სახალხო დამცველმა ხონის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქუტირში მდებარე ფსიქიკური ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრი მოინახულა
2024 წლის 2 თებერვალს საქართველოს სახალხო დამცველმა ლევან იოსელიანმა ხონის მუნიციპალიტეტის სოფელ ქუტირში მდებარე ფსიქიკური ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრი მოინახულა.
სახალხო დამცველმა დაათვალიერა დაწესებულების შენობები, ეზო, გაეცნო საცხოვრებელი ოთახებისა და საერთო სივრცის სანიტარულ-ჰიგიენურ მდგომარეობას. შეხვდა და ესაუბრა როგორც დაწესებულების ადმინისტრაციას, ასევე ბენეფიციარებს.
სახალხო დამცველის განსაკუთრებული ინტერესის საგანს დაწესებულებაში განთავსებული პაციენტების უფლებებისა და სოციალური დაცვის საკითხები წარმოადგენდა.
ადმინისტრაციის ინფორმაციით, დაწესებულებას არ გააჩნია საკმარისი ფინანსური და ინფრასტრუქტურული შესაძლებლობები სომატური დაავადებების გამოკვლევისა და მკურნალობისათვის.
სახალხო დამცველი აპარატი ინტენსიურად ამოწმებს ფსიქიკური ჯანმრთელობის მიმწოდებელ დაწესებულებებს და მიღებულ ინფორმაციას წლიურ და სპეციალურ ანგარიშებში ასახავს.

On February 2, 2024, Public Defender Levan Ioseliani visited the National Mental Health Center in the village of Kutiri, Khoni municipality.
The Public Defender viewed the buildings and the yard of the institution, inspected the sanitary-hygienic conditions in the living rooms and common space. He also met and talked with both the institution's administration and the beneficiaries.
The Public Defender shoed special interest in the rights of the patients placed in the institution and their social protection.
According to the administration, the institution does not have sufficient financial and infrastructural capabilities for the examination and treatment of somatic diseases.
The Public Defender's Office intensively inspects institutions providing mental health and reflects the received information in annual and special reports.