სამუშაო შეხვედრა სტამბოლის კონვენციის იმპლემენტაციის შესახებ
2018 წლის 20 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილემ ეკატერინე სხილაძემ მონაწილეობა მიიღო ევროპის საბჭოს მიერ ორგანიზებულ სამუშაო შეხვედრაში: „სტამბოლის კონვენცია – იმპლემენტაციის ერთი წელი საქართველოში“.
სამუშაო შეხვედრაზე საერთაშორისო ორგანიზაციების, ხელისუფლებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა, ქალთა მიმართ ძალადობის და ოჯახში ძალადობის პრევენციის და აღკვეთის შესახებ ევროპის საბჭოს კონვენციის განხორციელების პროცესზე, არსებულ გამოწვევებსა და სამომავლო გეგმებზე ისაუბრეს.
სახალხო დამცველის მოადგილემ მისასალმებელ სიტყვაში ოჯახში და ქალთა მიმართ ძალადობის თვალსაზრისით ქვეყანაში არსებული მდგომარეობა მიმოიხილა და აღნიშნა, რომ კონვენციის რატიფიცირებასთან ერთად, განსაკუთრებული მნიშვნელობის მქონეა მისი განხორციელების ხელშეწყობა, მათ შორის უწყებათაშორისი კოორდინაციის გაუმჯობესების გზით. ამასთან, ხაზი გაუსვა სახალხო დამცველის რეკომენდაციებს კანონმდებლობასა და პრაქტიკაში არსებულ გამოწვევებთან დაკავშირებით.

Working Meeting on Implementation of Istanbul Convention
On 20 November 2018, Deputy Public Defender Ekaterine Skhiladze participated in the working meeting organized by the Council of Europe, the theme of which was: "The Istanbul Convention - One Year of Implementation in Georgia".
Representatives of the government, international organizations and NGOs talked about the implementation of the Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence, current challenges and future plans.
In her welcome speech, the Deputy Public Defender spoke about the situation of violence against women and domestic violence and noted that, along with the ratification of the Convention, it is of particular importance to facilitate its implementation, including through improving inter-agency coordination. In addition, she emphasized the Public Defender's recommendations relating to the challenges in the legislation and in practice.