საქართველოს სახალხო დამცველმა შეზღუდული შესაძლებლობის ნიშნით სავარაუდო დისკრიმინაციის ფაქტზე სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება წარადგინა
2023 წლის 15 მარტს საქართველოს სახალხო დამცველმა თბილისის საქალაქო სასამართლოს შეზღუდული შესაძლებლობის ნიშნით სავარაუდო დისკრიმინაციასთან დაკავშირებულ საქმეზე სასამართლოს მეგობრის მოსაზრება წარუდგინა.
სარჩელში აღნიშნულია, რომ მოსარჩელემ, რომელიც ეტლით მოსარგებლე პირია, ვერ შეძლო პატიმრობაში მყოფი შვილის მონახულება, ვინაიდან პენიტენციურ დაწესებულებაში გარემო არ იყო უზრუნველყოფილი ეტლით მოსარგებლეთათვის, ხოლო, პერსონალური დამხმარის თანხლების შესაძლებლობის სანაცვლოდ, მას ღირსების შემლახველი და საფრთხის შემცველი გადაადგილება შესთავაზეს.
ვინაიდან, საკითხი ეხება მისაწვდომი გარემოს უზრუნველყოფას ისეთ ნაკლებად შესწავლილ და მეტად სპეციფიკურ სივრცეში, როგორიც თავისუფლების შეზღუდვის ადგილებია, ამავდროულად, იმის გათვალისწინებით, რომ პენიტენციურ დაწესებულებაში ოჯახის წევრთათვის ვიზიტისას არსებულმა დაბრკოლებებმა შესაძლოა, უარყოფითი ზეგავლენას მოახდინოს ერთი მხრივ, პატიმართა ნათესავების ინტერესებზე და მეორე მხრივ მსჯავრდებულთა უფლებებზე, სახალხო დამცველმა, რომელიც თავის თავში აერთიანებს ანტი-დისკრიმინაციული მექანიზმის, პრევენციის ეროვნული მექანიზმისა და შშმ პირთა უფლებების კონვენციის მონიტორინგის მექანიზმის ფუნქციებს, მნიშვნელოვნად მიიჩნია აღნიშნულ სარჩელთან დაკავშირებით სასამართლოს მეგობრის მოსაზრების წარდგენა.
სახალხო დამცველმა ყურადღება გაამახვილა საპატიმრო დაწესებულებების მისაწვდომობის, პაემნის უფლებისა და მასთან დაკავშირებული სხვა უფლებების და გონივრული მისადაგების ვალდებულების კუთხით არსებულ ეროვნულ და საერთაშორისო სტანდარტებზე. ამასთან, ხაზი გაუსვა საქმისათვის რელევანტურ ფაქტობრივ გარემოებებს და დისკრიმინაციასთან დაკავშირებულ საქმეებში მტკიცების ტვირთის განაწილების საკითხს.

On March 15, 2023, the Public Defender of Georgia filed an amicus curiae brief with Tbilisi City Court relating to a case of alleged discrimination on the ground of disability.
According to the lawsuit, the plaintiff, who is a wheelchair user, could not visit his son in prison, as the environment in the penitentiary facility was not adapted for wheelchair users, and in exchange for the opportunity to be accompanied by a personal assistant, he was offered a degrading and dangerous transportation.
Since the issue concerns the provision of an accessible environment in a less studied and highly specific space such as places of restriction of liberty, and since the obstacles to visiting prisoners by family members in the penitentiary institutions may have a negative impact on the interest of prisoners’ relatives on the one hand and on the prisoners’ rights on the other hand, the Public Defender, who is performing the functions of the anti-discrimination mechanism, the National Preventive Mechanism and the monitoring mechanism of the Convention on the Rights of Persons with Disabilities, considered it important to prepare an amicus curiae brief regarding the mentioned lawsuit.
The Public Defender drew attention to the national and international standards relating to the accessibility of penitentiary facilities, prisoners’ right to receive visitors and other rights related to the above, as well as the obligation of reasonable accommodation. In addition, he emphasized the factual circumstances relevant to the case and the issue of distribution of the burden of proof in discrimination-related cases.