ურთიერთთანმშრომლობის მემორანდუმი თბილისის თავისუფალ უნივერსიტეტთან
2019 წლის 18 ოქტომბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ და თბილისის თავისუფალი უნივერსიტეტის რექტორმა ვახტანგ ლეჟავამ ურთიერთთანმშრომლობის მემორანდუმს მოაწერეს ხელი.
მემორანდუმის თანახმად, სახალხო დამცველის აპარატს მიეწოდება თბილისის თავისუფალი უნივერსიტეტის საკონსტიტუციო სამართლის კლინიკის ფარგლებში მომზადებული კონსტიტუციური სარჩელები. საქართველოს სახალხო დამცველი, მისი კომპეტენციის ფარგლებში განიხილავს აღნიშნული სარჩელებით საკონსტიტუციო სასამართლოსთვის მიმართვის შესაძლებლობას.
2019 წლის დასაწყისიდან სახალხო დამცველის აპარატში შეიქმნა სტრატეგიული სამართალწარმოების სამმართველო (#სსს), რომლის მიზანია საკონსტიტუციო სასამართლოს წინაშე სტრატეგიული სამართალწარმოების განხორციელება საკონსტიტუციო სასამართლოს წინაშე სახალხო დამცველის სახელით.
იმედს ვიტოვებთ, ურთიერთთანმშრომლობის მემორანდუმის ფარგლებში მომზადებული სარჩელებით, მრავალი ადამიანის უფლების დაცვას მოვახერხებთ სამომავლოდ.

Memorandum of Understanding with Free University of Tbilisi
On 18 October 2019, Nino Lomjaria, Public Defender of Georgia, and Vakhtang Lezhava, Rector of the Free University of Tbilisi, signed a memorandum of understanding.
According to the memorandum, the Public Defender's Office shall be provided with constitutional lawsuits drafted within the Constitutional Justice Clinic of the Free University. The Public Defender of Georgia shall, within her competence, consider the possibility of filing the said lawsuits with the Constitutional Court.
Since the beginning of 2019, the Division of Strategic Litigatio has been operating at the Public Defender's Office, the aim of which is to conduct strategic litigation proceedings on behalf of the Public Defender in the Constitutional Court.
We hope that with the lawsuits prepared within the framework of the memorandum of understanding, we will be able to protect the rights of many citizens in the future.