სახალხო დამცველის წარმომადგენლები მარნეულის მუნიციპალიტეტის მერს შეხვდნენ
2019 წლის 20 აგვისტოს სახალხო დამცველის აპარატის აღმოსავლეთ სამმართველოს უფროსი თეიმურაზ ქორიძე და ქვემო ქართლის ოფისის თანამშრომლები: ირმა მჭედლიძე, მურადხან გუსეინოვი და მარიამ გვიდიანი მარნეულის მუნიციპალიტეტის მერს ზაურ დარგალს შეხვდნენ.
შეხვედრაზე ისაუბრეს მარნეულის მუნიციპალიტეტში არსებულ გამოწვევებზე, ინფრასტრუქტურულ საკითხებზე, ქალთა უფლებებზე, გენდერულ თანასწორობაზე, გადაწყვეტილების მიღების პროცესში ქალთა ჩართულობასა და მონაწილეობაზე; ასევე განიხილეს დევნილთა უფლებრივი მდგომარეობა და სოფელ შაუმიანში, შაუმიანის დევნილთა დასახლებაში, სოფელ ალგეთში, აზიზქენდსა და თაზაქენდში არსებული ინფრასტრუქტურული პრობლემები.
მარნეულის მერმა აღნიშნა, რომ ქმედით ნაბიჯებს გადადგამს დევნილი მოსახლეობის საჭიროებების მოსაგვარებლად, ხოლო ქალთა ჩართულობისა და ქალთა საჭიროებების შესასწავლად კვლევას ჩაატარებს (რწმუნებულებისა და გენდერის საბჭოს დახმარებით).
შეხვედრაზე მხარეებმა გამოვლენილი პრობლემების მოგვარების გზებზე ისაუბრეს, მერიის მიერ დაგეგმილ პროექტებზე იმსჯელეს და სამომავლო თანამშრომლობაზე შეთანხმდნენ.
სახალხო დამცველის აპარატი მომავალშიც განაგრძობს გადაწყვეტილების მიმღებ პირებთან სამუშაო შეხვედრებს, რეგიონების მოსახლეობის ინტერესების გათვალისწინებით და სახალხო დამცველის მანდატის ფარგლებში ითანამშრომლებს ადგილობრივ თვითმმართველობებთან.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ მარნეულის მერის მოადგილე ლაშა ლობჟანიძე და მერიის ადმინისტრაციის უფროსი ნინო დეკანოიძე.

Representatives of the Public Defender met with the Marneuli Mayor
On August 20, 2019, Teimuraz Koridze, Head of the Eastern Division of the Office of the Public Defender, and representatives of the Kvemo Kartli Office - Irma Mchedlidze, Muradkhan Guseynov, and Mariam Gvidiani met with Zaur Dargal, the Mayor of Marneuli Municipality.
The meeting addressed challenges in Marneuli municipality such as infrastructure issues, women's rights, gender equality, women's involvement and participation in decision-making processes; parties also discussed situation of IDP rights and infrastructural problems in the IDP collective centers in the villages Shaumiani, Algeti, Azizkendi and Tazakendi.
The Mayor of Marneuli stated that he will undertake effective steps to address the needs of the IDP population, and will carry out a research to study women's involvement and women's needs locally. Parties of the meeting also discussed ways to resolve identified problems, deliberated upon the projects planned by the City Hall and agreed on future cooperation.
Considering the interests of local population, the Office of the Public Defender will continue to hold meetings with decision-makers in the future and will cooperate with the local authorities within the mandate of the Public Defender.
Lasha Lobzhanidze, the Deputy Mayor and Nino Dekanoidze, Head of Administration of the City Hall also attended the meeting.