საქართველოს სახალხო დამცველის პრევენციის ეროვნული მექანიზმის 2024 წლის ანგარიში
პრევენციის ეროვნული მექანიზმის ანგარიშში წარმოდგენილია სპეციალური პრევენციული ჯგუფის მიერ მთელი წლის განმავლობაში განხორციელებული პრევენციული ვიზიტების შედეგები, წინა წლის რეკომენდაციების შესრულების შეფასებასთან ერთად და მიმოიხილავს პენიტენციურ დაწესებულებებში, შინაგან საქმეთა სამინისტროს დაქვემდებარებულ ორგანოებში, მცირე საოჯახო ტიპის სახლებში და შშმ პირთა საცხოვრისებში წამებისა და არასათანადო მოპყრობასთან და ზოგადად, ადამიანის უფლებების დაცვასთან დაკავშირებით არსებულ მდგომარეობას.
გარდა ამისა, ანგარიშში მოცემულია სახელმწიფო პოლიტიკისა და კანონმდებლობის ანალიზი და შეფასებულია წამებისა და სხვა სასტიკი, არაადამიანური ან ღირსების შემლახველი მოპყრობის ან სასჯელის წინააღმდეგ კონვენციის ფაკულტატური ოქმით ნაკისრი ვალდებულებების შესრულება.
პრევენციის ეროვნული მექანიზმის, როგორც წამების პრევენციის გლობალური სისტემის ნაწილის ამოცანაა - წამებისა და სხვა სასტიკი, არაადამიანური ან ღირსების შემლახავი მოპყრობის ან დასჯის რისკფაქტორების გამოვლენა და მათი აღმოფხვრის მიზნით რეკომენდაციების შემუშავება.
პრევენციის ეროვნული მექანიზმის 2024 წლის ანგარიში მნიშვნელოვანი დოკუმენტია საქართველოში დაკავების, თავისუფლების აღკვეთისა და სხვაგვარად შეზღუდვის ადგილებში ადამიანის უფლებების დაცვის მდგომარეობის შესაფასებლად.

The report of the National Preventive Mechanism presents the results of preventive visits carried out by the Special Preventive Group throughout the year, along with an assessment of the implementation of the previous year's recommendations, and reviews the current situation of torture and ill-treatment in penitentiary institutions, bodies subordinate to the Ministry of Internal Affairs, small group homes and facilities for persons with disabilities, and the protection of human rights in general.
In addition, the report provides an analysis of state policy and legislation and assesses the implementation of obligations under the Optional Protocol to the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment.
The task of the National Preventive Mechanism, as part of the global system for the prevention of torture, is to identify risk factors for torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment and to develop recommendations for their elimination.
The 2024 report of the National Preventive Mechanism is an important document for assessing the situation of human rights in places of detention, deprivation and restriction of liberty.