სპეციალური ანგარიში ქვეყანაში თანასწორობის მდგომარეობის შესახებ
2019 წლის 5 მარტს საქართველოს სახალხო დამცველმა ნინო ლომჯარიამ ქვეყანაში თანასწორობის მდგომარეობის შესახებ სპეციალური ანგარიში წარმოადგინა.
ღონისძიების გახსნაზე სახალხო დამცველმა აღნიშნა, რომ „დისკრიმინაციის ყველა ფორმის აღმოფხვრის შესახებ“ საქართველოს კანონის ამოქმედებამ ხელი შეუწყო დისკუსიას თანასწორობის შესახებ და ამავე დროს, შესაძლებელი გახადა იმ პრობლემების უფრო ნათლად დანახვა, რასაც დაუცველი ჯგუფები თანასწორობის უფლების დაცვის მხრივ აწყდებიან. სახალხო დამცველმა ხაზი გაუსვა საზოგადოებაში არსებული სტერეოტიპებისა და არასწორი აღქმის დასაძლევად სახელმწიფოს მხრიდან სათანადო ღონისძიებების განხორციელების აუცილებლობას.
საანგარიშო პერიოდში, 2017 წლის სექტემბრიდან 2018 წლის აგვისტოს ჩათვლით, სახალხო დამცველის აპარატმა სავარაუდო დისკრიმინაციის 159 ფაქტი შეისწავლა და 21 შემთხვევაში რეკომენდაცია, ხოლო 9 შემთხვევაში ზოგადი წინადადება გამოსცა . სახალხო დამცველისადმი სავარაუდო დისკრიმინაციის ფაქტებზე მიმართვიანობის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი, გასული წლის მსგავსად, კვლავ საჯარო სექტორს უკავშირდება (69%).
სახალხო დამცველს ყველაზე ხშირად სქესის ნიშნით დისკრიმინაციის მიზეზით მიმართავდნენ (16%) შემდეგ მოდის პოლიტიკური და განსხვავებული მოსაზრების ნიშნით დისკრიმინაცია (12%) რელიგიის ნიშნით დისკრიმინაცია (11%) და სხვა. რაც შეეხება სფეროს, განცხადებების ყველაზე დიდი ნაწილი შრომით ურთიერთობებში განხორციელებულ სავარაუდო დისკრიმინაციის ფაქტებს შეეხება.
სახალხო დამცველის მიერ მიღებული გადაწყვეტილებებიდან დისკრიმინაციის ფაქტის დადგენის შესახებ 22 გადაწყვეტილება საჯარო პირის, 8 კი - კერძო პირის მიმართ გაიცა. მათგან, ყველაზე მეტი 6 – სქესის ნიშნით დისკრიმინაციას, 5 – შეზღუდული შესაძლებლობის ნიშნით და 5 პოლიტიკური/განსხვავებული მოსაზრების ნიშნით შემთხვევებს შეეხებოდა. ამასთან, გამოიცა ზოგადი წინადადება სიძულვილით მოტივირებული დანაშაულების ეფექტიანად გამოძიების საკითხზე.
თანასწორობის საკითხებზე ინფორმაციის გავრცელების მიზნით, სახალხო დამცველის აპარატმა ტრენინგები ჩაატარა და საინფორმაციო შეხვედრები გამართა შინაგან საქმეთა სამინისტროს 40 თანამშრომელთან, ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების 200 თანამშრომელთან, საჯარო სკოლების 51 მასწავლებელთან, 70 ჟურნალისტთან, კერძო კომპანიების 120 თანამშრომელთან, პროფესიული კავშირების 30 წევრთან, 30 შრომის ინსპექტორთან და არასამთავრობო ორგანიზაციების 50 წარმომადგენელთან.
აღსანიშნავია, რომ 2018 წლის ნოემბერში სახალხო დამცველის აპარატი თანასწორობის ორგანოების ევროპული ქსელის (Equinet) წევრი გახდა. ქსელის წევრები ევროკავშირის წევრი სახელმწიფოები არიან და საქართველო პირველი ქვეყანაა აღმოსავლეთ პარტნიორობის ქვეყნებიდან, რომელსაც ქსელში გაწევრიანების შესაძლებლობა მიეცა.
პრეზენტაციაზე თანასწორობასთან დაკავშირებული აქტუალური საკითხების შესახებ, სახალხო დამცველის ინიციატივით მომზადებული ვიდეორგოლები წარმოადგინეს.
ღონისძიებას, რომელიც საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის მხარდაჭერით გაიმართა, დიპლომატიური კორპუსის, საერთაშორისო და ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების და სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Special Report on the Situation of Equality
On 5 March 2019, Public Defender Nino Lomjaria presented a special report on the situation of equality in the country.
At the opening of the event, the Public Defender noted that the enactment of the Law on the Elimination of All Forms of Discrimination facilitated discussions about the issue of equality and at the same time, it more clearly portrayed the problems faced by vulnerable groups. The Public Defender emphasized the necessity of taking appropriate measures by the state for overcoming widespread stereotypes and misconceptions.
In the reporting period that lasted from September 2017 to August 2018, the Public Defender's Office studied 159 cases of alleged discrimination; recommendations were issued in 21 cases and general proposals were developed in 9 cases. The highest rate of addressing the Public Defender in connection with alleged discrimination was again related to the public sector (69%), like the previous year.
The Public Defender was most often addressed with regard to alleged cases of discrimination on the ground of sex (16%), followed by discrimination on grounds of political and different opinions (12%), discrimination on the ground of religion (11%), etc. As for the area, most of the applications were related to alleged discrimination in labour relations.
22 decisions on establishing discrimination were made by the Public Defender in relation to public persons and 8 – in relation to private persons. Most of them, namely 6 cases were related to sex discrimination, 5 - discrimination on grounds of disabilities and 5 - discrimination on grounds political/different opinion. In addition, a general proposal was issued with regard to effective investigation of hate crimes.
For the purpose of disseminating information about equality issues, the Public Defender's Office organized trainings and information meetings with 40 employees of the Ministry of Internal Affairs, 200 employees of local self-governments, 51 teachers of public schools, 70 journalists, 120 employees of private companies, 30 members of trade unions, 30 labour inspectors and 50 representatives of non-governmental organizations.
It should be noted that the Public Defender's Office became a member of the European Network of Equality Bodies (Equinet) in November 2018. Members of the network are EU member states, while Georgia is the first Eastern Partnership country that has been allowed to become a member of the organization.
Videos about important issues of equality, prepared on the initiative of the Public Defender, were presented at the event.
The presentation of the special report was supported by the EU Delegation to Georgia and was attended by representatives of the diplomatic corps, international and local NGOs and state agencies.