შშმ პირთა დასაქმების ხელშემწყობი სახელმწიფო პროგრამების მონიტორინგის ანგარიში
საქართველოს სახალხო დამცველმა შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა დასაქმების ხელშემწყობი სახელმწიფო პროგრამების განხორციელება შეაფასა. სპეციალურ ანგარიში გაანალიზებულია არსებული ნორმატიული ბაზა, მათ შორის მთავრობის დადგენილებით დამტკიცებული სამი სახელმწიფო პროგრამა, ასევე საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროდან და სსიპ სოციალური მომსახურების სააგენტოდან მიღებული ინფორმაცია და ასახულია შშმ პირებთან საქართველოს 6 ქალაქში (თბილისში, ქუთაისში, ბათუმში, ზუგდიდში, ოზურგეთსა და თელავში) გამართული შეხვედრების შედეგები.
სახალხო დამცველის შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების დაცვის დეპარტამენტის მიერ ჩატარებული მონიტორინგის შედეგად დადასტურდა, რომ მიუხედავად სახელმწიფოს გაცხადებული ნებისა – უზრუნველყოს შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა დასაქმება და რიგი პროგრამების არსებობისა, სათანადო სამართლებრივი გარანტიების, პრაქტიკული ხელშეწყობისა და აღსრულების ეფექტური მექანიზმების ნაკლებობის გამო, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა შრომის უფლების რეალიზება სათანადოდ არ ხდება.
ქვეყნის შიდა კანონმდებლობით და სტრატეგიული დოკუმენტებით გათვალისწინებული დებულებები საკმაოდ ზოგადი და დეკლარაციული ხასიათისაა, რაც თავის მხრივ აფერხებს მათ ეფექტიან იმპლემენტაციასა და მონიტორინგს. ამასთან, სახელმწიფო პროგრამების ღონისძიებები რიგ შემთხვევებში იდენტურია და არ არის გამყარებული საჭიროებათა კვლევის შედეგებით.
ფიზიკური გარემოს, ტრანსპორტისა და სამუშაო სივრცის მისაწვდომობის პრობლემა მნიშვნელოვანი ბარიერია შშმ პირის სამსახურში მისვლის, სამუშაოს შესრულებისა და კოლექტივთან სოციალიზაციის პროცესში. დასაქმების შედეგად მიღებული ეკონომიკური სარგებელი ძალიან დაბალია, რაც სხვა დამატებითი ბარიერების გათვალისწინებით, საქმიანობას არამომგებიანს ხდის. გარდა ამისა, მუშაობის დაწყების შემთხვევაში, შშმ პირის ოჯახს შეიძლება შეუწყდეს სახელმწიფოს შემწეობა, ხოლო საჯარო სამსახურში დასაქმებისას შშმ პირს უწყდება სოციალური პაკეტი.
საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროდან მიღებული 869 სტატისტიკური მონაცემი ცხადყოფს, რომ პროგრამებში ჩართულ სამუშაოს მაძიებელ შშმ პირთა რაოდენობა ბევრად აღემატება რეალურად დასაქმებულთა მაჩვენებელს. რაც ადასტურებს, რომ ამ პირთა დასაქმების პრობლემა არ არის ეფექტურად გადაწყვეტილი. საგულისხმოა ისიც, რომ სახელწიფო პროგრამებით განსაზღვრული დასაქმების მხარდამჭერი მომსახურების ხარისხის კონტროლის მიზნით განხორციელებული ღონისძიებები არ არის საკმარისი და პროგრამების მონიტორინგისა და შეფასების პროცესში არ არიან ჩართულნი შშმ პირები და/ან მათი წარმომადგენლობითი ორგანიზაციები.
გაძლიერებას საჭიროებს საზოგადოების ცნობიერების ამაღლების კამპანიები, რომლებიც სტერეოტიპებისა და ნეგატიური მითების დანგრევას ემსახურება. ამასთან, მნიშვნელოვანია თავად შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა მოტივაციისა და ინფორმირებულობის გაზრდა დასაქმების მიმართულებით სახელმწიფოს მიერ შეთავაზებული სერვისებისა და პროგრამების შესახებ.

Monitoring Report on State Employment Programs for Persons with Disabilities
The Public Defender of Georgia has assessed the implementation of state employment programs intended for persons with disabilities. The special report analyzes the existing normative framework, including three state programs approved by the Government, as well as the information received from the Ministry of Labour, Health and Social Affairs and the LEPL Social Service Agency, and reflects the outcome of the meetings held with persons with disabilities in 6 cities of Georgia (Tbilisi, Kutaisi, Batumi, Zugdidi, Ozurgeti and Telavi).
The monitoring carried out by the Department of the Rights of Persons with Disabilities of the Public Defender’s Office showed that despite the existence of a number of programmes and the state's declared will to ensure employment of persons with disabilities, the right of persons with disabilities to work cannot be properly realized due to the lack of effective mechanisms, safeguards, practical support and enforcement mechanisms.
The provisions of the country's legislation and strategic documents are quite general and declaratory, which impedes their effective implementation and monitoring. In addition, the measures envisaged by the state programmes are identical in some cases and are not supported by the survey results.
Problems of accessibility of physical environment, transport and working space are significant barriers for persons with disabilities in terms of going to the office, performing their duties and socializing with their colleagues. The economic profit received by persons with disabilities as a result of working is very low, which together with other additional barriers, makes working non-profitable. Furthermore, in case of employment in the public service, their families may lose a state allowance, while they may lose a social package.
The statistical data received from the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia show that the number of job seekers with disabilities involved in the programmes is much higher than the actual number of the employed, which proves that the problem of employment of these persons is not effectively solved. It is also noteworthy that the measures taken for controlling the quality of the employment service under the programmes are not sufficient and persons with disabilities and/or their representative organizations are not involved in the evaluation or monitoring of the implementation of the programmes.
Awareness raising campaigns aimed at eliminating stereotypes and negative myths need to be strengthened. In addition, it is important to raise the motivation and awareness of persons with disabilities about the services and programmes offered by the state.