სახალხო დამცველის ანგარიში N10 პენიტენციურ დაწესებულებაში განხორციელებული მონიტორინგის შესახებ
სახალხო დამცველმა N10 პენიტენციური დაწესებულების მონიტორინგის ანგარიში გამოაქვეყნა. N10 დაწესებულება ყოფილი N19 დაწესებულების ტერიტორიაზე შეიქმნა (ე.წ. ყოფილი ტუბზონა) და მასში გლდანის N8 დაწესებულების ყოფილი პატიმრები არიან განთავსებულნი.
მივესალმებით დიდი ზომის დაწესებულებების განტვირთვას და პატიმრების უფრო მცირე ზომის დაწესებულებებში გადაყვანას. ამასთანავე, დადებითად უნდა აღინიშნოს ის ფაქტი, რომ N10 დაწესებულებაში მსჯავრდებულები უზრუნველყოფილნი არიან მინიმალური 4 კვ.მ. საცხოვრებელი ფართით, პირობები დამაკმაყოფილებელია, ყველა საკანში არის საშხაპე, რითიც პატიმრებს შეუზღუდავად, მათთვის სასურველ დროს შეუძლიათ სარგებლობა.
მიუხედავად ზემოაღნიშნულისა, დაწესებულებაში რიგი ფუნდამენტური პრობლემებია, რომლებიც სახელმწიფოსგან დროულ მოგვარებას საჭიროებს.
ახალი კორონავირუსის გავრცელების თავიდან აცილების მიზნით შემოღებულმა შეზღუდვებმა მნიშვნელოვნად შეზღუდა სამედიცინო მომსახურების მოცულობა. მონიტორინგმა დაადგინა, რომ პენიტენციური ჯანდაცვის კუთხით პრობლემას წარმოადგენდა სამედიცინო პერსონალის არასაკმარისი რაოდენობა, ექიმ–სპეციალისტების კონსულტაციების ხელმიუწვდომლობა, მედიკამენტებით მომარაგების ხარვეზები და სამედიცინო კონფიდენციალურობის დაუცველობა. დაწესებულებაში არ მიმდინარეობდა ხანდაზმული და მძიმე ქრონიკული დაავადებების მქონე პაციენტების ჯანმრთელობის მდგომარეობის საგანგებო მონიტორინგი. შეფერხებებით ხდებოდა პატიმრების სამედიცინო დაწესებულებაში გადაყვანა. მედიკამენტებით მომარაგებასთან ერთად, პრობლემური იყო მედიკამენტების შენახვის პირობებიც.
ზემოაღნიშნული პრობლემა მეტად საგანგაშო იყო დაწესებულების დაქვემდებარებაში არსებულ საკარანტინე განყოფილებაში, სადაც სხვადასხვა პენიტენციური დაწესებულებიდან სამედიცინო მომსახურების მიღების მიზნით გაყვანილი პატიმრები ორი კვირის ვადით თავსდებოდნენ.
ჩვენი შეფასებით, N10 დაწესებულების მართვა, სხვა დახურული ტიპის და განსაკუთრებული რისკის დაწესებულებების მსგავსად არ არის ორიენტირებული მსჯავრდებულთა ქცევის პოზიტიურ ცვლილებასა და რეაბილიტაციაზე. დაწესებულებაში არ ტარდება არანაირი სარეაბილიტაციო აქტივობები. პატიმრების ერთადერთი გასართობი არის ტელევიზორი ან/და რადიო. პატიმრები მათთვის საინტერესო აქტივობების გარეშე 23 საათის განმავლობაში იმყოფებიან საკანში. სპეციალური პრევენციული ჯგუფის შეფასებით, აღნიშნულ პირობებში პატიმრების ყოფნა არა მხოლოდ ეწინააღმდეგება ნორმალიზაციის პრინციპს, არამედ, უარყოფით გავლენას ახდენს მათ ფიზიკურ და ფსიქიკურ ჯანმრთელობაზე, რაც ხშირ შემთხვევაში, პროტესტის, თვითდაზიანებისა და კონფლიქტების ერთ-ერთი მაპროვოცირებელი ფაქტორი ხდება.
2020 წლის 26 ივნისის ვიზიტის დროს გაირკვა, რომ 2020 წლის 15 ივნისს დაწესებულებაში ადგილი ჰქონდა პატიმრის მიერ დაწესებულების ადმინისტრაციის თანამშრომლისთვის ფიზიკური შეურაცხყოფის ერთ ფაქტს. ასევე, 2020 წლის 3 სექტემბერს განხორციელებული ვიზიტისას, ადგილი ჰქონდა პატიმართა შორის კონფლიქტის 3 შემთხვევას.
კორონავირუსის გავრცელების პრევენციის მიზნით მიღებულმა ზომებმა ყველაზე დიდი გავლენა პატიმრების გარე სამყაროსთან კონტაქტის უფლების რეალიზებაზე მოახდინა. დაწესებულებაში არ არის ხანგრძლივი და ვიდეო პაემნის ინფრასტრუქტურა. დანანებით უნდა აღინიშნოს, რომ 2020 წელს შეზღუდვების საკომპენსაციოდ გატარებული ღონისძიებები ძალზედ მწირი იყო.
წინამდებარე ანგარიში ეფუძნება 2020 წლის 26 ივნისსა და 3 სექტემბერს სპეციალური პრევენციული ჯგუფის წევრების მიერ განხორციელებულ ვიზიტს. 2020 წლის 25 დეკემბერს ანგარიში გაეგზავნა საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სპეციალური პენიტენციური სამსახურის გენერალურ დირექტორს და ეთხოვა ინფორმაციის წარმოდგენა ანგარიშში გაცემული რეკომენდაციების განხილვისა და შესრულების თაობაზე. სამწუხაროდ, სხვა არაერთი ანგარიშის მსგავსად, სპეციალურ პენიტენციურ სამსახურს თავისი პოზიცია არ წარმოუდგენია.

Public Defender’s Report on Monitoring Carried out in Penitentiary Establishment No. 10
The Public Defender has published a monitoring report on Penitentiary Establishment No. 10. The establishment was opened on the territory of former Establishment No. 19 (so-called former tubzone) and houses former prisoners of Gldani Establishment No 8.
We welcome the transfer of prisoners from large facilities to smaller ones. In addition, we welcome that convicts in Establishment No. 10 are provided with a minimum living space of 4 sq.m., conditions are satisfactory, every cell has a shower, so that prisoners can use it any time, without any restrictions.
Despite the above, the facility has a number of fundamental problems that need to be addressed in a timely manner by the State.
Restrictions imposed to prevent the spread of the novel coronavirus have significantly limited medical care. The monitoring found that the problems facing the penitentiary health care are: insufficient number of medical staff, lack of doctor-specialists’ consultations, shortcomings in the supply of medicines and lack of medical confidentiality. The facility does not conduct emergency monitoring of the health status of older patients or those suffering from severe chronic diseases; The transfer of prisoners to the medical facilities is delayed; In addition to the supply of medicines, it is also problematic how the medicines are stored. The above-mentioned problem was very alarming in the quarantine unit of the facility, where prisoners of various penitentiary facilities were placed for two weeks in order to get medical services.
In our estimation, the management of Establishment No. 10, like other closed and high-risk facilities, is not focused on positive changes in the convicts’ behavior or their rehabilitation. No rehabilitation activities are carried out in the facility. The only entertainment for prisoners is TV and/or radio. Prisoners spend 23 hours without any interesting activities in the cell. According to the Special Preventive Group, the presence of prisoners in such conditions not only contradicts the principle of normalization, but also has a negative impact on their physical and mental health, which in many cases becomes one of the provocative factors of protest, self-harm and conflict.
During a visit paid on 26 June 2020, it was revealed that on 15 June 2020, one of the prisoners assaulted a representative of the prison administration, while during the visit paid on September 3, 2020, there were 3 cases of inter-prisoner conflict.
The measures taken to prevent the spread of coronavirus have had the biggest impact on the realization of prisoners' right to contact with the outside world. The facility does not have infrastructure for long or video visits. It should be noted with regret that the measures taken to compensate for the restrictions were very scarce in 2020.
The present report is based on visits paid by members of the Special Preventive Group on 26 June and 3 September 2020. On December 25, 2020, the report was sent to the Director General of the Special Penitentiary Service of the Ministry of Justice of Georgia, who was requested to provide information on the consideration and implementation of the recommendations offered in the report. Unfortunately, the Special Penitentiary Service did not present its position, like many other reports.