საქართველოს სახალხო დამცველი თურქეთის რესპუბლიკის მთავარ ომბუდსმენს შეხვდა
2025 წლის 25 ივლისს საქართველოს სახალხო დამცველი ლევან იოსელიანი ბათუმში თურქეთის რესპუბლიკის მთავარ ომბუდსმენს მეჰმეტ აკარჯას და თურქეთის დელეგაციის სხვა წარმომადგენლებს შეხვდა.
შეხვედრაზე ლევან იოსელიანმა და მეჰმეტ აკარჯამ რეგიონში ადამიანის უფლებათა დაცვის თვალსაზრისით არსებულ მდგომარეობაზე ისაუბრეს, ხაზი გაუსვეს ორი ქვეყნის ადამიანის უფლებათა დამცველი ინსტიტუტების მრავალწლიან თანამშრომლობას და ამ ურთიერთობის გაგრძელების მზაობა გამოთქვეს.
საქართველოსა და თურქეთის ომბუდსმენები უკვე წლებია ნაყოფიერად თანამშრომლობენ პენიტენციურ სისტემაში თანამდროვე ტექნოლოგიების დანერგვის, ექსტრადიციის პროცესის დახვეწის, მიგრანტთა უფლებების დაცვისა და სხვა მიმართულებებით.

Public Defender Meets with Chief Ombudsman of Turkey
On July 25, 2025, in the city of Batumi, Levan Ioseliani, Public Defender of Georgia, met with Mehmet Akarca, Chief Ombudsman of the Republic of Turkey, and other representatives of the Turkish delegation.
Levan Ioseliani and Mehmet Akarca discussed the situation of human rights in the region, emphasized the long-standing cooperation between the human rights institutions of the two countries and expressed their readiness to continue this relationship.
The ombudsmen of Georgia and Turkey have been fruitfully cooperating for years in the areas of introducing modern technologies into the penitentiary system, improving the extradition process, protecting the rights of migrants, etc.