სახალხო დამცველის ოფიციალური ვიზიტი ბრიუსელში
2019 წლის 5 და 6 სექტემბერს საქართველოს სახალხო დამცველი ბრიუსელში მიმდინარე ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში შეხვდა ევროპული საგარეო ქმედებათა სამსახურის (EEAS), რუსეთის, აღმოსავლეთ პარტნიორობის, ცენტრალური აზიის, რეგიონული თანამშრომლობის და ეუთო-ს დირექტორატის ხელმძღვანელს ლუკ დევინს, ადამიანის უფლებების, გლობალური და მრავალმხრივი ურთიერთობების დირექტორატის დირექტორის მოადგილე მარკ ჯაკომინის, ევროკავშირის საგარეო ქმედებათა სამსახურის მთავარ მრჩეველს გენდერულ და გაეროს უშიშროების საბჭოს რეზოლუციის N1325 ქალების, მშვიდობისა და უსაფრთხოების იმპლემენტაციის საკითხებში ელჩს მარა მარინაკის და ევროკავშირის ინსტიტუტების სხვა წარმომადგენლებს.
სახალხო დამცველმა შეხვედრებზე განსაკუთრებული ყურადღება გაამახვილა ამ ეტაპზე ქვეყანაში არსებულ ყველაზე მნიშვნელოვან გამოწვევებზე; ისაუბრა სასამართლო სისტემაში არსებულ ვითარებაზე, გამოწვევებსა და გასატარებელი რეფორმების საჭიროებაზე, უზენაესი სასამართლოს მოსამართლეების არჩევის პროცესში არსებულ ხარვეზებზე. ასევე განიხილა სახალხო დამცველის ჩართულობა და როლი 20-21 ივნისის მოვლენების გამოძიებაში, არასამთავრობო ორგანიზაციების და სახალხო დამცველის მიმართ თავდასხმები, მედიაპლურალიზმის მიმართულებით შექმნილი საფრთხეები; შეეხო ბოლოდროინდელ გახმაურებულ სისხლის სამართლის საქმეებს.
ელჩ მარი მარინაკისთან შეხვედრისას ნინო ლომჯარიამ განიხილა საქართველოში გენდერული თანასწორობის მხრივ არსებული ვითარება და გამოწვევები. გარდა ამისა, მხარეებმა ისაუბრეს გენდერული თანასწორობის საბჭოს საქმიანობაზე. ელჩი მარი მარინაკი აგრეთვე დაინტერესდა საქართველოში გენდერულ თანასწორობასთან დაკავშირებული სამოქმედო გეგმების და ქალებზე, მშვიდობასა და უსაფრთხოებაზე გაეროს რეზოლუციის მოთხოვნების შესრულების მდგომარეობით, რომელზეც ნინო ლომჯარიამ და ეკატერინე სხილაძემ მას ამომწურავი ინფორმაცია მიაწოდეს.

Public Defender’s Official Visit to Brussels
On 5-6 September 2019, within the framework of her official visit to Brussels, the Public Defender of Georgia met with Luc Devigne, Director for Russia, Eastern Partnership, Central Asia, Regional Cooperation and OSCE countries in the European External Action Service (EEAS), Marc Giacomini, Deputy Managing Director for Human Rights, Global and Multilateral Affairs, Mara Marinaki, EEAS Principal Advisor on Gender and on the Implementation of UN Security Council's first resolution on Women, Peace and Security (UNSCR 1325), and other representatives of EU institutions.
During the meetings, the Public Defender focused on the most important challenges facing the country at this stage. She talked about the current situation, challenges and the need for reforms in the judicial system, shortcomings in the process of election of Supreme Court judges, as well as the Public Defender’s involvement and role in the investigation of the June 20-21 events, attacks on NGOs and the Public Defender, threats to media pluralism and recent high-profile criminal cases.
At the meeting with Ambassador Mara Marinaki, Nino Lomjaria discussed the situation of gender equality and challenges in this direction in Georgia. In addition, the parties discussed the performance of the Gender Equality Council. Ambassador Mara Marinaki showed interest in the gender equality action plans in Georgia and the implementation of the requirements of the UN resolution on women, peace and security. Nino Lomjaria and Ekaterine Skhiladze provided comprehensive information about the mentioned issues to the Ambassador.