ოჯახში ძალადობის მსხვერპლი ქალების სასამართლოში დაკითხვის მონიტორინგის ანგარიშის პრეზენტაცია
2021 წლის 17 ნოემბერს საქართველოს სახალხო დამცველმა და არასამთავრობო ორგანიზაცია „უფლებები საქართველომ“ ოჯახში ძალადობის მსხვერპლი ქალების სასამართლოში დაკითხვის მონოტირინგის შედეგები გაასაჯაროეს.
ღონისძიებაზე მისასალმებელი სიტყვებით გამოვიდნენ საქართველოს სახალხო დამცველის მოადგილე ეკატერინე სხილაძე, „უფლებები საქართველოს“ აღმასრულებელი დირექტორი ლადო მკერვალიშვილი და USAID/საქართველოს დემოკრატიის, უფლებებისა და მმართველობის ოფისის დირექტორი ლეა კაპლანი.
ღონისძიებას საკანონმდებლო, აღმასრულებელი და სასამართლო ხელისუფლების, საელჩოებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების, აკადემიური სფეროსა და სამოქალაქო საზოგადოების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
სპეციალური ანგარიში ეყრდნობა 2021 წლის მაისი-აგვისტოს პერიოდში, თბილისისა და რუსთავის საქალაქო სასამართლოებში ჩატარებული სასამართლო პროცესების მონიტორინგის შედეგებს, რომლის ფარგლებშიც პროექტის მკვლევარები სისხლის სამართლის 30 საქმეზე დააკვირდნენ ოჯახში ძალადობის მსხვერპლი ქალების დაკითხვას.
მონიტორინგის შედეგად გამოიკვეთა შემდეგი ძირითადი პრობლემები: ოჯახში ძალადობის მსხვერპლი ქალების დაკითხვა ხშირად ისეთ ვითარებაში მიმდინარეობს, რომელიც ვერ უზრუნველყოფს დაზარალებულ ქალთა მეორეული ვიქტიმიზაციის თავიდან აცილებას. არ ხდება დაზარალებული ქალების სრულყოფილი ინფორმირება უფლებების და მხარდამჭერი სერვისების შესახებ, აგრეთვე - მათთვის სათანადო სამართლებრივი დახმარების გაწევა.
სპეციალური ანგარიშის თანახმად, დაზარალებული ქალების მეორეული ვიქტიმიზაციის რისკები განსაკუთრებულად ძალადობაში ბრალდებული პირებისგან და მათი ადვოკატებისგან მომდინარეობს. ცალკეული დაკითხვების დროს გამოვლინდა შემთხვევები, როდესაც ადვოკატების კითხვები და რეპლიკები არარელევანტური ან დამადანაშაულებელი იყო, და ასევე, ატარებდა შეურაცხმყოფელ და დამამცირებელ ხასიათს. საყურადღებოა, რომ სასამართლოების ინფრასტრუქტურა ვერ უზრუნველყოფს ძალადობის მსხვერპლი ქალის და მოძალადის ან მისი ახლობლის ფიზიკური თუ ვერბალური კომუნიკაციის თავიდან აცილებას. გარდა ამისა, საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კანონმდებლობა არ ითვალისწინებს, ძალადობის მსხვერპლ ქალზე ფსიქოლოგიური ზეწოლის განხორციელებისა და მისი მეორეული ვიქტიმიზაციისგან დაცვის მიზნით, დაკითხვის დროს ბრალდებულის სხდომის დარბაზიდან გაყვანის შესაძლებლობას.
გარდა ამისა, დაკითხვის პროცესებში პრაქტიკულად არ მონაწილეობენ მოწმისა და დაზარალებულის კოორდინატორები და დაზარალებულის ადვოკატები. არსებით პრობლემას წარმოადგენს ისიც, რომ საქართველოს კანონმდებლობა არ ითვალისწინებს სისხლის სამართლის პროცესში ოჯახში ძალადობისა და ოჯახური დანაშაულის მსხვერპლი სრულწლოვანი ქალის უფასო იურიდიული დახმარების შესაძლებლობას.
დოკუმენტში ასევე, იხილავთ საქართველოს პარლამენტის, უზენაესი სასამართლოს, პროკურატურის, საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციისა და იურიდიული დახმარების სამსახურისათვის მომზადებულ რეკომენდაციებს, რომლებიც ოჯახში ძალადობის მსხვერპლი ქალების უფლებრივი მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად საკანონმდებლო რეფორმების გატარებას, მართლმსაჯულების სექტორში მომუშავე პროფესიონალების გადამზადებას და სასამართლოს ინფრასტრუქტურის დახვეწას ითვალისწინებს.
სპეციალური ანგარიშის მომზადებაში ორგანიზაციას „უფლებები საქართველოს“ და საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატს მხარს უჭერდა აშშ-ს საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) პროგრამა „კანონის უზენაესობის მხარდაჭერა საქართველოში“ (PROLoG), რომელსაც აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტი (EWMI) ახორციელებს.

Presentation of Monitoring Report on Interviewing Female Victims of Domestic Violence in Court
On November 17, 2021, the Public Defender of Georgia and the non-governmental organization Rights Georgia presented the findings of the monitoring of questioning of female victims of domestic violence in court.
Ekaterine Skhiladze, Deputy Public Defender of Georgia, Lado Mkervalishvili, Executive Director of Rights Georgia, and Leah Kaplan, Director of the USAID/Georgia Democracy, Governance and Social Development Office, delivered speeches at the event.
The event was attended by representatives of the legislative, executive and judiciary branches of government, embassies, international organizations, academia and civil society.
The special report is based on the results of the monitoring of trials in the Tbilisi and Rustavi City Courts in a period from May to August 2021, during which the project researchers observed the questioning of female victims of domestic violence in 30 criminal cases.
The monitoring revealed the following major problems: The questioning of women victims of domestic violence often takes place in a situation that does not ensure the prevention of secondary victimization of the affected women. In addition, affected women are not fully informed of their rights or support services, nor are they provided with adequate legal aid.
According to the special report, the risks of secondary victimization of female victims come particularly from those accused of violence and their lawyers. In some cases, during questioning, lawyers' questions and remarks were irrelevant or accusatory, and were also offensive and derogatory. It is noteworthy that the infrastructure of courts does not ensure the avoidance of physical or verbal communication between the victim of violence and the abuser or his representative. In addition, the Georgian Criminal Procedure Code does not provide for the possibility of removing accused persons from the courtroom during interviewing female victims of violence in order to protect them from psychological pressure and secondary victimization.
In addition, witness and victim coordinators or victims’ lawyers were virtually not involved in the questioning process. An essential problem is that Georgian legislation does not provide for the possibility of free legal aid in criminal proceedings for adult female victims of domestic violence or domestic crime.
The document also includes recommendations for the Parliament, Supreme Court, Prosecutor's Office, Georgian Bar Association and Legal Aid Service, which concern legislative reforms to improve the rights of female victims of domestic violence, retraining of professionals working in the justice sector and improvement in the court infrastructure.
When preparing the special report, the Rights Georgia and the Public Defender’s Office were supported by the USAID programme Promoting Rule of Law in Georgia (PROLoG) that is being implemented by the East-West Management Institute (EWMI).