიტორინგმა მთელი რიგი სისტემური პრობლემები გამოავლინა, რაც გვაძლევს საფუძველს დავასკვნათ, რომ შემოწმებულ ხანდაზმულთა სადღეღამისო სპეციალიზებულ დაწესებულებების უმეტესობაში საერთაშორისო და ეროვნული რეგულაციებით განსაზღვრული მოთხოვნები, მათ შორის, დამტკიცებული მინიმალური სტანდარტები, არასათანადოდ, ან საერთოდ არ სრულდება. ზოგიერთი დაწესებულების ხელმძღვანელმა მონიტორინგის ჯგუფის წევრებთან საუბრისას განაცხადა, რომ არ იცოდნენ და არც სმენიათ ხანდაზმულთა მომსახურების სტანდარტების შესახებ.
მონიტორინგის შედეგად, სხვა პრობლემებთან ერთად გამოიკვეთა შემდეგი დარღვევები:
• დაწესებულებების ნაწილი არ არის კეთილმოწყობილი, არ აქვთ ადეკვატური ინფრასტრუქტურა და ბენეფიციარები მძიმე ანტისანიტარიულ პირობებში იმყოფებიან;
• ხანდაზმულები ხშირად დისკრიმინაციულ და ღირსების შემლახავ მდგომარეობაში იმყოფებიან;
• უგულებელყოფილია ხანდაზმულთა ჯანმრთელობის დაცვა;
• ირღვევა კვების სტანდარტი;
• ბენეფიციარების ძირითადი ნაწილი ინფორმირებული არ არის საკუთარი უფლებების შესახებ;
• გათვალისწინებული არ არის ბენეფიციართა ფსიქიატრიული მოწყვლადობა და ფსიქიკურ ჯანმრთელობას არ ექცევა სათანადო ყურადღება;
• დაწესებულებების ადმინისტრაციას შემუშავებული არ აქვს ფსიქიატრიული შემთხვევის მართვის შიდა სტანდარტი;
• ძალადობისა და დისკრიმინაციისაგან დაცვა არ ხდება სახელმწიფო სტანდარტების მოთხოვნების გათვალისწინებით;
• ბენეფიციარებზე ზრუნვა ძირითადად ჰიგიენური და ფიზიოლოგიური მოთხოვნილებების დაკმაყოფილებით ამოიწურება;
• დარღვეულია მზრუნველებზე ბენეფიციართა განაწილების სტანდარტები, მზრუნველებს არ აქვთ პროფესიული განვითარების შესაძლებლობა.
ანგარიშში ვრცლად არის განხილული მონიტორინგის ძირითადი მიგნებები და წარმოდგენილია შესაბამისი რეკომენდაციები.

Monitoring Report on Nursing Homes
The Public Defender’s Office of Georgia has prepared a report on the monitoring conducted in nursing homes, which reflects the results of the monitoring conducted in the long-term care facilities for older persons in Tbilisi and Eastern Georgia - Kakheti, Shida Kartli and Rustavi in ​​June 2022.
In order to assess the rights situation and conditions of older persons in care facilities, employees of the Public Defender’s Office of Georgia, together with the experts of the Special Preventive Group, visited 4 day-care facilities for older persons: 1. Rustavi “St. Akaki Morchili Nursing Home” NNLE, 2. Community organization “Home Without Borders” NNLE located in the village of Khurvaleti, Gori municipality, 3. Nursing Home “Satnoebis Gza” NNLE located in Tbilisi and 4. Tsnori Nursing Home “Savane Betheli” in Sighnaghi municipality. At the time of the monitoring, there were 78 older people placed in all four institutions.
The monitoring revealed a number of systemic problems, which gives us the basis to conclude that most of the inspected day-care nursing homes do not meet or do not properly meet the requirements defined by international and national regulations, including the approved minimum standards. Heads of some institutions, speaking to the members of the monitoring group, stated that they did not know and had not heard about the service standards for older persons.
As a result of the monitoring, among other problems, the following violations were identified:
• Some of the institutions are not well organized, do not have adequate infrastructure and beneficiaries are in severe unsanitary conditions;
• Older persons are often in discriminatory and degrading situation;
• Health care of older persons is neglected;
• Food standards are violated;
• Most of the beneficiaries are not informed of their rights;
• The psychiatric vulnerability of the beneficiaries is not taken into account and no adequate attention is paid to their mental health;
• The institutions have not developed internal standards for the management of psychiatric cases;
• Protection from violence and discrimination is not ensured in accordance with the requirements of state standards;
• Care for the beneficiaries is mainly limited to meeting their hygienic and physiological needs;
• The ratio between beneficiaries and caregivers is also violated; caregivers do not have the opportunity for professional development.
The report describes in detail the key findings of the monitoring and offers relevant recommendations.