სახალხო დამცველი ახალქალაქში გრიგოლ ვაშაძის საარჩევნო შტაბის წევრებზე განხორციელებული თავდასხმის ფაქტს ეხმაურება
გავრცელებული ინფორმაციით, 2018 წლის 30 ოქტომბერს, ახალქალაქში გაერთიანებული ოპოზიციის საპრეზიდენტო კანდიდატის გრიგოლ ვაშაძის საარჩევნო შტაბის წევრებს თავს დაესხნენ. გიორგი ვაშაძის მითითებით, შტაბთან გამოცხადებულ თავდამსხმელებს შორის „ქართული ოცნების“ დეპუტატის ენძელ მკოიანის ოჯახის წევრი იყო.
აღნიშნულ ფაქტთან დაკავშირებით, საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინიტროში გამოძიება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 239-ე მუხლის მე-2 და მე-3 ნაწილებით მიმდინარეობს, რაც წინასწარი შეთანხმებით ჯგუფის მიერ ჩადენილ ხულიგნობას გულისხმობს.
საქართველოს სახალხო დამცველი ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ მსგავსი ინციდენტები მნიშვნელოვნად აბრკოლებს წინასაარჩევნო გარემოს თავისუფალ და მშვიდ ვითარებაში მიმდინარეობის პროცესს, რაც საბოლოოდ ქვეყნის დემოკრატიული განვითარების ხარისხზე უარყოფითად აისახება. შესაბამისად, აუცილებელია მოხდეს დანაშაულის ჩამდენი ყველა პირის დროული იდენტიფიცირება და მათ მიმართ კანონით გათვალისწინებულ ღონისძიებათა გატარება. გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია გამოძიების პროცესში შეფასება მიეცეს სავარაუდო პოლიტიკური მოტივის არსებობას და საჭიროების შემთხვევაში, შეიცვალოს დანაშაულის კვალიფიკაცია.
ამასთან, სახალხო დამცველი მოუწოდებს არჩევნების პროცესში ჩართულ ყველა მხარეს, გააცნობიერონ ამ პროცესის კონსტრუქციულ გარემოში ჩატარების მნიშვნელობა და თავი შეიკავონ პროვოკაციული ქმედებებისა და ძალადობისგან.

Public Defender Responds to Attack on Members of Grigol Vashadze's Election Headquarters in Akhalkalaki
Members of the election headquarters of United Opposition's presidential candidate Grigol Vashadze were reportedly attacked in the city of Akhalkalaki on 30 October 2018. According to Giorgi Vashadze, the attackers near the headquarters included the family members of Georgian Dream lawmaker Enzel Mkoyan.
The Ministry of Internal Affairs of Georgia launched an investigation into the case under Article 239 (2) (3) of the Criminal Code of Georgia, which pertain to hooliganism committed by a group with preliminary agreement.
The Public Defender of Georgia underlines that similar incidents significantly hamper the free and peaceful pre-election environment, which will ultimately affect the quality of democratic development in the country. Therefore, it is necessary to timely identify all persons involved in the offense and take measures in accordance with law. In addition, it is important to assess the existence of an alleged political motivation and if necessary, to change the legal assessment of the offence.
The Public Defender urges all parties involved in the election process to realize the importance of holding the election process in the constructive environment and to refrain from provocative actions and violence.