სახალხო დამცველის აპარატსა და სპეციალურ პენიტენციურ სამსახურს შორის სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
2023 წლის 2 ივნისს, სახალხო დამცველის აპარატსა და სპეციალურ პენიტენციურს სამსახურს შორის სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრაში უწყებების თანამშრომლებთან ერთად, საქართველოს სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი და სპეციალური პენიტენციური სამსახურის გენერალური დირექტორი ნიკა ცხვარაშვილი მონაწილეობდნენ.
განხილვის ძირითადი საკითხები იყო 1. მსჯავრდებულთა პირობით ვადამდე გათავისუფლებისა და 2. სპეციალური პენიტენციური სამსახურის შიდა მონიტორინგის (მონიტორინგის დეპარტამენტის) მექანიზმის ფუნქციონირების ასპექტები.
სახალხო დამცველის აპარატმა ამ ორი მიმართულებით თავისი მიგნებები განიხილა, როგორც პრაქტიკული, ისე საკანონმდებლო ხარვეზები და პენიტენციურ სამსახურს პრობლემების გადაწყვეტის მიზნით შემუშავებული კონკრეტული რეკომენდაციები გააცნო. სპეციალურმა პენიტენციურმა სამსახურმა არსებული გამოწვევებისა და მექანიზმების გაუმჯობესების სამომავლო ხედვა წარმოადგინა.
პირობით ვადამდე გათავისუფლების მექანიზმის სრულფასოვან ფუნქციონირებასთან დაკავშირებით, სახალხო დამცველის აპარატს მსჯავრდებულები წლების განმავლობაში აქტიურად მიმართავენ და ამ მექანიზმის გამართული მუშაობა თითოეული მსჯავრდებულისთვის დიდი ღირებულების მქონეა.
რაც შეეხება მონიტორინგის დეპარტამენტის საქმიანობას, მის ფუნქციაში პენიტენციური სისტემის თანამშრომლების მხრიდან ბრალდებულების/მსჯავრდებულების უფლებების დარღვევის ფაქტების (დისციპლინური გადაცდომების) საპასუხოდ, სისტემის თანამშრომლების მიმართ კონკრეტული ღონისძიებების გატარების უფლებამოსილება ექცევა. შესაბამისად, დეპარტამენტის ეფექტიანი მუშაობა პატიმართათვის არსებითი მნიშვნელობისაა.
მხარეები შეთანხმდნენ სამომავლო თანამშრომლობის ფორმებზე, მათ შორის, კონკრეტულად პირობით ვადამდე გათავისუფლებისა და პენიტენციური სამსახურის შიდა მონიტორინგის მექანიზმის დახვეწის მიზნით კოორდინირების გეგმაზე.
შეხვედრა ევროკავშირის (EU) პროექტის „საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატის მხარდაჭერა“ ფარგლებში გაიმართა.

On June 2, 2023, a working meeting was held between the Public Defender’s Office and the Special Penitentiary Service. Levan Ioseliani, Public Defender of Georgia, and Nika Tskhvarashvili, Director General of the Special Penitentiary Service, participated in the meeting together with the employees of the agencies.
The main issues of discussion were: 1. parole of convicts and 2. aspects of functioning of the internal monitoring mechanism (Monitoring Department) of the Special Penitentiary Service.
The Public Defender’s Office discussed its findings in these two directions, practical and legislative shortcomings, and presented specific recommendations to solve problems. The Special Penitentiary Service spoke about the existing challenges and its vision on how to improve mechanisms.
Convicts have been actively applying to the Public Defender’s Office regarding the full functioning of the parole mechanism for years, and the smooth operation of this mechanism is of great value to each convict.
As for the activities of the Monitoring Department, its function includes the authority to take specific measures against the employees of the penitentiary system in response to the violations of the rights of the accused/convicts (disciplinary offences). Therefore, the effective work of the Department is essential for the prisoners.
The parties agreed on the forms of future cooperation, including on the plan of coordination for improving the parole and internal monitoring mechanisms of the Penitentiary Service.
The meeting was held within the framework of the European Union (EU) project "Support to the Public Defender’s Office of Georgia".